پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۸
گزارشی از روزهای امید بخش برای سیستانی ها،
اهتمام ویژه رهبری به سیستان / گریه نوبخت برای گرد و غبار در سیستان
 
اهتمام ویژه مقام معظم رهبری به سیستان که هر از چند گاهی در بیانات و در دیدارهای ایشان به مسئولین دولت توجه به مشکلات این منطقه تاکید می شود.
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون به نقل از اوشیدا: آن قديم‌ها هامون حال و هواي ديگري داشت، وقتي اسم هامون مي آمد تصوير پرندگان مهاجري در ذهن تداعي مي شد كه آمده بودند تا چند روزي مهمان تالاب باشند. تصوير قايق هايي كه صيادان را با خود به دل تالاب برده بودند تا روزي شان را از هامون بستانند و تصوير زنان و دختراني كه به نيزارهاي تالاب آمده بودند تا ني ها را بچينند و با هنرشان گره بزنند و حصير ببافند.
دیری نپایید که سیستان گرفتار ناملایمتی روزگار گردید و پر و بال شکوه و عظمت، هامونش فرو ریخت و در شوک خشکسالی طولانی مدت اسیر شد.


از 17 سال گذشته تا کنون زخم های سیستان التیامی به خود ندید و هر سال شدت شلاق های خشم طوفانهای 120 روزه سیستان بر رخسار مردمانش افزوده شد و از آنجا که مردم صبور و مقاوم سیستان سختی روزگار را همچون هفت خان رستم دستان به جان خریدند و در طول سالیان دراز شکواییه ای از روزگار نکردند و سالها با مشکلات عدیده خشکسالی تالاب هامون پیکار نمودند ،سالهاست که ریزگردها با مردمان این دیار هم کاسه شده است و امید از این دیار رخت بربسته است اما مردمانش به امید روزی پا برجا مانده اند که به صبر اعتقاد دارند، همان صبری که امروز به شیرینی لبخند بر لبان سیستانی ها در زیر هجوم ریزگردها تبدیل شده است و این شیرینی را مدیون رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای، همان رهبر فرزانه ای که هیچگاه چشم از مظلومان و ستم دیدگان فرو نبست و مدبرانه و با هوشمندی مثال زدنی تدابیر خروج بحران از سیستان را تدبیر نمودند.


سیستان در محاصره شن های روان / مسئولان محیط زیست کشور هشدار بحران ریزگردها در سیستان را جدی بگیرند
 

امروز پس از سالها غربت، آن زمان که سیستان از چشم همه افتاده بود اما ملالی نیست ما سیستانی ها را بس آن چشمی که رخسارش نور ولایت است ،چشمی دلربا و نگاهی نافذ که سیستانی ها را رها نکرده است و انگار در وانفسای غربت سرد چهره های خاک آلود سیستانی ها و در گرد و غبار فراموشی، دست یاری عزیز و گرانقدر بر سر مردمان آفتاب سوخته و خاک آلود سیستان حکم دوا شده است.
اهتمام ویژه مقام معظم رهبری به سیستان که هر از چند گاهی در بیانات و در دیدارهای ایشان به مسئولین دولت توجه به مشکلات این منطقه تاکید می شود.ماجرای دستور مقام معظم رهبری به جهانگیری در خصوص سفر به زابل چه بود؟


صبح روز چهارشنبه رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت در محضر رهبر انقلاب حاضر شدند، آیت الله خامنه ای در این دیدار که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، فرمودند: مساله آبیاری زمین ها که معاون اول رئیس جمهور پیگیر آن هستند و سفرهایی به خوزستان، ایلام و زابل داشتند که در این بین جهانگیری و در بین فرمایشات رهبر انقلاب گفت:«به زابل نرفته ام» مقام معظم رهبری نیز سریعاً در پاسخ به جهانگیری بیان داشتند: «خوب شد که گفتید پس زابل را حتما بروید.» و پس از این دیدار بود که موجی از امید در دلهای سیستانی ها جوانه زد و برای مقتدایشان آرزوی سلامتی کردند.

سال 93 بودجه 500 میلیون دلاری اجرای طرح آبرسانی با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی سیستان با عنایت ویژه مقام معظم رهبری و طی دستور ایشان به صندوق توسعه ملی به منطقه سیستان نگاه ویژه ای شد و به دنبال توجه معظم له به این منطقه درهای شکوفایی و توسعه بر روی سیستان باز شده است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در بارگاه مطهر رضوی برگزار شد با اشاره به اینکه برای مساله آب اگر برنامه‌ریزی ویژه نکنیم کشور دچار بحران می‌شود،گفت:  باید با مدیریت، منابع آبی تجهیز شود؛ محیط زیست نیز مساله‌ی دیگر است، من وقتی به سیستان و بلوچستان رفتم و مشاهده کردم مردم اینگونه با وجود گرد و غبار زندگی می‌کنند، گریه کردم.
انتهای پیام/0720
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۳۶۱۱


ارسال