جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۹
گزارش عصر هامون از ماده مرگبار؛
خودکشی هم وارداتی شد!/ ایران دروازه ورود شیشه از هند و پاکستان
 
در حالی این روز ها دروازه های واردات به سوی کشور های اروپایی باز شده است که هند و پاکستان هم از غافله عقب نمانده و با واردات ماده مخدر شیشه به جمع واردکنندگان پیوستند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، اوایل تابستان امسال بود که با اقدامات موثر پلیس مبارزه با مواد مخدر و ستاد مبارزه با مواد مخدر قیمت مخدر شیشه به گرمی 100 هزار تومان رسید.
به این ترتیب شیشه به یکی از گرانترین مخدرهای بازار تبدیل شد و معتادان قادر به تهیه این مخدر نشدند.
عدم توانایی معتادان در تهیه این مخدر امید بازگشت آنها به سمت مخدرهای سنتی را زنده کرد چرا که به گفته کارشناسان اعتیاد، درمان اعتیاد به مخدرهای سنتی بسیار آسانتر از مخدرهای صنعتی است.
اما دیری نپایید که واردات قاچاق گسترده این ماده مخدر از کشور های هند و پاکستان باز هم باعث رونق بازار شیشه در جمع مصرف کنندگان این ماده مخدر شد.
با این وجود در حالی این روز ها تورم گریبان مردم را گرفته است که مصرف کنندگان ماده مخدر از این غافله عقب مانده اند و قاچاقچیان و حامیان آنها تحت هر شرایطی قیمت مواد مخدر را پایین نگه می‌دارند تا جوانان به سهولت بتوانند این مواد را تهیه کنند.

۳۵۰ هزار نفر در کشور شیشه مصرف می‌کنند
پیش از این سردار علیرضا جزینی قائم‌مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه ۳۵۰ هزار نفر شیشه مصرف می‌کنند، گفته بود که بی‌توجهی به نیازهای معتادین باعث شده ۸۰ درصد معتادان درمان‌شده دوباره به پاتوق‌های قبلی اعتیاد برگردند.
معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به ورود شیشه از خارج از کشور به ایران گفت: امروز تولیدکنندگان شیشه یا خود به خارج رفته و شیشه را در خارج از کشور تولید می‌کنند و یا دانش تولید شیشه را به عوامل خارجی خود منتقل کرده‌اند. 

ایران مقصد تزانزیتی ماده مخدر شیشه روسیه و انگلیس
اسدالله هادی نژاد، با تایید ورود شیشه از خارج از کشور به داخل ایران اظهار داشت: گزارش‌های دریافتی ما از استان‌های مختلف حاکی از کشف محموله‌های وارداتی شیشه است و اخیراً نیز ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا موفق شدند دو محموله وارداتی شیشه را در استان‌های یزد و خراسان رضوی کشف کنند.
معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری افزود: با توجه به تحقیقات انجام شده، مبدأ یکی از این محموله‌ها پاکستان و مبدأ دیگری کشور افغانستان بوده است.
وی افزایش 4 برابری قیمت شیشه و مبارزه جدی در برابر ورود پیش‌سازهای تولید شیشه به کشور را از جمله علل واردات شیشه به داخل عنوان کرد.
معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری قیمت هر کیلو شیشه در کشور را در حدود 60 میلیون تومان عنوان و خاطرنشان کرد: با توجه به قیمت بسیار بالای شیشه در کشورهای روسیه و انگلیس، برخی از محموله به صورت ترانزیتی و به مقصد این دو کشور وارد ایران می‌شوند.
واردات شیشه از هند، پاکستان و افغانستان
پرویز افشار؛ معاون کاهش تقاضا و سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در این خصوص گفته بود که امسال ٢٥٠ تن پيش‌ساز در گمركات كشف شده، پيش‌سازهايي كه با جوشاندن و مخلوط شدن با برخي مواد به شيشه تبديل مي‌شد.
وی با بیان اینکه وزارت بهداشت هم واردات سودوافدرين را به شدت كاهش داده است، ادامه داد: چندين محموله شيشه وارداتي از افغانستان و پاكستان به سمت سراوان و خاش كشف شده كه توليد هند، پاكستان يا افغانستان بوده است.

عوارض ناشی از مصرف شیشه
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۹۷۵۹


ارسال