سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ,11 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۱
وقتی چوب لای چرخ واحدهای تولیدی می شکند؛
جهاد کشاورزی بجای حمایت از کارآفرینان کارشکنی می کند/ تاکنون هیچ ارگانی جز بسیج سازندگی و سپاه ما را حمایت نکرده است
 
یک کارآفرین اقتصادی عنوان کرد: علی رغم داشتن پروانه کار سازمان جهاد کشاورزی نه تنها با ما همکاری نداشته بلکه کارشکنی هم می کند.
به گزارش سرویس اقتصادی عصرهامون به نقل از زاهدانه، شهرک گزاَنگوری واقع در بخش مرکزی شهرستان نیمروز حومه دریاچه هامون قدیم؛ روستایی که در روزگاری نه چندان دور اهم مردمان آن مشغول به کشاورزی و دامداری بودند اما خشکسالی ها اخیر در منطقه سیستان باعث مهاجرت اهالی روستا به سایر نقاط کشور شد.
روستایی که در زمان آبادانی خود 500 خانوار در آن مشغول به زندگی و امرار معاش بودند اما هم اکنون خالی از سکنه شده و فقط با 15 خانوار چراغش روشن است که البته کور سوی این روشنایی نیز تا چند صباحی دیگر مانند سردی برخورد مسئولان رو به افول و خاموشی می رود.
مدیر عامل واحد تولیدی مرغ گوشی شهرستان نیمروز در مصاحبه تلفنی با خبرنگار ما با بیان اینکه روستای گزاَ نگوری همچون کویر یزد خشک و بی آب و علف است، اظهار داشت: مدت سه سال است که با سرمایه ای به مبلغ 800 میلیون ريال در این روستا اقدام به تولید واحد پرورش مرغ گوشتی کرده ام تا علاوه بر رونق به این روستا و ایجاد اشتغالزایی بتوانم امید به زندگی را در دل 15 خانواری که در این مکان سکنی گزیده اند، به وجود بیاورم.
عباس سندگل با اشاره به اینکه تاکنون قریب به 150 میلیون ريال از این واحد گوشتی ضرر کرده است، گفت: واردات بی رویه مرغ از استان های همجوار همچون خراسان جنوبی باعث ضربه به این واحد تولیدی شده است چرا که با فروش مرغ های وارداتی و قاچاق در بازار سیاه امکان فروش مرغ های بومی مختص این استان بسیار کاهش یافته و انگیزه کار را از افراد می گیرد.
وی با بیان اینکه در این راستا برای 10 نفر از اهالی روستا امکان اشتغالزایی را فراهم کرده است، افزود: تاکنون هیچ ارگانی جز بسیج سازندگی و سپاه از ما حمایت نکرده است.
این کارآفرین اقتصادی اهم مشکلات خود در این عرصه را خریداری سوخت آزاد برای سیستم های گرمایشی عنوان کرد و بیان داشت: مشکل اصلی ما برای فروش واردات قاچاق مرغ از استانهای همجوار است، از طرفی نیز علی رغم داشتن پروانه کار سازمان جهاد کشاورزی نه تنها با ما همکاری نداشته بلکه کارشکنی هم می کند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون فقط از تسهیلات بسیج سازندگی برای شکوفایی واحد تولیدی خود و رونق بخشیدن به پویایی روستا استفاده کرده است، گفت: در این زمینه به میزان یکصد میلیون ريال از تسهیلات بسیج سازندگی استفاده کرده ام همچنین از طرف سپاه پاسداران و مجموعه بسیج سازندگی استان نیز برای رفع مشکل فروش مرغ های گوشتی نیز اقدام به عرضه و فروش این مرغ ها در بین مردم شده است تا در این خصوص نیز کمکی در جهت رفع معیشت یک خانواده نیز صورت بگیرد.
سندگل با اشاره به اینکه در نقطه صفر مرزی اقدام به راه اندازی یک واحد تولیدی کرده است، افزود: قرار بود برای احیاء مجدد این روستا تمام سعی و تلاش خود را با دلگرمی و استقبالی که از سوی مسئولین با آن مواجه می شوم، انجام دهم اما متاسفانه تا کنون نه تنها هیچ ارگانی حمایتم نکرد بلکه مورد بی مهری آنان در جهت رفع مشکلات هم قرار گرفته ام بگونه ای که باید بگویم جهاد کشاورزی نه تنها ما را حمایت نمی کند بلکه چوب نیز لای چرخ واحد های تولیدی می گذارد.
وی با اشاره به اینکه مسئولین با ما سر سازش ندارند، بیان کرد: چرا با وجود سرمایه های طبیعی در استان جوانان این مرز و بوم به قصد پیداکردن شغلی مناسب راهی دیار غربت می شوند در صورتی که اگر حمایتی از سوی مسئولان صورت بگیرد، می توانیم از این سرمایه های انسانی در سیستان و بلوچستان به نحو بهتری استفاده کنیم.
این کار آفرین اقتصادی با تاکید بر اینکه مسئولان هیچ کمکی در جهت رفع مشکلات روستای گزاَنگوری نمی کنند، خاطر نشان کرد: تا کنون تنها نهادهایی که از این قشر در جامعه حمایت کرده اند ناحیه سپاه و بسیج مستضعفین بوده اند.
گزارش: نجمه خسروپرست
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۲۴۰۱
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال