چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ,26 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۶
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد:
بیماری‌های ژنتیکی سومین عامل مرگ و میر کودکان در سیستان و بلوچستان/ خطر کمبود ید را جدی بگیریم
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه بیماری‌های ژنتیکی سومین علت مرگ و میر کودکان در سیستان و بلوچستان است، گفت: در کشور از هر 1000 تولد زنده 2 نوزاد مبتلا به کم‌ کاری تیروئید شناسایی می‌ شوند که ازدواج‌ های فامیلی در درصدی از این اختلالات نقش دارد.
به گزارش سرویس اجتمای عصرهامون به نقل از زاهدانه، مهدی طباطبایی در سمینار غربالگری نوزادان با اشاره به این‌ که کم‌ کاری تیروئید به‌ علت نقص در تولید هورمون تیروئید ایجاد می‌شود، اظهار داشت: کمبود هورمون تیروئید می‌تواند باعث اختلال رشد جسمی و ذهنی شود.
وی گفت: در کشور از هر 1000 تولد زنده 2 نوزاد مبتلا به کم‌ کاری تیروئید شناسایی می‌ شوند که ازدواج‌ های فامیلی در درصدی از این اختلالات نقش دارد.
این مسئول افزود: دردانشگاه علوم پزشکی زاهدان خوشبختانه برنامه موفقی در مسیر غربالگری هیپوتیروئیدی و فنیل کتونوری بصورت مداوم در حال اجرا است که پس از تولد در فاصله زمانی 5-3 روزه همه نوزادان مورد غربالگری قرار می‌گیرند.
وی کمبود ید را خطر جدی در کودکان عنوان کرد و بیان داشت: غربالگری نوزادان با هدف شناسایی میزان اختلال رشد جسمی و ذهنی نوزادان انجام می ‌شود که می‌توان با شناسایی به‌ موقع نوزادان با کم‌ کاری تیروئید مادرزادی از بروز برخی اختلالات پیشگیری کرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: بیماری ژنتیکی فنیل‌ کتونوری که به‌ علت نقص ژنتیکی در متابولیسم، اسید آمینه فنیل ‌آلانین ایجاد شده باعث بروز عقب ‌افتادگی شدید کودکان می‌شود از این‌رو می‌توان بیماری‌های ژنتیکی را به ‌عنوان سومین علت مرگ و میر کودکان در استان سیستان و بلوچستان محسوب کرد.
طباطبایی از جمله عوامل موثر در تولد کودکان دارای اختلال ژنتیکی را عوامل اجتماعی، ازدواج‌های فامیلی و سن بالای مادر در زمان بارداری عنوان کرد و افزود: این مهم را باید بسیار جدی گرفت.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۲۶۱۲
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال