شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ,22 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۶
سیستان و بلوچستان همچنان گرفتار بلایای طبیعی؛
خسارت میلیاردی سیلاب در جنوب، افزایش 11 برابری غلظت ریزگردها در شمال
 
باران و گرد و خاک این بلایای طبیعی در روز های اخیر خسارت های فراوانی به زیر ساخت های سیستان و بلوچستان وارد ساخت.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، در دو هفته اخیر سیستان و بلوچستان گرفتار دو بلای طبیعی گرد و خاک و سیلاب بوده است که مرگ 3 نفر در جنوب استان باعث آزردگی خاطر مردم این منطقه شد.
سیلاب این بار هم کار دست جنوب استان داد و علاوه بر مرگ 3 نوجوان و تخریب و آبگرفتگی راه ها، سبب بروز خسارتهای میلیاردی به زیر ساخت های این منطقه از استان شد.

خسارت میلیاردی جنوب استان به سیلاب
مدیر عامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب چند روز پیش جنوب استان یک میلیارد و 200 میلیون تومان خسارت به شبکه برق وارد کرد.
غلامعلی رخشانی مهر در گفت و گو با یکی از رسانه ها عنوان کرد: در پی بروز سیلاب و بارندگی شدید همراه با تند باد در جنوب سیستان و بلوچستان حدود 53 اصله تیر برق و تعدادی از پست های برق در بخش های مهبان نیکشهر، هیچان قصرقند و آشار سرباز و همچنین شهرستان های راسک، فنوج و دلگان تخریب شد.
وی اظهار داشت: در این رابطه نیروهای عملیاتی شرکت توزیع برق استان بلافاصله وارد کار شدند و در مدت دو ساعت بعد از قطعی برق منطقه اقدام به برقراری مجدد برق در این مناطق کردند.
مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان گفت: این شرکت با توجه به انعقاد تفاهم نامه با پیمانکاران بخش خصوصی، در صورت بروزهرگونه مشکلی در استان بلافاصله با نیروهای عملیاتی و تجهیزات مورد نیاز این بخش اقدام به بازسازی و برقراری ارتباط مجددا برق منطقه می کند که در این حوادث نیز این نیروها سریعا اقدام به تعویض تیرها و پست های برق در منطقه کردند.
رخشانی مهر خاطر نشان کرد: همچنین این شرکت برای رفع هرگونه مشکل در استان علاوه بر انبارهای کوچک نگهداری لوازم و وسایل مورد نیاز در زمان های بحرانی در همه شهرستان ها انبارهای مرکزی مدیریت بحران را در شهرستان ایرانشهر، چابهار و نیکشهر برای خدمات رسانی سریع ناشی از سیلاب و دیگر مشکلات راه اندازی کرده است.
وی ادامه داد: براین اساس در صورت بروز هرگونه مشکلی این شرکت آمادگی دارد بلافاصله در محل حضور و نسبت به رفع مشکلات و نواقص اقدام کند.
سرعت وزش باد و گرد و خاک در سیستان به 90 کیلومتر بر ساعت می رسد
حسینعلی حسین آبادی کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: روز گذشته شاهد بروز توفان گردو خاک با سرعت 80 کیلومتر بر ساعت درشمال استان بودیم که این پدیده علاوه بر کاهش دید به 200 متر، میزان غلظت ذرات معلق در هوا را نیز به هزار و 806 میکرو گرم بر متر مکعب رساند.
وی افزود: میزان غلظت ذرات معلق در هوای سیستان در این مدت بیش از چهار برابر حد بحرانی و 11 برابر حد مجاز بود.
وی اظهار داشت: امروز موقتا از میزان سرعت وزش باد در شمال استان کاسته شده اما مجددا از فردا تا اواسط هفته آینده بر شدت آن افزوده و پیش بینی می شود تا 90 کیلومتر بر ساعت نیز برسد.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: کماکان تا سه روز آینده برای نواحی مرکزی و جنوبی استان رشد ابر، رگبارباران و رعد و برق به صورت پراکنده پیش بینی می شود.
حسین آبادی گفت: در 24 ساعت گذشته در سراوان 6 میلی متر و بخش های مختلف این شهرستان به ترتیب مولتان 13 میلی متر، شهرک سبحان هشت میلی متر و پشتکو 6 میلی متر بارش گزارش شده است.
وی بیان کرد: بر اساس گزارش های مردمی نیز در این مدت در توابع راسک بارندگی و سیلابی شدن مسیرها گزارش شده است.
حسین آبادی گفت: دریای عمان نیز به دلیل پدیده مونسون به ویژه نواحی شرقی مواج است به طوری که ارتفاع موج به 3 متر نیز می رسد.
وی خاطر نشان کرد: در شبانه روز گذشته زاهدان با حداقل22 درجه سانتی گراد و دلگان با حداکثر 44 درجه بالای صفر به ترتیب خنکترین و گرمترین نقاط استان بودند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۱۵۳۰


ارسال