يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ,7 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۳
تاریخ انتشار : جمعه ۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۴
توصیه به عزاداران حسینی؛
بیماران تالاسمی در انتظار زندگی/اجرای طرح نذر خون از تاسوعا تا اربعین
 
اهدای خون شاید فقط یک ساعت از وقت افراد را بگیرد اما می تواند جان یک انسان را نجات دهد. این امر خدا پسندانه نه تنها برای کسی که سلولهای خونی را دریافت می کند بلکه برای سلامت اهدا کننده نیز فواید بسیار دارد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و سلامت عصر هامون، سیستان و بلوچستان یکی از مناطقی است که به دلیل آمار بالای بیماران تالاسمی احتیاج به خون در آن بالاست.
با توجه به فرا رسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان و همچنین ایجاد رسم حسنه نذر خون، روزهای عاشورا و تاسوعا فرصت مناسبی برای اهدای خون به نیازمندان به شمار می رود.
گرچه آشکارترین فایده اهدای خون، احساس فوق العاده ناشی از بخشیدن چیزی به کسی که به شدت به آن نیاز دارد است اما فواید آن بر سلامتی اهداکننده فراتر از اینهاست.

کمبود خون در سیستان و بلوچستان وجود دارد
مدیر کل سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: نیاز به اهدای خون همیشه در سیستان و بلوچستان وجود دارد چرا که به دلیل مصرف بالای خون در استان همیشه با 1500 واحد کسری خون در ماه مواجه می شویم.
سهیلا خسروی با بیان با وجود استفاده حداکثری از ظرفیت انتقال خون در استان به دلیل کمبود خون مجبور به تامین خون از نقاط دیگر بوده افزود: بیش از دو هزار و ششصد بیمار تالاسمی در استان زندگی میکنند که بیش از نیمی از مصرف خون استان را به خود اختصاص داده اند که سالیانه بالغ بر پنجاه هزار واحد خون به این بیماران  اختصاص داده می شود.
وی ادامه داد: از بدو تاسیس انتقال خون در سیستان و بلوچستان از سال 1361 تاکنون بالغ بر یک میلیون و سیصد هزار واحد اهدا خون انجام شده است که در سال های ابتدایی سالیانه چهار هزار و 500 واحد خون اهدا می شد اما امروزه این تعداد به هفتاد و دو هزار واحد در سال رسیده است.

میانگین مصرف خون در سیستان و بلوچستان بالاتر از میانگین کشوری است
مدیر کل انتقال سیستان و بلوچستان با بیان میانگین مصرف خون در سیستان و بلوچستان بالاتر از میانگین کشوری است افزود: شاخص اهدای خون در سیستان و بلوچستان 28 در هزار نفر می باشد که از میانگین کشوری که 27 در هزار نفر می باشد بالاتر است. همچنین 53 درصد اهداکنندگان این استان اهداکنندگان مستمر هستند که در سال حداقل دو بار خون اهدا می کنند.
خسروی ادامه داد: در طی سال گذشته 120 هزار واحد خون و فرآورده های خونی در سطح مراکز درمانی استان توزیع شده است که بیش از 50 درصد این تعداد برای بیماران تالاسمی و اختلالات انعقادی در کل استان مصرف شده است. همچنین بخش زنان و زایمان از نظر مصرف خون در رتبه بعدی در استان قرار دارد.
پایگاه های انتقال خون در روزهای عاشورا و تاسوعا فعال می باشند .
وی با عنوان اهداکنندگان خون در سیستان و بلوچستان بیشتر آقایان می باشد و بانوان تنها هفت درصد را بخود اختصاص  داده اند افزود: در ایام سوگواری امام حسین افرادی نذر اهدا خون می کنند که علاوه بر بعد معنوی آن کمکی به نیازمندان خون به شمار می رود که در این راستا در طی سال های اخیر تبلیغات گسترده ای توسط سازمان انتقال خون در این راستا انجام شده است.
خسروی با بیان پایگاه های انتقال خون در روزهای عاشورا و تاسوعا به منظور خونگیری از داوطلبان از ساعت هفت صبح تا 12 شب فعال است گفت: پایگاه های انتقال خون در شهرستان های زاهدان، زابل، ایرانشهر و چابهار برای خونگیری از کسانی که نذر دارند آمادگی داشته همچنین تیم های سیار خونگیری نیز در محل های عبور دسته های عزاداری حضور دارند.
گفتنی است، با در نظر گرفتن فوایدی که اهدای خون بر سلامتی دارد درکنار فواید معنوی آن،کافی است هر دو ماه یکبار یک ساعت را روی یک صندلی اهدای خون قرار گرفته تا از کلیه فواید جسمی و معنوی آن بهره مند شده چرا که شاید یک نفر نیازمند این بخشش سخاوتمندانه باشد.
انتهای پیام/9031-1
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۶۷۵۸


ارسال