يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ,7 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۸
گزارش عصر هامون از مشکلات اجرای بیمه همگانی سلامت در جنوب شرق؛
توقف بیمه سلامت همگانی در ایستگاه کمبود منابع مالی/ بیش از 2 میلیون سیستانی وبلوچ تحت بیمه سلامت
 
دارا بودن دفترچه درمانی برای تمامی هم استانی ها بسیار ضروری بوده که در این راستا بیمه سلامت توانسته این نیاز را برطرف کند تا فرمایش مقام معظم رهبری که فرموده اند "ما می خواهیم اگر کسی در خانواده ای مریض داشته باشد آن خانواده جز رنج مریض داری رنج دیگر نداشته باشد محقق گردد" اجرایی گردد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و سلامت عصر هامون، طرح بیمه همگانی سلامت در جهت زدودن غبار فقر و محرومیت و افزایش شاخص های سلامت در سیستان و بلوچستان اجرایی شده است تا افراد فاقد پوشش بیمه ای در استان نیز دارای دفترچه بیمه شوند.
اداره کل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان در جهت تحقق شعار عدالت اجتماعی با اجرای طرح های ملی توانسته است بیش از دو میلیون و 113 هزار و 460 نفر از هم استانی ها را اعم از روستایی، سایر اقشار، کارکنان دولت، شهرنشینان، بیمه همگانی سلامت و بیماران خاص را تحت پوشش قرار دهد.
طرح بیمه سلامت برای نخستین بار در سیستان و بلوچستان اجرایی شد و اولین دفترچه های درمانی به دو نفر از خانواده های سیستانی و بلوچستانی در نهاد ریاست جمهوری اهدا شد و پس از آن این طرح در سراسر کشور اجرایی شد تا تمامی مردم ایران به صورت رایگان دفترچه درمانی بیمه دریافت دارند.

مهم ترین هدف طرح بیمه سلامت کاهش هزینه های پرداختی از سوی مردم است
مدیر کل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مهم ترین هدف این طرح کاهش هزینه های پرداختی از سوی بیماران است تا هزینه های خدمات بهداشتی و درمانی توسط دولت پرداخت شود. همچنین  برنامه این طرح در درجه اول تحت پوشش قرار دادن تمام اقشار آسیب پذیر جامعه و تمامی کسانی که تاکنون هیچ پوشش بیمه درمانی نداشته اند می باشد.
دکتر محمد صفدری با بیان اینکه، با تصویب مجلس شورای اسلامی سازمان بیمه درمانی، سازمان بیمه سلامت ایران شد، گفت: تجمیع بیمه ها به دلیل ارائه خدمات یکسان در دستور کار دولت قرار گرفته که تا پایان برنامه پنجم توسعه اجرا می شود.
وی بیان داشت: مردم با دریافت این دفترچه ها با مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان ها از خدمات درمانی برخوردار شده اند که در این راستا تمام بیمارستان های دولتی برای پذیرش آنان به صورت سرپایی و بستری خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند.
وی گفت: تمام بیمارستان های استان موظف شده اند بستری فراهم آورند تا تمام بیماران دارای دفترچه بتوانند از تمام امکانات بیمارستان به ویژه امکانات تشخیصی استفاده و هر نوع دارو مورد نیاز را استفاده کنند.

در طرح بیمه سلامت بیماران تنها فرانشیز پرداخت می کنند
مدیر کل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان عنوان کرد: در این طرح بیماران تنها فرانشیز پرداخت کرده که بیماران روستایی سه درصد و بیماران شهری شش درصد هزینه ها را پرداخت می کند که حتی اگر فرد این مقدار را هم نداشت با واحد مددکاری هماهنگ تا رایگان انجام شود.
دکتر صفدری با اشاره به اینکه، در تمامی روستاها تیم سلامت متشکل از 17 نفر از قبیل پزشک خانواده، کاردان آزمایشگاه و غیره در روستاها در خدمت مردم بوده تا بیماران را مداوا کنند، افزود: تمامی خدمات بهداشتی و درمانی به روستاییان ارائه شده و در صورتی که بیمار به خدمات تخصصی و فوق تخصصی نیاز داشته باشد به متخصصین در شهرها ارجاع داده می شوند تا مراحل درمان وی انجام پذیرد.
وی در ادامه افزود: اگر خدمات درمانی در استان نیز برای فرد کافی نبود از طریق سیستم ارجاع بیمار به شهرهای بزرگ از قبیل تهران و مشهد فرستاده می شود.
وی گفت: در حال حاضر دفترچه های درمانی در عرض ده دقیقه در دفاتر پیشخوان دولت تنها با یک قطعه عکس و کارت ملی به افراد ارائه داده می شود.

مهم ترین چالش پیش روی این طرح کمبود منابع مالی است
مدیر کل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مهم ترین چالش پیش روی این طرح کمبود منابع مالی است که خوشبختانه ریاست جمهوری و وزرای بهداشت و درمان و وزیر رفاه کار و تعاون در این زمینه تشکیل جلسه داده و منابع لازم را تهیه کردند که به زودی این هزینه ها به بیمارستان ها پرداخت می شود.
وی گفت: طرح بیمه سلامت در طی سال گذشته در استان بیش از 300 میلیارد تومان هزینه در برداشته است همچنین در شش ماهه ابتدایی سال نیز این طرح بیش از 180 میلیارد تومان هزینه داشته است.

طرح بیمه سلامت، طرحی موفق می باشد
مدیر کل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان تاکید کرد: این طرح یک طرح موفق به شمار می رود چرا که وقتی مردم دارای دفترچه درمانی می باشند از امنیت خاطر برخوردار و با خیال راحت به مراکز بهداشتی و درمانی بدون دغدغه پرداخت هزینه ها مراجعه می کنند.
صفدری با اشاره به خدمات درمانی از سطح روستا تا شهرهای بزرگ در خدمت مردم می باشد افزود: با این طرح مردم دارای آسایش خاطر بوده چرا که هر خدمتی به افراد ارائه شود دولت هزینه های آن را پرداخت کرده و از نظر مالی بین پزشک و بیمار دیگر رابطه ای وجود ندارد.
وی در این راستا ادامه داد: در این طرح پزشک با خیال راحت خدمات پزشکی را به بیمار ارائه داده چرا که دولت هزینه های درمانی را به پزشک و بیمارستان پرداخت خواهد کرد.
انتهای پیام/9031-1
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۸۵۸۵


ارسال