چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ,1 December 2021
1
Share/Save/Bookmark
۶
طی سفر معاون رییس جمهور به سیستان و بلوچستان در حالی رسانه های منتقد به بهانه کمبود جا از لیست دعوت حذف شدند که تنها تعداد انگشت‌شماری از برخی رسانه ها آن برای پوشش خبری دعوت شدند.
به گزارش خبرنگار سیاسی عصر هامون، رسانه ها به عنوان پل ارتباطی مردم و مسوولان رسالت اطلاع رسانی به موقع و شفاف به مردم را بر عهده دارند و از این رو دعوت از خبرنگاران در جلسات به معنای اهمیت قایل شدن مسئولان برای اطلاع رسانی به مردم در مورد تصمیمات اتخاذ شده و خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی به مردم است.
در جریان سفر معاون رییس جمهور با تاکید مقام معظم رهبری به منطقه سیستان مسئولین استانداری که مدیران ارشد دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان هستند و باید در حوزه اطلاع رسانی، آگاهی بخشی به جامعه به صورت شفاف و به موقع اقدام نمایند گویا با نگاه بسته نتوانستند ماموریت اطلاع رسانی حرفه ای خود را به دور از غرض ورزی و گزینشی عمل کردن در اعزام و ساماندهی مناسب خبرنگاران از تمام رسانه های خبری فعال استان به درستی انجام دهند و این دستگاه متولی روز گذشته در اقدامی عجیب با به نگاه گزینشی و فیلترینگ از بین بسیاری از خبرنگاران خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری دارای مجوز رسمی و نشریات و رسانه‌های اثرگذار استانی، تنها با اعزام تعداد قلیلی از خبرنگاران مسیر اطلاع رسانی از رسالت آگاهی بخشی به عموم مردم امتناع کرد و تعدادی از رسانه ها و سایت‌های خبری مهم استان را محروم از اعزام خبرنگار و پوشش اخبار این سفر کرد.
این کم لطفی های جهت دار و نگاه فیلترینگ استانداری سیستان و بلوچستان مورد تحلیل ها و گمانه ‌زنی‌های فراوانی قرار گرفته که برخی از صاحبنظران حوزه رسانه دیدگاه ایشان را در عدم انعکاس گسترده و فراگیر این سفر می دانند.
اینکه مقصر اصلی این گزینشی عمل کردن ها چه کسی است مهم نیست ولی آنچه مسلم است این بی خبر آمدن و رفتن ها حداقل زیانش تردید مردم در چرایی این اقدام است که مگر خبرنگاران و خود مردم محرم نیستند و مگر رسانه ها کاری جز اطلاع رسانی به عموم مردم دارند یا شاید حضور خبرنگاران متعدد باعث می شد با طرح سوالات مختلف گوشه ای از مشکلات مردم که کم نیست پیگیری شود.
با توجه به اینکه خبرنگاران رسانه های مختلف پایگاه خبری و خبرگزاری ارتباط بیشتر و نزدیکتری با مردم دارند در نتیجه به دیدگاه ها و خواسته های مردم هم آشنایی بیشتری دارند و جلسات را با این داشته ها پیگیری می کنند و بازتاب می دهند که به این ترتیب تا حد زیادی ابعاد مختلف تصمیم گیری ها در اختیار افکار عمومی قرار می گیرد.
علیرغم اینکه از سوی خبرنگاران بارها قضیه عدم تعامل با رسانه ها منتقل شده و هر دفعه قول بهبود روابط با خبرنگاران را داده اند اما چه سود که از عمل خبری نیست.

محدودیت جا مانع دعوت همه رسانه ها بود
در تماسی که پایگاه خبری عصر هامون با دو تن از مسئولین روابط عمومی استانداری داشت، اظهار داشتند: از تهران به ما اعلام شد که تعداد اندکی خبرنگار دعوت شود از سوی دیگر دفتر استانداری هم دستور داد بیشتر از 6 نفر نمی توانیم اعزام کنیم لذا ما لیست را تحویل علیزاده مسئول حفاظت دادیم و ایشان از لیست ارسالی تعداد محدودی را انتخاب کردند.
وی ادامه داد: روابط عمومی هیچ دخل و تصرفی در انتخاب اشخاص نداشته است.
این مسئول بیان کرد: از سوی دیگر از آنجایی که تعداد خبرنگاران نباید بیشتر از مهمانان سفر می شد به همین دلیل سعی کردیم تعداد خبرنگاران را محدود کنیم.

تلاش برای فشار و محدود کردن رسانه‎های منتقد در دو سال گذشته از سوی دولت به گونه‎ای بوده است که این رسانه‎ها بارها تذکر گرفته اند، رسانه خبری عصرهامون نیز چندی پیش خبری به نقل از معاون استاندار سیستان و بلوچستان منتشر کرد، که زهرا اربابی خطاب به مردم استان آنها را «کوته فکر» خطاب کرد، موضوعی که با واکنش شدید مردم مواجه شد، درست بعد از انتشار این خبر بود که این پایگاه خبری، تحلیلی مورد بی مهری قرار گرفت.
هر چند این روزها و ایام نیز خواهد گذشت، اما مسئولین باید با سعه صدری بیشتری در خصوص انتقادات رفتار کنند و شمشیر برنده خود را از روی گلوی منتقدان بردارند.
با این حال باید گفت ذات رسانه‌ و قلم پیگیری مطالبات جامعه و مردمی است و رسالت پایگاه خبری عصر هامون و سایر رسانه‌ها چیز دیگری جز این نیست.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۴۵۸۳


ارسال
سیستانی نژاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۸ ۱۰:۵۷
با سلام
زیاد حرص نخورید ، حالا کوته فکر معلوم شد چه کسانی هستند.
اینها همانهایی هستند که جلوی پیشرفت و آگاهی مردم را می گیرند.