سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ,11 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۱
باشگاه خبرنگاران گزارش می‌دهد؛
مهمانانی که نیامده می‌روند
 
مراکزی هستند که با وجود مجوز و فعالیت قانونی خود، فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند که نتیجه آن برای جامعه ناگوار است.
 به گزارش سرویس علمی پزشکی عصر هامون، سقط نطفه‌هایی که می‌خواهند پا به این دنیا بگذارند اما والدینشان رغبتی به آمدن آنها ندارند از جمله موضوعاتی است که ظاهرا کم‌کم دارد به یک معضل بزرگ تبدیل می‌شود.
 
اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرده است که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال، 283 نفر جهت دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند.
 
بنابر این گزارش در اردیبهشت امسال 175 مورد درخواست مجوز سقط درمانی در مراکز پزشکی قانونی استان ثبت شده است. از آنجایی که آمارها حاکی از رشد چشمگیر سقط جنین در کشور دارد و این اعداد و ارقام مربوط به سقط قانونی است، مشخص می‌شود بیشتر آنها در خانه‌های مخفی یا مطلب پزشکان به‌ طور غیر رسمی اتفاق می‌افتد و یا به قول عسگری معاون اداره نظارت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در زیر‌پله یا خانه‌ای متروکه دور از چشم خیلی‌ها این اتفاقات ناخوشایند را رقم می‌زنند.
 
معاون اداره نظارت وزارت بهداشت در این باره می‌گوید: برنامه‌هایی برای پیگیری و بازدید در حال بررسی است اما وقتی به دنبال جایی برای سقط جنین هستیم دیگر جاهای متروکه در کار نیست بلکه ساختمان‌هایی با مدرن‌ترین طراحی دکوراسیون را شاهد هستیم.
 
بچه خودش روزی‌اش را می‌آورد، بچه برکت زندگی است، فرزند مایه آرامش خانواده است و... این جمله‌ها هم تنها مشتی کلمه است که از زبان خیلی‌ها به‌ خصوص بزرگتر‌ها شنیده می‌شود، اعتقاد آنهایی که از این جملات برای جلوگیری از وقوع اتفاقی ناگوار استفاده می‌کنند از جنس دیگری است، آنها کاری به حقوق ناکافی پدر و مادر که به زور چرخ زندگیشان را می‌چرخانند و برای فرد دیگری سهمی در نظر نگرفته‌اند، ندارند.
 
دویدن توی کوچه خیابان‌ها برای خرید چند عدد قرص، پرسه زدن در سایت‌های مختلف و شماره پیداکردن از در و دیوار شهر تلاش‌هایی است که برای حذف جنینی بی‌کلام مداومت دارد، البته این روزها با چند تلفن ساده به دوست و آشنا هم می‌توان راه مراکز سقط جنین را پیدا کرد.
 
بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی استان تهران: جنین یا باید ناهنجاری داشته باشد یا مادر مبتلا به یک بیماری جدی باشد. در کنار همه این‌ها بارداری باید کمتر از 19 هفته باشد و سه متخصص نیز حرج مادر را تایید کنند.
 
اما دور از تمام این تعریف‌ها وقتی به یکی از مراکز سقط جنین مراجعه کردیم دیدیم مواردی جز یک سونوگرافی ساده نمی‌خواهد و فقط با آمپول و یک دستگاه مکنده کار را تمام می‌کند.
 
عسگری معاون اداره نظارت وزارت بهداشت گفت: برنامه‌های نظارتی وجود دارند که باید تشدید شوند. تقویت منابع انسانی هم می‌تواند به جلوگیری از این موضوع کمک کند. اگر شهروندان شکایتی دارند به معاونت نظارت بر درمان دانشگاه موردنظر مراجعه کنند تا رسیدگی شود.
 
البته به دور ازاعتقادات مذهبی، اخلاق و فرهنگ حکم می‌کند که از سقط جنین پرهیز شود هرچند که بالا بردن سطح فرهنگ و اعتقادات مذهبی در افراد می‌تواند از سقط جنین جلوگیری کند.
 
خیلی‌ها با آگاهی به عوارض سقط جنین و عده‌ای هم از روی بی‌اطلاعی دست به این اقدام می‌زنند. در مواردی که مهمان ناخوانده کمی زودتر از تصمیم خانواده قصد به دنیا آمدن را دارد و پدر و مادر می‌خواهند مدتی بگذرد تا کودکشان خوانده شود ممکن است دیگر نتوانند تا آخر عمرشان کودکی را چه خوانده و چه ناخوانده به این دنیا دعوت کنند چرا که اغلب مراکز سقط جنین طبق اصول بی‌قانون خود اقدام به سقط جنین می‌کنند.
 
علاوه بر این افسردگی پس از سقط جنین که می‌تواند حتی پس از زایمان‌های موفق در بارداری‌های بعد هم ظاهر شود از جمله هشدار‌های روانپزشکان است که اغلب نادیده گرفته می‌شود.
 
بر اساس این گزارش معمولا همه تصور می‌کنند با تولد نوزاد تازه به دنیا آمده، خاطره سقط جنین قبل به فراموشی سپرده می‌شود و زندگی رنگ و بوی تازه‌ای به خود می‌گیرد.
 
کمی درنگ و تامل پیش از اقدام به سقط جنین ممکن است بتواند برای افرادی که قصد انجام این کار را دارند، بازدارنده باشد یا حداقل آنها را واقف به عواقب کاری که می‌خواهند انجام دهند، سازد. 
 
گزارش از ریحانه هرندی
انتهای پیام/8399
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۰۳۰۱
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان


ارسال