سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۸
سخنان چند پهلو دکتر روحانی؛
منع صراحت در استکبارستیزی؛ ارمغان اعتدالیون در دوران پساتوافق!
 
بی شک فراز مذکور که توسط رئیس جمهور بیان شده است حاوی برخی نکات تأمل برانگیز است که شالوده های محافظه کارانه و فقدان صراحت در مواجهه با استکبار به همراه القاء هراس و وحشت از تبعات برخی شعارها و اقدامات انقلابی و ضد آمریکایی علیه قدرت های استکباری در پساتوافق را آشکار می سازد.
به گزارش سرويس سياسي عصرهامون به نقل از تفتان ما، در روز های اخیر دکتر روحانی رییس جمهور در نشست مشترک هیات دولت و استانداران سراسر کشور گفت؛ نباید بعد از توافق هر طور که می‌خواهیم حرف بزنیم، رئیس دولت تدبیر و امید تفصیلاً اظهار کرد؛ شما فکر نکنید که توافق هسته ای که آنجا نهایی شد، بعد هر جور حرف بزنیم هر جوری تصمیم بگیریم هر کاری بکنیم حالا دنیا به حال رکوع در برابر ایران است!.

بی شک فراز مذکور که توسط رئیس جمهور بیان شده است حاوی برخی نکات تأمل برانگیز است که شالوده های محافظه کارانه و فقدان صراحت در مواجهه با استکبار به همراه القاء هراس و وحشت از تبعات برخی شعارها و اقدامات انقلابی و ضد آمریکایی علیه قدرت های استکباری در پساتوافق را آشکار می سازد.

جای بسی تأسف است مواضع نظام اسلامی که برگرفته از آرمان های امام(ره) و رهبری است با توافقی مبهم و چند پهلو و دارای خلأهای پیچیده، اینگونه منجر به تقویت رویکرد محافظه کارانه و خودداری از برخی مواضع انقلابی شده است، از این رو تأکیدات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم صراحت دولتمردان در مواجهه با آمریکا حاکی از رخنۀ این آسیب خطرناک در مواضع دولت تدبیر و امید است.

با تأمل در این فراز ناامید کننده می توان مشاهده کرد آقای روحانی تلویحاً با القای ترس و وحشت به مردم از عاقبت اعلام مواضع تند علیه استکبار و منع از برخی اقدمات انقلابی، در راستای کنترل احساسات و هیجانات انقلابی مردم حرکت کرده است اما به راستی آیا رویکرد امام(ره) و رهبری این چنین است؟؟؟

امام خمینی(ره) به صراحت می فرمود؛«ما آمریکا را زیر پا له میکنیم»، لذا حضرت روح الله  برخلاف رویه های اینچنینی آن هم از سوی کسانی که دائما از امام(ره) دم می زنند، مردم را به شجاعت و بی باکی از دشمن متجاوز دعوت می کرد و می فرمود؛ ملت ما اکنون به شهادت و فداکاری خو گرفته اند و از هیچ دشمنی و هیچ قدرتی  و هیچ توطئه ای هراسی ندارند هراس آن دارد که شهادت مکتب او نیست.

متأسفانه شعار اعتدال در قاموس دولتمردان به تقلیل آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی تبدیل شده است در حالی که این رویکرد محافظه کارانه که برای ارتباط با کدخدا لحاظ شده است منجر به فراموشی ارزش ها و آرمان های امام(ره) و  انقلاب وشهدا می شود، لذا از یک سو رئیس جمهور به بهانۀ برجام مردم را از برخی مواضع منع می کند لیکن امام خمینی(ره) قطع رابطه با آمریکا را علیرغم تحمل همه تحریم ها و محدویت ها و مشکلات به فال نیک می گیرد.

بنابراین باید گفت به راستی مقولۀ تبرّی از دشمنان اسلام در قاموس دولت اعتدال در چه حد و میزان است؟

گفتنی است اجرای واقعی تبرّی در نظام اسلامی یعنی موضع گیری انکاری آحاد مسلمانان و حکومت اسلامی در برابر نظام های استکباری، لذا امام(ره) تبرّی را مبنای دیپلماسی اسلامی قرار دادند و فرمودند تولی و تبرّی دو اصل اساسی اسلام است باید با حکومت عدل موافق و به حاکم عادل دل ببندید و ازرژیم غیر اسلامی تبرّی کنید.(صحیفه نور، ج۲، ص۱۷-۲۱)

لذا وجدان بیدار مردم باید رویکرد محافظه کارانه رئیس جمهور و اجرای نصفه و نیمه اصل عبادی تبرّی  به بهانۀ توافق را قضاوت کنند، حال با این اوصاف آیا این نوع نگاه می توان عزتمندی نظام اسلامی و تحقق منویات عالی آموزه های ناب برآمده از قرآن و روایات و مطالبات امام(ره) و رهبری را برآورده سازد؟ آیا رویکرد مذکور (هر جور حرفی را نزنیم) تا به پر عبای قدرت های استکباری بر نخورد، بر خلاف  قول امام علی (ع) مبنی بر «کونوا للظالم خصماً»( دشمن ستمگر باشید) نیست؟؟؟

متأسفانه رویکرد کنونی دولت اعتدال یعنی شعار تعامل جهانی(تعامل با چند قدرت استکباری) و دیپلماسی لبخند(به آمریکا، انگلیس و غیره)با راهبرد امام(ره) و رهبری هم خوانی ندارد، زیرا امام(ره) در مواجهه با آمریکا صریح و بی پرده سخن می گفت و خلف صالح ایشان نیز در مواجهه با آمریکا و دیگر قدرت های استکباری از دیپلماسی انقلابی بهره می جوید و با طراحت و صلابت خاص خود سخن می گوید.

 لیکن در روزهای اخیر دانشجویان انقلابی با الهام از آموزه ای امام(ره) و رهبری و با شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس به بازگشایی سفارت انگلیس در تهران اعتراض کردند اما دولت مدعی حقوقدانی و نیروی انتظامی منفعل در برابر فشارهای غیر اصولی دولت، با دستگیری و ضرب و شتم دانشجویان پیرو خط امام(ره) و رهبری، نقطه تاریکی در کارنامۀخود بر جای گذاشتند که به نظر می رسد این گونه اقدامات در امتداد سخنان روحانی در منع از صراحت انقلابی در استکبار ستیزی در دوران پسا توافق است.

امید است دولت نه در سخن بلکه در عمل آرمان امام(ره) را دریابد و در راستای ترمیم و اصلاح این رویکرد نادرست  و تحقق منویات استکبار ستیزانه حضرت روح الله و مقام معظم رهبری در عرصۀ سیاست خارجی گام بردارد.

انتهاي پيام/ 4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۳۶۹۳
مرجع : تفتان ما


ارسال