يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ,15 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۲
گزارش عصر هامون از سونامی قاچاق دارو در سیستان و بلوچستان؛
داروی چینی در کوله بار قاچاقچیان پاکستانی
 
بر اساس آمار سالانه 75 میلیارد دلار داروی تقلبی در سطح جهان قاچاق می شود که کشورهاي چين و هند بازار توليد این داروهاي تقلبي و قاچاق دنيا را به خود اختصاص داده‌اند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و سلامت عصر هامون، هر روز عده ای از مردم نقاط گوناگون دنیا، از افغانستان تا پکن با مرگی خاموش از پا در می آیند. هر روز جان بیماران در مزارع آفریقا یا ویلاهای مجلل آمریکای جنوبی تهدید می شود. علت این مرگ خاموش، داروهای تقلبی است. برخلاف کیف یا ساعت تقلبی، داروهای تقلبی داوطلب خریدی در بازار ندارد. هیچ کس فقیر یا غنی،ایرانی و انگلیسی داوطلب خرید آن نیست. خریداران این کالا همواره بر این باورند که جنس اصل خریده اند. انگیزه این تقلب، پیچیده نیست. امروزه ساخت داروهای تقلبی تجارت بزرگی است که به احتمال قوی به سرعت در حال گسترش است.
بر اساس آمار سالانه 75 میلیارد دلار داروی تقلبی در سطح جهان قاچاق می شود که کشورهاي چين و هند بازار توليد این داروهاي تقلبي و قاچاق دنيا را به خود اختصاص داده‌اند.
قاچاق داروهاي تقلبي، هم رديف تجارت اسلحه و قاچاق کوکائين در سراسر دنيا سودهاي ميلياردي دارد و به همان نسبت قربانيان از ميان جوانان و بانوان ايران نيز بر‌اساس بازاري که تبليغات ماهواره‌اي آن را گشوده يکي از کشورهاي بزرگ مصرف‌کننده داروهاي قاچاق و تقلبي است.

اغلب داروهای تقلبی به صورت چمدانی و کوله باری وارد کشور می شوند
خالقی دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان گفته بود که اغلب داروهای تقلبی به صورت چمدانی و کوله باری وارد کشور می شوند.
وی در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا وارز استان خواستار تشدید قانون در بحث مبارزه با قاچاق کالا شد و گفت : اغلب داروهای تقلبی به صورت تجارت چمدانی و کوله باری وارد کشور می شوند که حساسیت بیشتر مبادی قانونی را در امر مبارزه می طلبد چراکه تلاش بیشتر در این زمینه انسانی را از آسیب و خطر مرگ نجات خواهد داد.   
خالقی  در این جلسه اظهار داشت : آمارها موضوع قاچاق دارو را تأیید می کند و این نشان دهنده غفلت است از آنچه که مطلوب جامعه انسانی است.  
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در ادامه بر مشارکت هرچه بیشتر صدا و سیما در اطلاع رسانی به عموم در خصوص آسیب ها و خطرات استفاده از داروهای تقلبی تأکید کرد و افزود : بحث دارو مبحثی مهم تر از برخی از تخصصهاست و صدا و سیما باید در برنامه ها و موضوعات آموزشی مربوط به سلامت با پرداختن به موضوع داروهای تقلبی و نحوه شناسایی و عوارض این داروها ، آگاهی و اطلاع مردم را در این خصوص ارتقاء بخشد.
خالقی در ادامه به موضوع فرهنگ سازی و تغییر نگرش در استفاده از داروی ایرانی پرداخت و افزود : داروهای ایرانی از کیفیت مطلوبی برخوردار است و به دلیل یارانه ای که دولت به داروهای تولیدی تخصیص می دهد از قیمت مناسبی برخوردار است که همین موضوع قیمت مناسب دارو منجر به سوء ذهنیت مصرف کنندگان در مورد کیفیت دارو و استقبال از داروی خارجی می شود.

افزایش 65 درصدی کشفیات قاچاق دارو در سیستان و بلوچستان
سرهنگ ابراهیم ملاشاهی رئیس پلیس آگاهی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان عصر هامون با بیان اینکه کشف قاچاق دارو 65 درصد افزایش داشته است، گفت: شهرستان های سراوان و میرجاوه مسیر ورودی و تردد قاچاقچیان است.

سه میلیارد ریال دارو غیر مجاز در شهرستان سرباز کشف شد
در روز های اخیر به گفته فرمانده انتظامی شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان ماموران انتظامی این شهرستان در بازرسی از یک انبار، انواع داروهای قاچاق به ارزش سه میلیارد ریال کشف کردند.
سرهنگ سیامک مرادی اظهار داشت: ماموران انتظامی شهرستان سرباز در بازرسی از این انبار ۲۳۰ هزار و ۸۰۳ قلم داروی قاچاق جمعا به ارزش سه میلیارد ریال کشف کردند.
وی افزود: در راستای اجرای طرح مرصاد و در پی کسب خبری مبنی بر دپوی مقادیر زیادی داروی غیرمجاز در انبار یکی از روستاهای سطح حوزه ،بررسی موضوع در دستور کار ماموران انتظامی قرارگرفت.
فرمانده انتظامی شهرستان سرباز بیان کرد: پس از شناسایی محل دپوی داروهای قاچاق، تیم هایی از یگان های تخصصی و تکاوری به محل مورد نظر اعزام شده و پس از تحت نظر قرار دادن منطقه از انبار بازرسی کردند.
سرهنگ مرادی اضافه کرد: ماموران در بازرسی دقیق از این انبار ۲۳۰ هزار و ۸۰۳ قلم انواع داروهای قاچاق اعم از شربت، قرص، آمپول، الکل، سرم، پودر ors، سرنگ، پماد، چسب پزشکی قاچاق به ارزش ۳ میلیارد ریال کشف و در این رابطه یک متهم را دستگیر کردند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۰۱۱۹


ارسال