يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ,24 October 2021
1
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۳
گزارش خبری/
نقشه ای که نقش بر آب شد/ پاسخ قاطعانه رهبر انقلاب به جریان تخریب شورای نگهبان
 
موج جدید حمله به شورای نگهبان بیش از یک ماه است که کلید خورده است اما سخنان روز گذشته رهبر انقلاب نقشه برخی ها را نقش بر آب کرد.
به گزارش سرویس سیاسی عصرهامون، اگر اخبار هجمه ها علیه شورای نگهبان را دنبال کرده باشید خواهید دید گروهی با ژست های مطالبه گرانه بیش از یک ماه است که تنها تخریب شورای نگهبان را کلید زده اند.
آیت الله کهنه کار اصلاح طلبان که به واسطه دولت تدبیر و امید تریبون های مختلف در اختیارش قرار داد، نخستین تیر را به سمت شورای نگهبان رها کرد.
هاشمی رفسنجانی اما 13 مرداد امسال و در اجلاس روسای و مدیران آمورش و پرورش کشور دیگر نتوانست ناراحتی خود از این نهاد نظارتی را مخفی کند، او که در انتخاب یازدهم ریاست جمهوری به یکباره احساس تکلیف کرد و راهی ساختمان وزارت کشور شد در مخلیه خود هم فکر نمی کرد شورای نگهبان بر روی اسم او خط بکشد، خلاصه همین جسارت اعضای شورای نگهبان موجبات خشم هاشمی را در پی داشت و باعث شد هاشمی در آن اجلاس با برچسب زنی بر برخی نهادهای انقلابی بگوید: مردم ما در بدترین شرایطی که از طرف شورای نگهبان، دولت و نهادهای امنیتی برای جلوگیری از انتخابات درست تحت فشار زیاد بودند، متحول شدند و مردم این تحول را به وجود آوردند.

صف تخریب شورای نگهبان
اما این پایان ماجرا نبود، دیگر اصلاح طلبان همسو با هاشمی که خواستند از او در تخریب شورای نگهبان عقب نمانند وارد گود شدند، اتهام زنی به این نهاد نظارتی و تشکیک در انتخابات کلید واژه های آشنایی بود که شش سال پیش فتنه گران آن را روشن کردند، دوستان هاشمی در سال 88 با فشار به شورای نگهبان و راه‌اندازی یک کمیته من در آوردی به اسم «صیانت از آرا» سعی کردند به حاکمیت فشار بیاورند. اما این اتفاق نیفتاد و رهبر انقلاب با پایمردی تمام و به کمک بصیرت مردم جلوی آنها را گرفت.
اما حالا و پس از چند سال دوباره عده ای خواستند پا در راه همان دوستان در حصر خود بگذارند، اما بار دیگر رهبر انقلاب با سخنان سنجیده خود نقشه آنها را نقش بر آب کرد.
رئیس جمهور اما بلافاصله بعد از صحبت های هاشمی و اما ملایم تر تخریب شورای نگهبان را ادامه داد وی در جمع استانداران حمله‌اي محترمانه به شورای نگهبان داشت. روحانی در بخشی از اظهاراتش با بیان اینکه «اینجا جمهوری اسلامی ایران است و قانون اساسی در آن حاکم است»، اولین مخالفت خود را با رد صلاحیت برخی سیاسیون اینگونه ابراز کرد و بعد گفت: «ما جایی را در کشور نداریم که بخواهد افراد صالح و دلسوز را که می‌خواهند با استفاده از تجربیاتشان به کشور خدمت کنند حالا از هر جناحی که باشند رد صلاحیت کند. تمام گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی قانونا مورد احترام هستند. همه از نظر دولت برابرند و آن جایی که باید بگوید فردی برای شرکت در انتخابات صالح است یا نه هیأت‌های اجرایی هستند و ما هیأت اجرایی نداریم که یک جناح را تأیید صلاحیت کند و یک جناح دیگر را تأیید صلاحیت نکند.
او سپس نوک پیکان حملات خود را "محترمانه" به سمت شورای نگهبان گرفته و ضمن مخالفت تلویحی با «نظارت استصوابی» این شورا را به دور بودن از «اجرا»، فراخواند و اضافه کرد: «شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش‌بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند باید به قانون اساسی کاملاً توجه کرده و عمل کنیم.»
رئیس جمهور در آخر هم اوج طعنه خود به شورای نگهبان را چنین بیان کرد: «مگر مجلس اول پس از انقلاب اسلامی که در آن زمان حتی شورای نگهبان نیز وجود نداشت و همه حتی گروهک‌های مخرب در آن حضور داشتند بهترین مجلس تاریخ این کشور نبود؟ ملت ایران ملتی بالغ، باتجربه و بزرگ است که به خوبی برای آینده خود تصمیم می‌گیرد.»

فرقی نمی کند که طرف مشایی باشد یا هاشمی
صد البته که حضور شورای نگهبان مانع اجرای خواسته برخی ها می شود اما مشکل برخی اینجاست که این نهاد نظارتی جلوی دخالت برخی دولتمردان را می گیرد واجازه نمی دهد پروژه سنگر به سنگر آنها به سر مقصد مطلوب برسد.
شورای نگهبان در طول سالها نشان داده است که فارغ از نگاه های حزبی و جناحی تنها هدف نظام را سرلوحه کار خود قرار داده است و در بحث رد صلاحیت برای آن فرقی نمی کند طرف مشایی باشد یا هاشمی.
اما پروژه حملات به شورای نگهبان گویا پایان ندارد علی شکوری محکوم فتنه 88 و دبیر حزب اتحاد ملت که آن را مشارکت دو می نامند می گوید: امروز با معضلی به نام نظارت استصوابی روبرو هستیم که با روح قانون اساسی در تعارض است. نباید با توجه به یک متن قانونی، اختیار را از مردم سلب کنیم. قانون اساسی ۱۷۷ اصل دارد که هیچ کدام فرع نیستند و نباید از اصول آن عدول شود.
شکوری‌راد افزود: شورای نگهبان نباید قانون اساسی را به گونه‌ای تفسیر کند تا حق مردم سلب شود؛ این‌طور نیست که قانون اساسی حق حاکمان و حد مردم باشد، بلکه قانون اساسی، حق مردم و حد کارگزاران نظام است.
وی با بیان این ادعا که شأن نظارتی شورای نگهبان، تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات نیست گفت: وزارت کشور و هیات‌های اجرایی باید صلاحیت نامزدها را تائید کنند و اگر بی‌مورد رد صلاحیتی صورت گیرد، شورای نگهبان می‌تواند مداخله کند، اما احراز صلاحیت کار شورای نگهبان نیست.

پاسخ محکم رهبری به جریان تخریب به شورای نگهبان
سخنان پر مغز رهبری در روز گذشته پاسخ محکمی بود به جریانی که برای مخدوش کردن انتخابات پیش‌رو دندان تیز کرده‌اند.
فرموند: «متأسفانه عده‌ای در داخل در اقدامی غلط در سلامت انتخابات خدشه می‌کنند و حتی از قبل از انتخابات از تقلب و دغدغه‌ی ناسالم‌بودن انتخابات حرف می‌زنند.»
ایشان یک سوال مهم را هم مطرح کردند که «چرا عده‌ای با طرح دغدغه‌های دروغین و مباداگویی‌های بی‌مبنا، این اعتماد را خدشه‌دار می‌کنند؟ بدیهی است که در موضوع سلامت انتخابات مراقبت‌های شدیدی به عمل می‌آید و به کسی اجازه‌ی چنین کارهایی داده نمی‌شود پس تکرار این حرف‌ها با چه هدفی صورت می‌گیرد؟»
پاسخ این سوال البته برای همه واضح است. عده‌اي سعی دارند با فشار آوردن به حاکمیت و رهبری، رای مردم را آنگونه که خود مي‌خواهند تفسیر کنند و بخوانند. تلاش این عده برای انحراف در انقلاب و آرمان‌های امام و رهبری بر کسی پوشیده نیست.
رهبر انقلاب پاسخ شبهه افکنی‌ها نسبت به شورای نگهبان را هم دادند و از بزرگ ترین برکات نهاد شورای نگهبان را این دانستند که مراقب هرگونه خطا و اشتباه است.
اما شاید نقطه عطف دوم این سخنان را باید جایی دانست که ایشان باز هم بر حق‌الناس بودن رای مردم تاکید کردند. جمله‌اي که پیش از انتخابات ۹۲ هم بیان شد والبته بعد از آن چون کاندیدای مورد نظر «برخی‌ها» رای آورد، این جمله را در سخنرانی‌هاي خود مدام تکرار کردند. اما رهبر انقلاب به این اشاره داشتند که ایستادگی در مقابل اصرار عده‌ای برای باطل اعلام‌شدن نتیجه‌ی انتخابات ۸۸، نمونه‌ای از صیانت از نتایج آرای ملت و دفاع از حق‌الناس است.

نقشه ای که نقش بر آب شد
صحبت های رهبر انقلاب خواب تخریب شورای نگهبان را از سر برخی ها پراند تا بداند مقام معظم رهبری در بزنگاه های حساس هیچگاه اجازه جولان به برخی افراد شناسنامه دار را نخواهد داد.
رهبر انقلاب بار دیگر پاسخ جریانی را داد که برای به دست آوردن صندلی‌هاي خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی بی‌قراری مي‌کند و برای رسیدن به این هدف از هر وسیله‌اي استفاده مي‌کند.
سخنان روز گذشته آیت الله خامنه ای تکلیف خیلی ها را مشخص کرد، اما نمی توان گفت فتنه گران دیروز و دوستانشان سر عقل آمدند عده ای که می دانند در مسیر غلط قدم می گذارند اما حاضر نیستند به خاطر منافع خود سر عقل بیایند و اندکی به مصالح نظام فکر کنند.

انتهای پیام/ 7250
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۴۱۸۳


ارسال
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۰ ۰۱:۳۹
نظارت شورای نگهبان نظارت استصوابی است یعنی اینکه باید جلوی خطا و اشتباه رو از ثبت نام کاندیدا تا اعلام نتایج بگیره.قانون است.