يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ,29 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۲
بررسی ها نشان می دهد خانوارهایی که دو خودرو یا بیشتر دارند، خانوارهای دارایی خودرو خارجی با سند ملکی باشنددارندگان 3 سند ملکی که دو سند در شهرهای بزرگ داشته باشند، کلیه خانوارهایی که در 5 سال گذشته معاملات ملکی به ارزش 500 میلیون تومان در شهرهای بزرگ و 300 میلیون تومان داشته باشند و کلیه خانوارهایی که ارزش یکی از وام‌های دریافتی آنها بیشتر از 80 میلیون باشد قطع خواهد شد.
به گزارش عصرهامون، به نقل از نامه نیوز بنابر اعلام اکبر ایزدی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها، «شصتمین» مرحله یارانه نقدی مربوط به بهمن ماه سال جاری همانند ماه های گذشته به ازاء هرنفر455000 ریال ساعت 24:00 روز دوشنبه مورخ 1394/11/26 به حساب سرپرستان محترم خانوار واریز و قابل برداشت خواهد بود.

در شرایطی 5 سال از پرداخت یارانه نقدی به تمام متقاضیان دریافت یارانه سپری می شود در سال جاری در راستای کاهش 3 هزار میلیارد تومانی سقف پرداخت یارانه ای دولت، لیست یارانه بگیران محدود تر شده و بنا بر اعلام مسئولان دولتی حذف افراد غیرنیازمند از این لیست ادامه دارد.

در همین رابطه اما عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از طرح حذف یارانه نقدی 15 میلیون ثروتمند خبر داده و می گوید با تصویب اعضای کمیسیون مقرر شد در سال 95 یارانه 15 میلیون نفر از ثروتمندان قطع و به افراد نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص یابد.

به گفته وی طبق این مصوبه ثروتمندانی که یارانه آنها قطع می‌شود می‌توانند فرد مستمندی را که یارانه‌شان به آنها اختصاص می‌یابد را خود انتخاب و معرفی کنند.

بررسی ها نشان می دهد برای اجرای این طرح مسوولان اقتصادی برای شناسایی افراد ثروتمند یک پایگاه داده جامع طراحی کردند که خانوارها را از نظر درآمدی بر اساس 41 مولفه طبقه‌بندی می‌کند.

به گفته کارشناسان، حذف ثروتمندان از سه دهک افراد پردرآمد صورت می‌گیرد و به این ثروتمندان فرصت داده می‌شود که جامعه هدف یارانه‌بگیران را خود انتخاب کنند. هدف‌گذاری در رویکرد جدید به این شکل است که نابرابری درآمدی میان دهک‌ها کاهش یابد. علاوه‌بر این، سیستم بررسی اعتراض حذف‌شوندگان، به‌عنوان یک گام تکمیلی در این فرآیند در نظر گرفته شده است تا میزان خطای تشخیص را کاهش دهد. به گفته کارشناسان، در ماه‌های اخیر 5 درصد از اعتراض‌ها باعث شده که یارانه افراد حذف شده بازگردد.

دولت قصد دارد در سال آینده 15 میلیون ثروتمند را از دایره یارانه‌بگیران حذف کند و منابع حاصل را با رویکرد انتخابی افراد ثروتمند به خانوارهای با درآمد پایین اختصاص دهد. با این رویکرد به‌طور ماهانه حداقل 360 تا 540 هزار تومان به خط بودجه خانوارهای ضعیف افزوده خواهد شد.

بررسی ها نشان می دهد دولت برای شناسایی افراد ثروتمند نیز برخی مکانیزم‌ها را در نظر دارد. کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها مدیر کل دستگاه‌های اجرایی یا بالاتر باشد از جمله این مکانیزم ها است.

همچنین یارانه نقدی کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها پزشک، دندانپزشک، قاضی، وکیل، سردفتر یا عضو هیات علمی دانشگاه بوده است نیز قطع خواهد.

بررسی ها نشان می دهد یارانه نقدی اشخاصی که در ایران سکونت ندارند، خانوارهایی که دو خودرو یا بیشتر دارند، خانوارهای دارایی خودرو خارجی با سند ملکی باشنددارندگان 3 سند ملکی که دو سند در شهرهای بزرگ داشته باشند، کلیه خانوارهایی که در 5 سال گذشته معاملات ملکی به ارزش 500 میلیون تومان در شهرهای بزرگ و 300 میلیون تومان داشته باشند و کلیه خانوارهایی که ارزش یکی از وام‌های دریافتی آنها بیشتر از 80 میلیون باشد قطع خواهد شد.
انتهای پیام/4857
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۲۱۹۳


ارسال