پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ ,16 July 2020
1
Share/Save/Bookmark
۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۵
عبور 90 درصدی کاندیدای مجلس از پله هیات های اجرایی سیستان و بلوچستان:
بار رسیدگی به صلاحیت نامزدهای مجلس به دوش هیات نظارت افتاد/ گذر فتنه گران و امضا کننده نامه جام زهر از فیلتر باز هیات اجرایی
 
در حالی طبق آمار ارائه شده بیش از 94 درصد از داوطلبان مجلس شورای در سیستان و بلوچستان تایید صلاحیت شده اند که شواهد نشان می دهد که هیات های اجرایی انتخابات جور رسیدگی به صلاحیت کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی را به هیات نظارت سپرده است.
به گزارش عصرهامون، علی اصغر جمشید نژاد رئیس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان در گفتگو با یکی از رسانه گفت: از مجموع 299 داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی در شش حوزه انتخابیه استان، صلاحیت 282 نفر از سوی هیات های اجرایی احراز شده است.
بر طبق آمار ارائه شده توسط معاون استاندار سیستان و بلوچستان، 94.3 درصد داوطلبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از فیلتر باز هیات اجرایی استان عبور کردند و برای اعلام نظر نهایی راهی فیلتر هیات نظارت شدند.
البته پیش از این نیز بسیاری از آگاهان سیاسی استان از حجم بالای تایید صلاحیت توسط هیات های اجرایی خبر داده بودند و گفته بودند: هیات های اجرایی انتخابات جور رسیدگی به صلاحیت کاندیدها را به هیات نظارت می سپارد.
در میان تایید شده ها افرادی با سوء شهرت در امور سیاسی دیده می شوند، اما نکته جالب در این بین عبور افرادی از فیلتر هیات های اجرایی استان است که نقش آنها در فتنه 88 کاملا مشهود و عیان بوده است.
اما این فیلتر باز تنها مربوط به فتنه گران نبوده است، تایید نماینده مجلس ششم و یکی از امضا کنندگان نامه جام زهر به مقام معظم رهبری از دیگر نکات جالب این ماجرا است.
گزارش ها از استان های دیگر نیز حاکی از تایید صلاحیت بسیاری از افراد است که بار شورای نگهبان را سنگین تر از گذشته کرده است.
البته برخی شنیده ها از عدم تایید صلاحیت نماینده فعلی یکی حوزه انتخابیه جنوب استان دارد که وی تا ساعات پایانی زمان اعلام نظر هیات اجرایی بلاتکلیف بود اما با پا درمیانی یکی از شخصیت های شناخته شده استان وی مجدداً تایید شد که گفته می شود سفارش این شخص به دلیل نگرانی از پاسخگویی بعد از این اقدام بوده است.
مقام معظم رهبری روز گذشته و در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور فرمودند: «یک مسئله مسئله‌ی نفوذ است؛ نفوذ. ما این مسئله‌ی نفوذ را در قضیّه‌ی برجام و پس از برجام مطرح کردیم؛ این خیلی مسئله‌ی عجیب و خیلی مسئله‌ی مهمّی است. کسانی که در مسائل گوناگون دسترسی به اطّلاعات دارند، خوب میدانند که چه دامی برای کشور گسترده‌اند یا میخواهند بگسترانند برای نفوذ کردن در حصن و حصار اراده و فکر و تصمیم ملّت ایران، با انحاء مختلفِ تدابیر و سیاستها و توطئه‌ها؛ این الان در جریان است؛ مردم در باب انتخابات باید خیلی متوجّه این باشند. اگر فرض کنیم عنصر نفوذی به شکلی وارد مجلس شورای اسلامی بشود یا وارد مجلس خبرگان بشود یا در ارکان دیگر نظام نفوذ بکند، مثل موریانه از داخل میجَود و پایه‌ها را سست میکند و فرو میریزد؛ قضیّه این‌جوری است. مسئله‌ی نفوذ خیلی مهم است که حالا من ان‌شاءالله عرض خواهم کرد. البتّه در این زمینه روشنگری لازم است؛ روشنگریِ بدون اتّهام، بدون تهمت زدن، بدون مصداق معیّن کردن، امّا روشنگری اذهان مردم؛ چیز لازمی است.»
به هر حال به نظر می رسد با توجه به حجم بالای افراد تایید صلاحیت شده توسط هیات اجرایی در حقیقت کار اصلی بررسی صلاحیت ها به هیات نظارت سپرده شده است، حساسیت نمایندگی مجلس شورای اسلامی اهمیت کار نظارت ها بر صلاحیت کاندیداها را دوچندان می کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۰۷۰۷


ارسال