يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ,5 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در صورت تصویب منطقه آزاد سیستان در مجلس، دولت که ادعای رکود، کمبود سرمایه و کسری بودجه را دارد آیا توان تزریق سرمایه به منطقه آزاد سیستان را دارد.

به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از دلگان پرس، درحالی که مناطق آزاد ویژه اقتصادی در کشورمان با هدف تسهیل در تولید و جذب سرمایه گذاری خارجی و ورود فناوری جدید ساخته شده اند ولی اکثر این مناطق آزاد به دروازه واردات، آن هم از نوع کالای بی کیفیت چینی و یا از سایر کشورها تبدیل شده اند.

بر اساس یک تحقیق، دولت از محل تخفبف در عوارض و مالیات در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، تعاونی های مرزنشین و سایر تخفیف های تجاری در سال حدود 8 میلیارد دلار افزوده می شد. حال ما به ازای آن چه چیزی نصیب کشور شده است، آیا جز واردات کالای مصرفی که عمده آنها کالای نامرغوب چینی بوده نتیجه ای در برداشته است؟

اصل فلسفه ایجاد مناطق آزاد تجاری در کشور این است که محل و مکانی در داخل محدوده جغرافیایی کشور ایجاد شود که از عوارض و مالیات مستثنی شود و حتی نیاز به روادید ورود و خروج نداشته باشد که سرمایه گذاران خارجی تشویق به سرمایه گذاری و از کارگران ارزان استفاده کرده و فناوری های نوین وارد کشور کنند و مناطق آزاد به قطب تولید کالای رقابتی تبدیل شود، اما در عمل مناطق آزاد به دروازه واردات و راهی برای فرار از اقتصاد مقاومتی تبدیل شده اند و خبری از سرمایه گذاری در آن نیست.

با توجه به خشک سالی های چند ساله و بیکاری در منطقه سیستان و بلوچستان طرح ایجاد منطقه آزاد سیستان جهت اشتغالزایی و ورود نیروی کار استان سیستان و بلوچستان در این منطقه بارها توسط مردم سیستان و نماینده های آنان در مجلس شورای اسلامی پیگیری شده و هربار به دلایلی این طرح به مجلس ارائه نمیشد، اما با سفر معاون رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان که با تاکیدات مقام معظم رهبری انجام شده بود قول ایجاد منطقه آزاد تجاری برای سیستان داده شد.

با پیگیری های نمایندگان سیستان در مجلس این طرح به مجلس ارائه شد که به دلایلی این طرح به تصویب نرسید و با توجه به اینکه طرح منطقه آزاد سیستان در مرحله قبل به تصویب نماینده های مجلس شورای اسلامی نرسیده بود دوباره قرار است این طرح جهت بررسی دوباره به مجلس ارائه شود اما این بار جریانات سیاسی دولت خود را بانی و در راس کار می دانند. با این حال آیا در صورت تصویب منطقه آزاد در سیستان دولت که ادعای رکود، کمبود سرمایه و کسری بودجه را دارد آیا توان ایجاد و وارد کردن سرمایه به منطقه آزاد سیستان را دارد و یا نه مثل سایر وعده ها این هم به صورت شعاری و به صرف اینکه در ایام انتخابات هستیم از آن بهره برداری سیاسی می کنند.

علی رقم اینکه این وعده ها هم برای منطقه آزاد تجاری چابهار که چند سال از تاسیس آن می گذرد داده شده است، اما در عمل هیچ تغییر محسوسی که نشانی از پیشرفت، احیا و شکوفایی منطقه استان سیستان و بلوچستان دیده نشده است.

مجید بامری

 انتهای پیام/4382

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۱۳۸۴
مرجع : دلگان پرس


ارسال