پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۲
جولان ریزگردها در سایه فرصت سوزی بانوی سبز در سیستان؛
ابتکار: دولت قبل مقصر اصلی ریزگرد هاست/ عالی: شروع ریزگردها به دوره ریاست ابتکار در دولت خاتمی بر می گردد
 
در حالی که این روزها برخی نهاد ها همچون سپاه پاسداران جبران کم کاری نهاد های دیگر را می کند رییس محیط زیست ترجیح می دهد که دولت قبل را مقصر اصلی ریزگرد ها معرفی کند ولی نماینده سیستان شروع ریزگردها را به ریاست ابتکار در دولت خاتمی عنوان می کند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، ریز گرد ها که این روز ها در منطقه سیستان جولان می دهد واقعیت تلخ سوء مدیریت های بانوی سبز و تعلل در مهار این پدیده را به رخ می کشد و تنها راهکار ایشان پاسکاری به دولت قبل و اثر تحریم ها است.
در حالی که مردم سیستان این روز ها خاک نفس می کشند و غلظت آلاینده ها با 40 برابر حد مجاز و 12 برابر حد بحران 350 نفر را راهی بیمارستان ها کرده است، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست با فرافکنی در اظهار نظری عامل اصلی خشک شدن تالاب هامون را دولت قبل دانست و عنوان کرد: دایک‎های مرزی که در تالاب هامون به دلیل مسائل امنیتی در مبادی ورودی تالاب هامون نصب شده عامل خشک شدن تالاب است، اظهار نظرهای ابتکار با واکنش نماینده مردم سیستان روبرو شد و عالی در پاسخ به این اظهارات گفت: خانم ابتکار در زمان دولت خاتمی نیز سکان دار محیط زیست بودند و لذا فراموش کرده اند که هامون از آن زمان خشک بود!
وی با بیان اینکه درد هامون را باید از من بپرسید که در هامون زندگی می کنم و سخنانم بر اساس شنیده ها نیست، افزود: کاش خانم ابتکار با سفر دیگری به هامون واقعیت ها را از نزدیک مشاهده کنند نه اینکه به خبر های شنیده شده اکتفا کنند.

خشکسالی 18 ساله است، ربطی به دولت قبل ندارد
وی تصریح کرد: خشکسالی ۱۸ سال است بر هامون حاکم شده و ربط دادنش به دولت قبلی و دایک های مرزی ادعائی نادرست است و خانم ابتکار به خوبی مطلع هستند که طرح های مطالعاتی صورت گرفته ایجاد انشعابات و آبراهه مختلف در مسیر رود هیرمند در قسمت خاک افغانستان حجم ورودی آب به ایران را کاهش داده است.
عالی اظهار داشت: لبان هامون از خشکی ترک خورده، کجای هامون آب دارد! کسانی که برای شما خبر آورده اند احتمالا نگاهشان را به چاه نیمه ها تنها منبع ذخیره آب به منظور ادامه حیات انسانی در منطقه معطوف کرده اند.
وی افزود: پیشنهاد می کنم رییس سازمان محیط زیست به این دیار آمده، سوار بر بالگرد شده و بر گرد هامون بچرخند تا درد هامون خشک و ترک خورده را که سال ها از بی آبی رنج می برد مشاهده کنند.
ریزگردها از زمان دولت خاتمی ست
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: خانم ابتکار در زمان دولت خاتمی نیز سکان دار محیط زیست بودند و لذا فراموش کرده اند که هامون از آن زمان خشک بود!
این اولین اظهار نظر بانوی سبز دولت تدبیر و امید نیست که سعی در پاسکاری این بحران به دولت قبل دارد بلکه گویی
این روزها شرایط فاجعه آمیز منطقه سیستان تنها به دستاویز سیاسی بدل شده است که هیچ فردی درباره راهکار عملی لااقل کوتاه مدت برای مردم مستأصل این منطقه سخن نمی‌گوید، گویی ریزگرد های سیستان تنها دستاویز سیاسی بازی مسئولین شده تا رئیس 11 ساله سازمان محیط زیست بی‌توجه به شرایط بحرانی مردم، به جای یک راهکار عملیاتی با فرار به جلو باز تمام تقصیرها را گردن دولت قبل بیندازد که این موضوع نشان می‌دهد که رییس محیط زیست کشور در طول 11 سال گذشته هیچ طرح خاصی حداقل در مقطع کوتاه مدت برای کاهش اثرات آلودگی هوا پیش‌بینی نکرده است.
 
آغاز امداد رسانی سپاه در سیستان
در حالی که این روز ها سکان داران محیط زیست غرق در سیاسی کاری ها شده اند و تراژدی تلخ و غمناک تکراری این روزهای سیستان، تصمیم به تمام شدن ندارد، سپاه پاسداران استان سیستان و بلوچستان در اقدامی در حالت آماده باش جهت امداد رسانی به مردم منطقه سیستان قرار گرفت.
سرهنگ محمد ناظری فرمانده سپاه زابل در خصوص امداد رسانی ها به خبرنگار اجتماعی عصر هامون گفت: در پی تماس هایی که سردار گشتاسب جانشین سپاه قدس، سردار حسین معروفی فرمانده سپاه سلمان و سرهنگ اکبری جانشین فرمانده سپاه استان داشتند سپاه سیستان از ساعات اولیه در حالت آماده باش جهت کمک به مردم قرار گرفته است.
وی ادامه داد: توزیع هزار عدد ماسک، ویزیت رایگان، بازگشایی 24 ساعته درمانگاه های سپاه جهت رفاه حال شهروندان و توزیع سبد کالا به ارزش 50 میلیون ریال از اقدامات سپاه در این مدت بوده است.
سرهنگ ناظری بیان کرد: بر اساس آمار اعلام شده تا کنون 350 نفر از مردم سیستان جهت درمان به بیمارستان های امیر المومنین و زهک مراجعه کرده اند.

تقدیر نماینده سیستان از اقدامات سپاه
سید باقر حسینی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با یکی از رسانه ها ضمن انتقاد از بی توجهی مسئولان محیط زیست و وزارت بهداشت به آلودگی هوای اخیر سیستان، گفت: متاسفانه شاهدیم که هیچ اقدامی از سوی مسئولان استانی و شهرستانی برای رفع آلایندگی در خطه سیستان انجام نشده است.
وی تاکید کرد: چه کسی پاسخگوی این تبعیضات ناروا و نبود امکانات عادلانه برای مردمان سیستان است، از روز گذشته تاکنون میزان آلایندگی در سیستان به حدود شش هزار میکروگرم در متر مکعب است که ۱۲ برابر حد بحرانی و نزدیک به ۴۰ برابر حد مجاز است.
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه هیچ اقدامی از سوی مسئولان استان در راستای برخورد با افزایش آلایندگی انجام نشده و نه سازمان حفاظت محیط زیست برای ثبت شن های روان اقدام کردند و نه مسئولان بهداشت و درمان برای رفع مشکلات بهداشتی مردم این استان عملکرد مثبتی داشتند.
حسینی در ادامه ضمن قدردانی از اقدامات سپاه پاسداران در منطقه سیستان، با بیان اینکه نقش سپاه در ایجاد امنیت در استان و برچیدن تروریست ها طی چند سال اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست چرا که سپاه نیرویی برگرفته از مردم است و به راحتی می تواند در لایه لایه فضای استان ایجاد امنیت کند، گفت: این نیروهای ارزشی در روز های اخیر با حضور در بین مردم و محرومین منطقه سیستان و سرکشی از حال آنان اقدام به توزیع سبد کالا، توزیع ماسک و بهترین اقدام آنان که ویزیت رایگان در درمانگاه سپاه بوده است، کرده اند.
نماینده سیستان خواستار تشکیل ستاد بحران شد
حلیمه عالی نماینده مردم سیستان در تذکر مطرح شده در صحن علنی مجلس خطاب به معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چگونه است که واقعیت های هامون دیده نمی شود.
وی اظهار داشت:«ای کاش درصدی از توجه دریاچه ارومیه به سمت هامون نیز سوق پیدا می کرد که امروزه شاهد لبان ترک خورده اش نبودیم. »
وی افزود: «۱۸ سال است که هامون خشکیده و هر روز خاک ها و هوای آلوده مهمان ریه ها مردم است، ریه هایمان از میزان غلظت آلاینده ها خشکید، پس چگونه است که اعلام می کنند هفت ماهه که در بخش اعظم هامون آب است. »
عالی با بیان اینکه چه کسی جوابگوی مشکلات جسمی، روحی و اقتصادی مردم سیستان است؟ بیان کرد: مسئولان محیط زیست و مسئولان پایتخت نشین! این فریاد مردم مظلوم و ولایتمدار سیستانی است و ما خواستار تشکیل ستاد بحران به دلیل شدت گرد و خاک در استان سیستان و بلوچستان هستیم.

به گزارش عصر هامون، گذشته از اثرات مخرب ریزگردها بر محیط زیست و منابع طبیعی و بناهای تاریخی، تاثیر نامطلوبی که این پدیده بر سلامتی مردم سیستان داشته و این منطقه را رکوردار بیماری های ریوی در کشور کرده است، ضرورت داشتن عزمی جزم و نگاهی مسئولانه بیش از همیشه احساس می شود لذا امیدواریم بانوی سبز دولت تدبیر و امید از کارشناسی سیاسی مسائل محیط زیست خارج شده و پیش از اینکه دیر شود و نتوان کاری از پیش برد این پدیده رو به گسترش را مهار نماید.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۲۴۹۱


ارسال