پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ,20 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۱
در سایه ممنوعیت واردات میوه در کشور؛
آفت میوه های خارجی در باغات ایران/ نوبرانه 100 هزار تومانی با طعم برجام!
 
در حالی واردات میوه به کشور ممنوع شده است که نوبرانه خارجی دانه ای 1000 تومان در برخی بازار های کشور عرضه می شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی عصرهامون، 22 آذر ماه بود که معاون اجرایی در امور شعب تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان خبر از ورود میوه های قاچاق به کشور با طعم سموم آفت کش داده و گفته بود که ورود میوه های قاچاق علاوه بر زیان اقتصادی زنگ خطر بیماری نباتی و گیاهی را در کشور به صدا در آورده است. 
پس از آن  بر اساس ابلاغ وزیر کشور به استانداری ها، واردات هرگونه میوه به کشور ممنوع شد تا شاید پای این نباتات آدم کش از زندگی مردم ایران کاهش یابد اما گویی قاچاقچیان آستین ها را بالا زدند تا گوی سموم آفت کش را از واردات کنندگان بربایند و همچنان سفره مردم ایران را به طعم سموم آلوده کنند. 
 
واردات هرگونه میوه به کشور ممنوع شد
با این حال میوه های وارداتی و قاچاق بسیاری ازکشورهای مختلف دنیا ازجمله کشورهای چین ،ترکیه و امریکای جنوبی با قیمت تمام شده کیلویی 90تا150 هزارتومانی و یا 20 تا 25 هزارتومانی وارد بازار میوه فروشی های ایران می شود که بسیاری از مردم بر این باورند که میوه‌های خارجی را در بازار میوه تاکنون ندیده‌اند و یا برای اولین بار آن‌ها را دیده‌اند، از بازار گرمی میوه های عجیب و غریب خارجی که بگذریم ورود میوه ها و نوبرانه هایی چون گیلاس، توت فرنگی و کیوی خارجی نیز به بازار نشان از کمر همت مسئولین برای نابودی باغات کشاورزان ایرانی می دهد.
پس واردات گسترده میوه به کشور 22 بهمن ماه رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و جمعی از پرسنل نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی، واردات میوه خارجی را خجالت آور خوانده و فرموده بودند: آدم خجالت می کشد وقتی در روزنامه ها می بیند که ورادات انواع و اقسام میوه خارجی انجام می شود در صورتیکه پرتقال و سیب ما روی درخت می ماند.
ایشان در ادامه از مسئولین خواسته بودند که با هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید صنعتی و کشاورزی، رونق تولید و حل مشکل رکود، به پیشرفت کشور شتاب دهند تا دشمن بالاجبار بفهمد که تحریم بی‌فایده است.
 
کشف 143 تن میوه قاچاق در زاهدان
روز گذشته معاون اجرایی در امور شعب تعزیرات حکومتی استان سیستان و بلوچستان از کشف 143 تن میوه قاچاق در زاهدان خبر داد و  گفت : با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر مبارزه قاطع با قاچاق کالا پیش از مبادی ورودی تا سطح عرضه و تمهید شرایط قانونی برخورد با تخلفات موصوف در قانون اصلاح موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و با عنایت به ورود غیر قانونی میوه های خارجی به ویژه در ماه های پایانی سال و نزدیک ایام نوروز و آثار سوی آن بر بازار و نارضایتی تولیدکنندگان محصولات داخلی، برخورد و مجازات قانونی واردکنندگان قاچاق میوه خارجی در دستور کار سازمان تعزیرات حکومتی قرار گرفته است.
محمد حسین اشرفی افزود: در استان سیستان و بلوچستان همواره با دریافت پرونده های قابل توجه از قاچاق میوه همچون نارنگی ، موز ، انبه به این اداره کل روبرو هستیم که با توجه به اعلام وزارت کشور و منع ورود هرگونه میوه خارجی حمل و ورود آن حتی از بازارچه های مرزی غیر قانونی بوده و در صورت مشاهده ، علاوه بر توقیف و ضبط میوه نسبت به تشکیل پرونده توسط مأمورین کاشف و صدور رأی در شعب تعزیرات حکومتی اقدام خواهد شد .
وی اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افزایش تقاضا جهت تهیه میوه برگزاری جلسات تعامل و هماهنگی با دستگاه های متولی از جمله صنعت ، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی  ، نیروی انتظامی و مرزبانی در برنامه کاری این اداره کل قرار گرفته است . 
اشرفی در پایان از کشف بیش از 143 تن میوه قاچاق از نوع نارنگی در یکی از اماکن نگهداری میوه در شهرستان زاهدان خبر داد و گفت : در اینخصوص برای متخلفین پرونده تشکیل شده که پس از تکمیل تحقیقات و جری تشریفات قانونی توسط شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی استان تصمیم قانونی اتخاذ خواهد شد . 
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۲۵۸۵


ارسال