يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ,5 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۲
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان:
ایران مستحق تحریم نیست، تحریم ها نوعی زور گویی و قلدرمعابی غرب علیه ایران است
 
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ایران مستحق تحریم نیست، تحریم ها نوعی زور گویی و قلدرمعابی غرب علیه ایران است، گفت: سیستان وبلوچستان در شمار استان های سربلند از لحاظ امنیتی است.
به گزارش سرویس سیاسی عصرهامون، آیت الله عباسعلی سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار زاهدانه در خصوص تعهدات مندرج در متن برجام مبنی برپایبندی آمریکا به تعهدات خود اظهار داشت: قرارداد برجام قراردادی نیست که ما از الان در مورد اعتماد و عدم اعتماد با آمریکا بخواهیم در آن صحبت کنیم زیرا قرارداد برجام یک متن مشترک پیرامون برنامه هسته ای تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک است که نام آنرا برجام نهاده اند. 
وی افزود: این متن جامع مشترک در واقع یک مرحله جدید از فرایند مسئله هسته ای جمهوری اسلامی است اما این به معنای پایان یابی زور آزمایی ایران با کشورهای 1+5 قلمداد نمی شود.
امام جمعه زاهدان با بیان اینکه اجرای این توافق دارای پنج مرحله پیش رو است، گفت: مرحله اول این توافقات نهایی شدن است که متن جامع مشترک بنام برجام در این مرحله قرار دارد و حاصل شد، اماتصویب و پذیرش این سند برجام برای مرحله90 روزه ای که در جلو رو است و هنوز هم سپری نشده باید بگذرد تا ببینیم در این مدت پیش بینی شده، ما به کجا می رسیم؟ آیابرجام اثری برای برنامه هسته ای ایران می تواند داشته باشد یا نه؟
وی در ادامه بیان کرد: مرحله دوم وابسته به دولتهای چندین کشوردارد که یک بخش آن مربوط به کشور ایران است که باید ببینیم در کشور ما مقام والای رهبری، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی چه نظری در این خصوص دارند، همچنین نظر نهایی سایر کشورهای مذاکره کننده بر روی این توافق جامع در طی این مدت 90 روز  چگونه خواهد بود.
نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: پس از سپری کردن این مراحل به مرحله سوم یعنی دوره اجرای آن خواهیم رسید. دراین دوره طرفین تعهدات خود را براساس توافق برجام انجام می دهند، بعد از آن به مرحله چهارم یعنی زمان انتقال می رسیم که این زمان پس از هشت سال پیش رو نشان می دهد که سرنوشت برنامه هسته ای ایران چه شکلی پیدا خواهد کرد.
وی در این خصوص تصریح کرد: در مرحله چهارم مدیرکل آژانس باید گزارشی را در طی این هشت سال منتشر و اعلام کند که در آن قید شده باشد ایران از مواد هسته ای استفاده صلح آمیز دارد نه استفاده نظامی، که بعد از این مرحله و منتشر شدن گزارش به مرحله پایانی این توافقات خواهیم رسید که در آن کشورهای ناظر دست از سر ایران برداشته و دیگر به تحلیل و تفحص مسائل در این کشور اقدام نمی کنند. از این جهت در این مرحله نمی توان روی برنامه بر جام اظهار نظر کرد که آیا آمریکا به تعهداتش عمل می کند یا نه ؟ در نتیجه این متن در حال حاضر یک طرح جامع مشترک بنام برجام است که باید منتظر چهار مرحله بعدی باشیم.
نظر همه اینست که حق مسلم این کشور و ملت احیا شود
آیت الله سلیمانی در پاسخ به سوال خبرنگار زاهدانه مبنی براینکه در صورت عدم نتیجه بندی مذاکرات عده ای به دنبال این هستند که دلیل آنرا به سمت مجلس یا رهبری معطوف کنند، گفت: مذاکرات نتیجه بدهد یا ندهد پدیده ای است که مربوط به آینده می شود. اما اینکه نتیجه ندهد از سوی ایران نیست که آنرا منتسب به مجلس یا رهبری کنیم، زیرا در این کشور نظرهمه اعم از مقام معظم رهبری، مجلس شورای اسلامی، شورای امنیت ملی، تیم مذاکره کننده ، وزارت خارجه و ملت ایران این است که حق مسلم این کشور و ملت را احیا کنند.
وی در ادامه افزود: احیایی که آمیخته با عزت، حکمت و مصلحت  برای ملت ایران باشد نه از سر ضعف و ناچاری یا از سوی التماس، چرا که این ملت عزت کشورش را فدای چنین چیزی نخواهد کرد.
نماینده ولی فقیه در سیستان وبلوچستان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی براینکه استفاده نظامی از انرژی هسته ای حرام است، بیان کرد: آنچه که ملت ایران را از داشتن انرژی هسته ای عقب نمی کشاند استفاده و کاربرد آن در مباحث درمانی، کشاورزی و علمی است، در نتیجه در کشور ایران هیچ کس نیست که خواهان تحقق این برنامه نباشد.
کودک کشی در ذات صهیونیست هاست
این عضو مجلس خبرگان رهبری در خصوص جنایت وحشیانه چند  روز گذشته صهیونیست‌ها در به آتش کشیدن خانه یک شهروند فلسطینی در «دوما» که به شهادت یک کودک 18 ماهه منجر شد، افزود: این اولین باری نیست که طفلی در آتش سوزانده می شود این ماهیت اسرائیل است، آنقدر زیر باروت این صهیونیست ها اطفال فلسطین سوخته اند که تعداد آنها از آمار و ارقام خارج است؛ اما این بار جنایتی که انجام دادند و خانه ای که در آن طفل کوچکی زندگی می کرد را به آتش کشیدند و بعد هم مانع کمک رسانی به آنها شدند که این خود نشان از بدترین نوع جنایتی دارد که یک رژیم یا شخصی می تواند مرتکب شود و کودک کشی در ذات این رژیم پلید است.
امام جمعه زاهدان گفت: با این جنایات ضد بشری که از سوی این رژیم پلید صورت می گیرد ماهیت آن برای بشر و بشریت روز به روز آشکارتر می شود.
آیت الله سلیمانی در ادامه افزود: به باورمقام معظم رهبری و همه دولت مردان تا زمانی که آمریکا، ایران را حامی تروریسم و ناقض حقوق بانوان بداند، تا زمانی که کشور ما را ضد حقوق بشر معرفی می کند و تا زمانی که آمریکا تروریسم ها را مورد حمایت خود قرار دهد آنهم تروریسم هایی که ایران سنگین ترین آسیب را از سوی آنها دیده و تا زمانی که آمریکا اشرار را تجهیز می کند بر علیه این کشور، قطعا مراوده ما با آمریکا مراوده صمیمانه نخواهد بود.
نه طبیعت آمریکا عوض شده و نه مظلومیت ما تغییر پیدا کرده
امام جمعه موقت زاهدان در ادامه خاطر نشان کرد: به تعبیر امام امت ما رابطه ای را پذیرا هستیم که در رعایت حقوق طرفین باشد، آنها هم به حق خود راضی و ماهم به حق خود رسیده باشیم ما در این صورت مراوده را قبول داریم چرا که نه طبیعت آمریکا عوض شده و نه مظلومیت ما تغییر پیدا کرده؛ در نتیجه  بحث انرژی هسته ای جای خود را دارد و این مباحثی که فی ما بین جزو اختلافات سنگین است در جای خود محفوظ است چرا که اینها سرمایه های کشور ایران را در طی این دوران بعد از انقلاب بلوکه کردند، مارا مورد تحریم قرار دادند و برعلیه ما جوسازی کردند و سعی داشتند ما را از چشم دنیا بیندازند، همچنین کشورهایی که با ایران مراوده داشتند را تهدید می کردند ؛ اینها جنایات آمریکا و غرب بر علیه این ملت و کشور است و تازمانی که اینها کلا منتفی نشود مراوده ای با دنیای غرب نداریم.
تحریم را نوع زور گویی و قلدرمعابی برخورد کردن غرب نسبت به ایران می دانیم
نماینده ولی فقیه در زاهدان در خصوص مسئله لغو تحریم ها اظهار داشت: لغو تحریم ها خواست جمهوری اسلامی، رهبر انقلاب و دولتمردان از دنیای غرب است، اما آیا آنها هم به این مسئله تن در می دهند یا نه یک کشمکش، نزاع و زورآزمایی است. چرا که ملت ایران بحث توافق هسته ای را آمیخته با لغو تمام تحریم ها بیان می کند  اما آنها می گویند توافق هسته ای ابدا با لغو تحریم ارتباط پیدا نمی کند و لغو تحریم ها باید به شکل تدریجی باشد تا مطمئن شویم که ایران بعد از این توافق از انرژی هسته ای استفاده صلح آمیز دارد نه نظامی و بعد از آن آرام آرام مسئله تحریم را لغو خواهیم کرد.
عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: در این میان دو اراده و خواسته وجود دارد، خواست کشور ایران که می گوید توافق یعنی لغو همه تحریم ها و دیگری اراده آنها که می گویند توافق ربطی به لغو تحریم ندارد و لغو تحریم ها یعنی اعتماد صد در صد براستفاده صلح آمیز بودن انرژی هسته ای دارد. این دو برداشت به توافق نرسیده وآنها مسئله تحریم را ادامه می دهند و ماهم خواهان لغو تحریم هستیم به معنی وسیع کلمه چون خود را ابدا مستحق این تحریم نمی بینیم و این تحریم را نوع زور گویی و قلدرمعابی برخورد کردن غرب نسبت به ایران می دانیم .
در ادامه به مسائلی پیرامون استان سیستان وبلوچستان پرداخته است که در ادامه می خوانید.
امروز سیستان وبلوچستان از لحاظ امنیتی جزو استان های سربلند و مفتخر است
نماینده ولی فقیه در استان در خصوص مطالبات و پیگیری های انجام شده در رشد اقتصادی سواحل جنوبی استان بیان کرد: آنچه که وظیفه ما است مسئله بسترآفرینی برای برقراری امنیت پایدار و دعوت از نیروهای بومی چه داخل و چه خارج از کشور برای سرمایه گذاری و بستر آفرینی است.
وی در تکمیل این مطلب گفت: از اینرو علاوه بر بستر آفرینی و برقراری امنیت پایدار در منطقه امکان استفاده از تسهیلات بهره وری از سیستم بانکی، واگذاری اراضی در شهرک ها و ناحیه ها برای احداث  واحدهای صنعتی و امثالهم را در برنامه کاری گنجانده ایم.
 وی افزود: امروز سیستان وبلوچستان از لحاظ امنیتی جزو استان های سربلند و مفتخر است و به اصطلاح در ردیف های بالا در شمار استانهایی است که از امنیت خوبی برخوردارند. اما گاهی آدم های شروری در یک نقطه شرارتی انجام می دهند و چون استان زخمی است وچهره خوبی از آن در برون معرفی نشده  فورا مسئله نا امنی تداعی می شود و سرمایه گذار جرات ورود برای سرمایه گذاری ندارد. نمونه بارز این امر کلید خوردن راه آهن چابهار در دولت قبل است که بلافاصله بعد آن ماجرای تاسوعای چابهار شکل گرفت. لذا اینها قطعا آسیب برای جلب و جذب سرمایه گذار وارد محسوب می شود و متاسفانه این یک پدیده شوم در داخل استان از سوی اشرار است که می طلبد در این زمینه بزرگان قبایل و طوایف تلاش کنند که عناصر وابسته به طایفه خود خدایی ناکرده در این دام گرفتار نشوند و فریب نخوردند تا ناامنی در استان به وجود نیاید و بتوانیم با ارائه یک امنیت پایدار بستر جذب و جلب برای سرمایه گذاران را در استان فراهم کنیم.
یکی از عوامل تبلیغات مسموم علیه استان مسئله اختلافات طوایف
نماینده ولی فقیه در سیستان وبلوچستان در خصوص صلح و آشتی بین طوایف استان بیان کرد: تردیدی نیست که یکی از عوامل تبلیغات مسموم علیه استان مسئله اختلافات طوایف است اگر این اختلافات به صلح تبدیل شود و اگر افراد در یک فضای آرام و دوستانه زندگی کنند جلو این تبلیغات مسموم گرفته خواهد شد. 
امام جمعه زاهدان خاطر نشان کرد: در صلح و آشتی دو طایفه اخیر که حدود پنجاه و اندی کشته از دو طرف در بر داشت، سران این دو طایفه فداکاری زیادی کردند تا توانستند به این صلح برسند. در این زمینه  نیز طوایف دیگری هم در برنامه کاری برای صلح و آشتی در استان وجود دارد.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۳۳۸۲
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال