نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اجتماعی

برای اولین بار انجام شد؛

برگزاری مراسم سنتی و معنوی رمضونیکه در زاهدان

۱۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۷

مرجع : پایگاه خبری زاهدانه

مراسم سنتی و معنوی رمضونیکه که فرهنگی به جا مانده از پیشینیان این مرز و بوم است برای اولین بار با حضور ریش سفیدان، جوانان و جمعی از مسئولین در زاهدان برگزار شد.

به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از زاهدانه، ماه مبارک رمضان در این خطه از کشور كه بر اساس تاریخ قدمتش به حدود 10 هزار سال قبل می‌رسد، آیین‌ها، آداب‌ها و رسوم فراوانی دارد.
یکی از این آداب و رسوم، آیین سحرخوانی و رمضان خوانی است که بیش ازیک هزار و ۴۰۰سال پیش یعنی از اوایل اسلام، نزد ساکنان سیستان مرسوم بوده است.
در این آیین که شب هنگام اجرا می‌شود، جمع زیادی از نوجوانان و جوانان هر محله در مقابل منزل سایر مردم جمع می شوند و اشعار محلی را با صدای رسا قرائت می‌کنند، شرکت‌کنندگان در این آیین پس از اجرای برنامه رمضان خوانی منتظر دریافت انعام از سوی صاحب خانه می‌مانند.
اکنون این مراسم سنتی که فرهنگی به جا مانده از پیشینیان این مرز و بوم است برای اولین بار با حضور ریش سفیدان، جوانان و جمعی از مسئولین در زاهدان از شب نهم ماه مبارک رمضان دایرشده و تا یک شب قبل از ضربت خوردن حضرت علی(ع) ادامه داشت.
در مراسم رمضونیکه این شهر در ساعات اولیه شب افرد بر در خانه های یکدیگر رفته و بطور دسته جمعی به همخوانی و هم نوایی اشعار مربوط به این ماه می پرداختند و در پایان این برنامه نیز بسته های حمایتی سبد غذایی را در بین مستمندان محله توزیع می کردند.
انتهای پیام/4382