چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۹
به مناسبت سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد؛
مرگ خوارج قرن با رمز "یا علی بن ابی طالب"/ 8 ستاره درخشان سهم جنوب شرق کشور در عملیات مرصاد
 
پنجم مرداد سال 1367، 8 تن از لشکر 88 سیستان و بلوچستان با رویارویی با لشکر 5 هزار نفری منافقین به شهادت رسیدند و مدال تاریخی مرصاد را بر سینه ستبر ایران زمین هک کردند.
به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت عصر هامون، سوم مرداد سال 1367 ستونی متشکل از 5 هزار نفر با تجهیزات کامل زرهی از مرز خسروی وارد کرمانشاه شد. لشکر  نفاق و خیانت که با برنامه از پیش تعیین شده توسط سازمانهای جاسوسی آمریکا و با پشتیبانی تسلیحاتی از خاک عراق حد فاصل مرز تا 34 کیلومتری کرمانشاه را در کمتر از سه روز طی کردند.
رئیس گروهک منافقین قبل از آغاز عملیات در نشست هماهنگی با فرماندهان نگون بخت مجاهدین خلق گفته بود: «براساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید... کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یک ابرقدرت است؛ چون فقط یک ابرقدرت می‌تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند... از پایگاه نوژه هم ترسی نداشته باشید؛ هر سه ساعت به سه ساعت دستور می‌دهم هواپیماهای عراقی بیایند و آنجا را بمباران کنند. پایگاه هوایی تبریز را هم با هواپیما هر سه ساعت به سه ساعت مورد هدف قرار خواهیم داد... علاوه بر آن، ضد هوایی و موشک سام ۷ هم که داریم... هوانیروز عراق تا سرپل ذهاب به‌همراه ستون‌ها خواهد بود. از نظر هوایی ناراحت نباشید چون هواپیماهای عراقی پشتیبان ما هستند و تمام ماشین‌ها به صورت ستون حرکت می‌کنند.»
عملیات آغاز شده بود و خوارج تاریخ وارد کشور شده بودند به طوری که به گفته سردار بهمن ریحانی فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه عناصر منافقین با تحلیلی وارونه از اینکه می توانند در شمایل یک گروهک چریک ایرانی وارد شده و به راحتی تا  کرمانشاه را فتح کنند، وارد ایران شدند غافل از اینکه بصیرت ملت ایران و نفرتی که مردم از خائنین به کشور دارند آنها را زمینگیر خواهد کرد.
ریحانی با اشاره به حمایت همه جانبه و تسلیحاتی عراق و چندین کشور جهان از گروهک منافقین گفت: امکاناتی که آنها برای عملیات مرصاد از سوی عراق و آمریکا در اختیار داشتند و البته پشتیبانی اطلاعاتی که از بیرون دریافت می کردند از پیچیدگی ها نبرد مرصاد بود.
فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) ادامه داد: مجموعه این دو عامل یعنی رویارویی با یک گروهک به ظاهر ایرانی و پشتیبانی همه جانبه تسلیحاتی و اطلاعاتی باعث شده بود که یک عملیات روانی گسترده تا عملیات مرصاد کلید بخورد.

مرگ خوارج تاریخ با رمز "یا علی بن ابی طالب"
وی ادامه داد: در مقابل اینها یکسری عوامل هم در داخل وجود داشت که باعث شد غلبه بر این عوامل میسر شده و شکستی تاریخی برای جبهه نفاق رقم بخورد. عواملی مثل اطمینان قلوب نشأت گرفته از رهبری استوار امام (ره)، بصیرت مردم مرزدار در تشخیص رویارویی با نفاق و البته توان عملیاتی و هماهنگی خوب ارتش و سپاه در زدن تیر خلاص بر پیکر نفاق در تنگه مرصاد.
سرانجام  فرمان عملیات مرصاد با رمز "یا علی ابن ابیطالب" که فرماندهی اصلی آن را امیر صیاد شیرازی به عهده داشت، صادر شد براین اساس یک ستون به طول ‏چهار کیلومتر مسلح به توپ، تانک، نفربر، تفنگ ۱۰۶، ‏خودروهای سنگین حامل مهمات و سایر ادوات نظامی و ‏لجستیکی، جاده دشت حسن آباد را پوشانده بودند که ‏ناگهان صدای غرورآفرین بالگردهای هوانیروز ارتش ‏جمهوری اسلامی ایران در فضا طنین انداز شد.‏
‏بمباران هوایی خلبانان نیروی هوایی چنان دقیق و موثر ‏صورت گرفت که تمام سازمان نظامی منافقین از هم ‏فروپاشید و چند لحظه بعد، بالگردهای کبری هوانیروز ‏از چپ و راست، انبوه نفرات و تجهیزات دشمن را مورد ‏حمله قرار دادند.‏
عملیات غرورآفرین مرصاد تا دو روز بعد ادامه یافت ‏تا اینکه منطقه به کلی از لوث وجود منافقین پاکسازی ‏شد.
این عملیات موجب انهدام تمام توان نظامی منافقین شد و تنگه چهارزبر که شهادتگاه برترین فرزندان این مرز و بوم بود " تنگه مرصاد " یا کمینگاه نامیده شد.
رژیم عراق نیز با شکست مفتضحانه در این عملیات سرانجام در ۱۵ مرداد ماه سال ۶۷ طی نامه ای به ‏دبیرکل سازمان ملل تمامی شرایط قطعنامه ۵۹۸ را ‏پذیرفته و تسلیم شد.‏

8 ستاره درخشان سهم جنوب شرق کشور در عملیات مرصاد
غلامحسین زرگر مدیر پژوهش و تحقیقات اداره کل بنیاد حفظ آثار سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصر هامون با اشاره به اهمیت عملیات مرصاد گفت: 8 ستاره درخشان عملیات مرصاد مربوط به سیستان و بلوچستان است.
وی گفت: از لشکر 15 هزار نفری 88 سیستان و بلوچستان 8 تن در عملیات مرصاد حضور داشتند که 5 تن سرباز و 3 تن نظامی بودند که در سومار، اسلام اباد و کرمانشاه به شهادت رسیدند و تا همیشه این مدال افتخار آمیز را بر سینه ایران هک کردند.
عملیات پیروزمندانه "‌مرصاد " به عنوان یکصد و چهارمین ‏عملیات انجام شده در طول هشت سال دفاع مقدس و هفتادمین ‏عملیات آفندی رزمندگان غیور ارتش اسلام از ‏نظر طراحی، تاکتیک رزمی است و از نظر اجرا نیز می‌توان آن را‏ آخرین عملیات بزرگ و پیروزمندانه در جنگ تحمیلی قلمداد کرد.‏
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۱۷۳۰


ارسال