شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ,24 October 2020
2
Share/Save/Bookmark
۳
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۰
گزارش عصر هامون از آرزوهایی که دستخوش وعده‌ها شد؛
مسکن مهر قربانی سودجویی تعاونی‌ها/ هزینه های میلیونی در جیب شرکت های تعاونی
 
مسکن مهر زاهدان که روزی قرار بود آرزوی سرپناه دار شدن شهروندان را برآورده کند این روز ها دلواپس از بی تدبیری مسئولان در راه سودجویی تعاونی ها قربانی شده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، قرار بود خانه دار شوند و در خانه هایی که نام مِهر دارند شاهد مِهرورزی باشند. با گذشت روزها، ماه ها و سال ها به خیال خود سرپناه دار شده اند ولی حکایت تلخی ها برایشان از مِهر فقط نامی به یادگار گذاشته است. با گذشت مدتی که در خانه ها ساکن شده اند نه تنها تَرک های دیوار خواب راحت را از چشمانشان ربوده است و صدایشان به جای نمی رسد بلکه مشکلات فضای سبز شهری نیز نگاهشان را به بیابان های اطراف گره زده است.
از همه این ها که بگذریم افزایش پرداختی برای مسکن مهر از مرز گذشته و به گفته برخی شهروندان این منطقه پرداختی ها به ماهی میلیون رسیده است تا بدین شکل تعاونی ها بازارشان گرم تر شود؛ این چند سطر حال و روز پریشانی ساکنان مسکن مهر زاهدان است که آوازه مسکن مهرشان در کل استان پیچیده است.
خانه دار شدن اقشار کم درآمد روزگاری نور امیدی را بر دلهای مردمی تاباند که هر شب که سر بر بالین می گذاشتند در آرزوی خانه دار شدن ساعت ها فکر می کردند و دو دو تا چهارتا هایشان ره به جای نمی برد و در همین حین به خواب می رفتند چه بسا که در خواب هم نمی دیدند که خانه آرزوهایشان چنان با مشکل همراه باشد.
گویی شهروندانی که با هزار امید و آرزو حاصل تلاش یک عمرشان را در مهر شهر به کار بسته‌اند سهمی از خدمات این شهر ندارند، نه خدمات رفاهی و نه ده‌ها نیاز دیگر. آن‌ها قربانی بی‌تدبیری‌های سودجویانی هستند که رفاه حال مردم را با پول معاوضه می‌کنند.
گزارشی را که می خوانید مشاهدات عینی خبرنگار عصر هامون از وضعیت اسفناک این پروژه است.
آرام آرام از خیابان اصلی وارد مجتمع مسکونی با ساختمان های عریض و طویل می شویم، اینجا ساختمان ها خوب قد کشیده اند قد و قواره شان بلند است، برخی موزون و یکدست و تعدادی نامنظم، البته ریتم ساختمانها و معماری بعضاً نامتقارن نشان می دهد  پیمانکارانشان متفاوت بوده اند.
اینجا خیابان ها پیچ در پیچ و درهم است وقتی وارد این مجتمع ها می شویم تصور می شود پا به یک مارپله تو در تو گذاشته ایم و به اصلاح مردم این محله باید راه بلدباشی تا مقصد را در خیابان های منطقه مهر شهر زاهدان پیدا کنید.
خیابان های عریض و خاکی که به وسیله ساختمان های بلند احاطه شده اند و افرادی که اولین بار پا به این محله می گذارند به سختی می توانند مقصد خود را پیدا کنند سکوتی پایدار بر این محله حاکم است و از شلوغی و سر و صدای های آزار دهنده شهر خبری نیست.
یکی از شهروندان ساکن در مسکن مهر زاهدان می گوید: پروژه مسکن مهر برای خدمت رسانی مضاعف به مردم و کمک برای بهبود وضعیت معیشتی مردم است ولی متاسفانه در روند اجرای این پروژه خلل و خدشه ای وارد شده است.


صادقی شهروند دیگری در حالی که هنوز کامل به ما نزدیک نشده از ما پرسید شما خبرنگارید؟ و پس از اینکه با پاسخ مثبت ما مواجه می شود شروع به بیان درد دل های خود از مشکلات این منطقه می کند و می گوید: روزهای نخست که با خانواده به مهرشهر نقل مکان کرده بودیم در راه بازگشت به خانه در خیابان های تو در تو خانه خودمان را گم کردیم، اینجا هیچ امکانات رفاهی ندارد تنها تعاونی های سعی کردند ماهانه میلیون میلیون از ماه پول بگیرند بدون هیچ امکاناتی.
وی ادامه داد: روز نخستی که خانه را به ما تحویل دادند به دلیل عدم مهندسی درست ساختمان گچ سقف ریخته بود و مجبور شدم که خودم هزینه نمایم.
خانم میانسالی به جمع ما اضافه می شود و با صدای بلند می گویند: خانواده های زیادی بدون کمترین امکانات رفاهی در این محله زندگی می کنند در این منطقه حتی یک درمانگاه هم وجود ندارد.
صدایش غم عجیبی دارد گلویش را صاف می کند و ادامه می دهد کاش هیچ وقت به مهرشهر نمی آمدیم، دلمان خوش بود صاحب خانه شده ایم.
در پیچ و خم خیابان های مهر شهر مسیر را ادامه می دهیم، سکوت پایداری بر این محله حاکم است، در گوشه و کنار برخی واحدهای مسکونی کوهی از زباله های تلنبار شده نظر رهگذران را جلب می کند، کمی آن طرفتر تپه های خاکی شبیه خاکریزهای جنگ در امتداد خیابان فرعی روی هم جمع شده اند.
خیابان های خاکی و سکوتی که گاهی به وسیله بوق ماشین های عبوری می شکند و یادمان می اندازد اینجا زندگی جریان دارد.
در حالی که دوربین عکاس عصر هامون از گوشه و کنار محله مهرشهر تصویر ضبط می کند، رضا حسینی از ساکنان این محله به عصر هامون می گوید: وقتی مهمانی قرار است به خانه ما بیاد همیشه ترس و لرز داریم که چگونه آدرس بدهیم تا مقصد را پیدا کند، اهالی محله چندین بار با شهرداری برای هویت بخشیدن به خیابان ها و معابر مهر شهر مکاتبه کردند، ولی نتیجه ای نداشت.
وی افزود: منطقه ای با این وسعت از کوچکترین امکانات شهری بی نصیب است، در این محله حتی یک کلانتری و آتشنشانی هم مستقر نیست و اگر اتفاقی رخ بدهد چه کسی پاسخگو است؟
این شهروند بیان داشت: تاریکی کوچه ها مشکلی است بر دیگر مشکلات این محله تا در کنار نبود تاکسی های شهری، فاضلاب و هجوم حیوانات ولگرد زندگی بر اهالی این منطقه زاهدان بسیار سخت و دشوار بگذرد.
شهروند دیگری می افزاید: واحدهای واگذار شده ناقص تحویل داده می شود پس از تحویل باید حدود ۱۰ میلیون تومان برای فضای داخلی خانه ها هزینه کنیم.
این پروژه که قرار بود آرزوهای بسیاری از مردم را برآورده کند در حال حاضر مانند سوهان روح برخی از شهروندان شده است جدای از مشکلات زیربنایی فیزیکی پروژه عدم وجود امکانات رفاهی و آموزشی تاولی دیگر بر دل اهالی شده است.
وی ادامه می دهد: کویری بودن منطقه یکی دیگر از مشکلاتی است که شهروندان با آن دست به گریبان هستند وجود طوفان و گردو غبارها محلی تمام آلودگی های ناشی از زباله و نخاله های ساختمانی اطراف بلوک ها را وارد منازل مسکونی می کند.
درد و دل های مردم مسکن مهر در حالیست که آخوندی وزیر راه و شهرسازی چندی پیش در صحن علنی مجلس با بیان اینکه اجازه نمی‌دهم در پروژه‌ی مسکن مهر سر سوزنی به مردم فشاری وارد شودگفته بود که بنده همواره اعلام کرده‌ام که خود را مکلف به ادامه کار دولت قبل می‌دانم و تمامی اقدامات را برای رفاه شهروندان انجام می‌دهم.
رشد نرخ تورم و افزایش قیمت ها موجب شد تا برخی که با سختی مبلغ اولیه مسکن مهر را تهیه و پول خود را چند سالی است بهر امیدی خوابانده اند امروز دچار دغدغه پرداخت مابه التفاوت قیمت مسکن مهر شوند. سریال غم انگیز مسکن مهر ادامه دارد و در این میان پیمانکاران که یکی از نقش های کلیدی را بازی می کنند به علت عدم پرداخت مطالبات سازندگان حاضر به ادامه همکاری در این سریال نیستند و ساکنان مسکن مهر که نقش مثبت این سریال را به عهده دارند با متانت در خانه های نیمه کاره سکنی گزیده اند و نرسیدن آب و برق و گاز و حداقل امکانات رفاهی حال و روز شان را هر روز بدتر از دیروز می کند.
در این میان برخی از ساکنان با قطع امید کردن از کارگردان اصلی این سریال ( تعاونی ها) هنوز به خانه های وعده داده شده شان نرسیده اند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۱۰۱۹


ارسال