چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ,28 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۵
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:
تمرکز مذاکرات هسته‌ای بر وین است نه خیابان‌های تهران
 
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به تظاهرات روز قدس گفت: تمرکز ما روی روند دیپلماتیک در وین است نه آنچه در خیابان‌های تهران فریاد زده می‌شود.
به گزارش سرویس بین الملل عصر هامون، به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا؛ "مارک تونر،" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، درباره میزان تهدید آمیز بودن کشورهای روسیه و چین برای آمریکا گفت: این کشورها قدرت های بزرگی هستند که ما با آنها همکاری داریم هر چند با آنها اختلاف داریم، این همکاری‌ها شامل ایران، سوریه و دیگر موضوعات در سراسر دنیا می‌شود.
 
"مارک تونر" در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: وزیر امور خارجه آمریکا کشورهای روسیه و چین را تهدید حیاتی برای آمریکا نمی‌داند؛ بلکه تهدید حیاتی که مد نظر آمریکا است رشد سریع گروههای افراطی مثل داعش( گروه تکفیری صهیونیستی داعش) به خصوص در اماکنی است که هیچ دولتی بر آنها حکومت نمی کند.
وی در ادامه مدعی شد: عرصه‌هایی وجود دارد که ما در مورد آنها با روسیه همکاری داریم که شامل جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می شود.
 
در ادامه این نشست خبری ، خبرنگاری پرسید: شما و "جان کربی،" دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه، بارها در این کنفرانس خبری گفته‌اید که توافق هسته‌ای فقط بر روی همین مسئله تمرکز دارد و در مورد دیگر موضوعات با ایران صحبت نمی‌کنیم. آیا منظور این گفته این است که اگر توافق هسته‌ای با ایران صورت گیرد، ایران هنوز هم قادر خواهد بود به بی‌ثبات کردن منطقه و حمایت از تروریسم ادامه دهد؟ پس منفعت توافق هسته‌ای چیست؟
"تونر" در پاسخ گفت: همانطور که پیش از این گفتم، یک توافقنامه خوب مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواهد شد. اگر کسی فکر کند که ایران در برابر تغییر آماده است در این صورت توافقنامه خوب ، مشوقی برای چنین آمادگی ایران خواهد بود. اگر هم فکر کنید ایران یک تهدید منطقه‌ای است در این صورت با توافق می‌توان جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را گرفت زیرا دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باعث افزایش تهدید ایران علیه منطقه می‌شود. به نظر من از هر دو منظر می‌توان گفت دستیابی به یک توافق خوب که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود، اولویت بسیار مهمی است. در مورد خاص به پرسش شما باید بگویم که در گفتگوهای وین ، به دنبال جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستیم . تمرکز ما در گفتگوها همین است. ایران همچنان حامی تروریسم است، نگرانی‌های واقعی درباره اقدامات آنها در منطقه وجود دارد ما همچنان از طریق تحریم‌ها و دیگر روش‌ها تلاش می‌کنیم جلوی آنها را بگیریم.
 
وی همچنین مدعی شد: برخی تحریم‌های محدود کننده که به برنامه هسته‌ای ربطی ندارند، همچنان باقی خواهد ماند. ما در گذشته نیز شاهد برپایی تظاهرات روز قدس در ایران بودیم بودیم. این تظاهرات در ایران غیر معمول نیست. شعار مرگ بر آمریکا و راهپیمایی روز قدس در ایران عجیب نیست. ما سالها است که شاهد چنین لفاظی‌هایی در داخل ایران هستیم. روشن است که ما آن را محکوم می‌کنیم به خصوص اینکه اظهارات ضد اسرائیلی و یهودی ستیزی را محکوم می‌کنیم؛ اما در عین حال باید گفت که این اظهارات باعث دلسرد شدن ما نخواهد شد، ما یک روند دیپلماتیک داریم که هم اکنون در وین رخ می‌دهد و تمرکز ما روی آن است نه بر آنچه در خیابان های تهران فریاد زده می‌شود.
 
انتهای پیام/8399
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۰۸۸۳
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان


ارسال