يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ,24 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۰
رویترز: توافق هسته‌ای ایران دلیل اصلی لغو سفر نتانیاهو به واشینگتن است
 
رویترز در گزارشی تحلیلی نوشت رد دعوت کاخ سفید از سوی "بنیامین نتانیاهو" در ادامه اختلافات وی با "باراک اوباما" بر سر توافق هسته‌ای ایران است.
به گزارش گروه بین الملل عصرهامون؛ خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی نوشت: کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد "بنیامین نتانیاهو،" نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، پیشنهاد "باراک اوباما،" رئیس‌جمهور آمریکا، را برای دیداری در کاخ سفید رد کرده و برنامه سفر وی به واشینگتن لغو شده است.
 
کاخ سفید اعلام کرد تل‌آویو خواسته بود این نشست 18 یا 19 مارس ( 28 یا 29 اسفند) صورت گیرد و دو هفته پیش به نتانیاهو  پیشنهاد شد روز 18 مارس این دیدار انجام شود.
"ند پرایس،" سخنگوی کاخ سفید گفت کاخ سفید از لغو این سفر متعجب شده است.
 
وی افزود کاخ سفید ابتدا از طریق رسانه‌ها متوجه این مساله شده است. گزارش‌ها مبنی بر ناتوانی کاخ سفید در هماهنگی با برنامه کاری نتانیاهو نادرست است.
 
تصمیم نتانیاهو برای رد دعوت اوباما حلقه دیگری از روابط پراختلاف آنها بر سر توافق هسته‌ای ایران است که سال گذشته میلادی با هدایت آمریکا صورت گرفت.
 
در عین حال طرفین بر سر رقم یک بسته کمک دفاعی جدید ده ‌ساله از سوی آمریکا به رژیم صهیونیستی اختلاف دارند.
دفتر نتانیاهو هنوز هیچ اظهار نظری درباره این مساله ارائه نکرده است.
شبکه ده تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از منابع اسرائیلی گفت تصمیم نتانیاهو به دلیل اکراه وی از دخالت در رقابت‌های انتخاباتی آمریکاست.
 
نتانیاهو قرار بود در ماه جاری میلادی برای شرکت در نشست لابی صهیونیستی موسوم به ایپک به واشینگتن سفر کند.
وی ماه مارس گذشته در یک سخنرانی در کنگره آمریکا از توافق برجام انتقاد کرد؛ اما در همان سفر، در رفتاری که دهان‌کجی دیپلماتیک محسوب می‌شد کاخ سفید درخواست وی را برای دیدار با اوباما نپذیرفت.
 
با این حال طرفین در ماه نوامبر(آبان) با هم دیدار کردند.
 
در ماه‌های اخیر اختلافات بر سر کمک دفاعی آمریکا به رژیم صهیونیستی موجب برجسته‌ شدن دوباره تنش‌ها بر سر توافق هسته‌ای ایران شده است.
 
نتانیاهو و مشاوران وی فوریه (بهمن) اظهار داشتند اسرائیل به دنبال جلب کمکی دفاعی از آمریکاست که در دوران اوباما محقق نخواهد شد و برای جلب آن، منتظر رئیس‌جمهور آینده است.
 
"جو بایدن،" معاون اوباما که در سفری پنج ‌روزه در خاورمیانه  به سر می‌برد، قرار است اواخر هفته جاری به فلسطین اشغالی سفر و با نتانیاهو دیدار کند.
 
 
انتهای پیام/7473
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۲۸۵۴


ارسال