شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ,23 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
شهرستان دلگان با وجود خیابان های اندک و جمعیت بالا، با موضوع نه چندان جدیدی به نام سد معبر که مسائل ومشکلاتی را برای عابرین به وجود آورده دست و پنجه نرم می کند.
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون به نقل از دلگان پرس، شهرستان دلگان با وجود خیابان های اندک و جمعیت بالا، با موضوع نه چندان جدیدی به نام سد معبر که مسائل ومشکلاتی را برای عابرین به وجود آورده دست و پنجه نرم می کند.اشغال پیاده روها توسط برخی از مغازه داران و دست فروشان و همچنین توقف خودرو های فروش میوه و تره بار در  خیابان اصلی این شهرستان، مردم را در زمینه تردد در خیابان اصلی شهر با مشکل مواجه کرده است.

مدت طولانی است که شهروندان دلگانی با پدیده سد معبر و آلودگی معابر درحال دسته پنجه نرم کردن هستند و اگر مسئولان شهری و شهرداری شهرستان نگاهی اجمالی به پیاده رو های موجود در سطح شهر و حتی خیابان ها داشته باشند متوجه سد معبر های داخل پیاده روها می شوند و این وضعیت با وجود عرض کم پیاده رو ها مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

در واقع صبح که از خانه بیرون می رویم  به سمت کار , بازار ,تحصیل و ..به هر منظوری در شهر قدم میزنیم به مواردی در سطح شهر برخورد میکنیم که جای تامل دارند می بینیم که یک مغازه دار به اندازه سه متر جلوی مغازه بساط پهن کرده است

نکته جالب توجه اینجاست که همین مختصر مکانی که برای عبور عابرین و پیاده رو ها وجود دارد توسط مغازه داران مورد تصرف و تملک قرار گرفته است به گونه ای که فرد با دیدن این صحنه ها احساس می کند که مغازه داران با پرداخت عوارض صاحب قسمتی از پیاده رو ها می شوند.
بی توجهی مسئولان نسبت به حقوق شهروندان زمانی بیشتر آشکار شده که سد معبر از داخل پیاده روها به داخل خیابان کشیده شده است و شاهد وانت بارها و میوه فروش هایی هستیم که به صورت زنجیر وار در داخل خیابان صف کشیده اند و هیچگونه برخوردی با آنها صورت نمی گیرد.

تجاوز به حقوق دیگران از جمله روشهای ناپسند و غیراخلاقی می باشد که متاسفانه برخی نه تنها از انجام آن ابا ندارند بلکه بعضا خود را صاحب حق و حقوق دانسته و در سایه عدم نظارت و برخورد قانونی متولیان پا را از گلیمی که قانون برایشان گسترانیده فراتر نهاده و به حریم شهروندان تجاوز می نمایند، اگر بخواهیم این تجاوز آشکار و قانون گریزی و رفتار غیراخلاقی و ناپسند را به عینه مشاهده کنی کافی است در سطح شهر گشت و گذاری نماییم و قضاوت کنیم که حق با شهروندان است یا کسبه ای که با هر عنوانی پیاده روها را اشغال کرده اند؟!

موضوع “سد معبر” گرچه به ظاهر ساده است اما موجی از نارضایتی مردم شهر  را به دنبال داشته است.

معبر همانطور که از نامش پیداست به معنی محل عبور است و در اصطلاح به محلی اطلاق می‌ شود که از آن برای عبور و مرور استفاده می شود.

بارها افراد زیادی برای عبور در مسیر پیاده رو به دلیل وجود موانعی باید به ناچار مدتی را صبر کرده یا اینکه مسیر را به سمت خیابان تغییر دهند و طبیعی است که این عمل احتمال حادثه و ترافیک را زیاد می‌کند، پس چاره چیست؟

چه باید کرد تا فرهنگ درست استفاده از معبرها را احترام به قانون و حق شهروندان تلقی کنیم؟

حقیقت این است که شهرداری در زمینه رفع سد معبر توسط مغازه داران ،دست فروشان و همچنین توقف خودرو های فروش میوه و تره بار کوتاهی می کند بلکه باید ماموران شهرداری، این افراد قانون شکن را ملزم به رعایت قانون وجریمه نقدی نمایند.

به گزارش دلگان پرس،منظور از این نوشته ارائه راهکاری برای جلوگیری از این پدیده بی فرمول است چه بسا افرادی که به دلیل سد معبر از پیاده رو عبور نمیکنند و در خیابان با تصادف روبرو میشوندچه باید کرد؟؟؟

اول باید دید مسئول رسیدگی به این امر کیست؟ از دیدگاه حقوقی و قانونی تبصره یک بند ۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها اصلاحیه ۱۳۴۵، این قانون شهرداری‌ها را مکلف کرده که راسا نسبت به آزادسازی معابر اقدام کنند.

آیا شهرداری تاکنون به وظیفه خود عمل کرده؟ آیا شهرداری‌ها به وظایف خود در این حوزه آگاهی دارند و آن را به درستی انجام می‌دهند؟اما چیزی که امروزه بیشتر شاهد آن هستیم اینکه شهرداریها توان خود را معطوف به موضوع ساخت و سازها می کنند و اگر با مسئولین شهرداری نیز صحبت کنید این امر را به عهده اداره اماکن عمومی و بازرگانی و مسئولین اصناف میدانند که باید با مغازه داران برخورد کرده یا جلوی سد معبر را بگیرند.

بنابراین مردم دلگان خواستار برخورد جدی مراجع قانونی با پدیده سد معبر در خیابان اصلی این شهرستان شدند.

در پایان با بیان این نکته که سد معبر زشت‌ترین تجاوز به حقوق و آزادی مشروع دیگران است و وجود یک شهر سالم، زیبا و سامان یافته به دست نخواهد آمد جز اینکه همه دست به دست هم دهیم به مهر و شهر خویش را آباد کنیم.

انتهای پیام/9031

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۱۷۲۸


ارسال