شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ,22 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیرعامل شرکت نصرشرق چابهار گفت: بی توجه ای درامر مهم بی خطرسازی و امحای پسماند های عفونی عامل تهدید سلامت خواهد بود.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون، حوریه مقدم در گفت و گو تفضیلی با خبرنگار چهاربهاران اظهار کرد: فعالیت های بهداشتی و پزشکی اگرچه زمینه ساز تامین تندرستی و سلامتی است اما پسماندهایی تولید می کنند که خطر بالاتری داشته و در صورت توجه نکردن به مدیریت اجرایی پسماند های عفونی و نوک تیز وبرنده می تواند پیامدهای ناگوار زیست محیطی و بهداشتی را به دنبال داشته باشند.
وی شناسایی کمی و کیفی پسماندهای پزشکی در راستای امحای و بیخطرسازی آن را امری ضروری دانست و افزود: انجام مراحل تفکیک درمبداء، نگهداری موقت، حمل ایمن، امحای وبی خطرسازی مطابق دستورالعمل های وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیسست باید انجام شود و هر گونه دفن غیربهداشتی پسماندها در شهرها از سال پایانی برنامه پنج ساله پنجم توسعه ممنوع بوده و امحا وبی خطرسازی آنها باید با روش های نوین انجام شود.
مقدم واحد های درمانی از جمله بیمارستان­ها، کلنیک های جراحی و مراکز درمانی، مطب های دندانپزشکی و عمومی، زنان زایمان و آزمایشگاههای طبی را عامل تولید پسماند عفونی عنوان کرد و ادامه داد: این مراکر درمانی در فرایند درمان پسماندهای عفونی – نوک تیزوبرنده را تولید می کنند که از نظر بیماریزای عامل بیماری های عفونی هپاتیت (B-C- … ) و ایدز و سایر بیماریهای عفونی هموراژیک درجامعه هستند که بی توجه ای درامر مهم بی خطرسازی و امحای پسماند های عفونی عامل تهدید سلامت خواهد بود.
مدیرعامل شرکت نصرشرق چابهار خاطر نشان کرد: چندین دهه است که مدیریت پسماندهای بیمارستانی در دستور کار کشورها قرار گرفته­است و کشورهای پیشگام در این زمینه، با فرهنگ سازی موثر وپایدار و رویکار آمدن بخش خصوصی با ایجاد سایت مرکزی امحاء وبی خطرسازی با توانایی بالا به پیشرفت ها و دستاوردهای سودمندی دست یافته­اند.
وی افزود: مدیریت پسماندهای بیمارستانی بیش از۱۰ سال است که در ایران به اجرا گذاشته­شده ودستگاه نظارتی آن وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست می باشند در پی آن صنعتگران به واردات و تولید ماشین آلات امحاء وبی­خطرسازی پسماند پزشکی دست یافته اند و به بازار های داخلی و خارجی عرضه می کنند.
مقدم بیان کرد: شرکت تعاونی نصرشرق چابهار در جهت اهداف فوق به عنوان تنها شرکت خصوصی مجهز به دانش روز در این استان فعالیت خودش را با همکاری مدیریت بیمارستان امام علی (ع) چابهار با اهداف راهبردی؛ کنترل بیماریهای عفونی با روش اتوکلاو کردن پسماندهای عفونی – نوک تیزوبرنده پزشکی اعم از بیمارستان -کلنیک جراحی – مراکز درمانی – مطب ها وآزمایشگاه طبی، بهینه سازی مصرف انرژی که جایگزین کردن روش غیر سوز بجای زباله سوز است، جلوگیری از آلایندگی محیط زیست، اشتغال زایی است.
مقدم هزینه این سرمایه گذاری را بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این شرکت با سرمایه گذاری بخش خوصی با هزینه‌ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان راه‌اندازی و باعث اشتغالزایی سه نفر مستقیم و سه نفر به صورت غیرمستقیم شده است.
مدیرعامل شرکت نصرشرق چابهار مراحل فعالیت شرکت به شرح ذیل عنوان کرد و افزود: فعالیت های شرکت؛ جمع آوری زباله عفونی با رعایت ایمنی (ماشین حمل استاندارد) از محل تولید و انتقال به سایت شرکت، امحاء و بی خطر سازی زباله های عفونی با دستگاه اتوکلاو با فشار و بخار استاندارد، بسته بندی زباله و تحویل به شهرداری جهت دفن ایمن است.
مقدم در پایان گفت: شرکت نصر شرق با تمامی مراکز درمانی، آزمایشگاهی و بیمارستانی شهرستان چابهار و کنارک در زمینه بی خطرسازی زباله های عفونی تولیدی این مراکز همکاری می کند و ظرفیت بی خطرسازی در این شرکت روزانه ۶۰۰ کیلو معادل هشت سیکل بی خطرسازی است.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۸۵۲۵


ارسال