يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ,5 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۴
گزارش عصرهامون از رزمندگان کم ادعا اما پر دغدغه جهادی؛
محرومیت زدایی توسط سبز پوشان جنوب شرق در حاشیه های زاهدان/ از ساخت زمین ورزشی تا اشتغال زایی برای جوانان
 
در کنار بی آبی و بیکاری در سیستان و بلوچستان، حاشیه نشینی سومین بحران بالقوه ای است که این روزها توسط سبز پوشان جنوب شرق تحت درمان قرار گرفته و در مسیر توسعه و پیشرفت است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، در حالی در سال های اخیر خشکسالی های سیستان ،زاهدان را مهاجر پذیرترین شهر کشور کرد که این موضوع به یکی از بحران های بالقوه این استان و شهر شده است.
خدمات رفاهی و امکانات شهری زاهدان از سمت جنوب به شمال روندی معکوس داشته تا حدی که بیش از ۱۵۰ هزار نفر از ساکنان این منطقه حتی از داشتن آب شرب بهداشتی و برق محروم هستند و به گفته مسئولان محلی ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت ۸۰۰ هزار نفری این شهر در حاشیه قرار دارند.
قوانین جاری، ساکنان خانه های خشت و گلی غیرمجاز در مناطق حاشیه ای زاهدان را به دلیل نداشتن سند به رسمیت نمی شناسند و از همین رو دولت از ارائه خدمات به این شهروندان غیررسمی خودداری می کند و سال ها است که توجهی به نیازهای اولیه این افراد نشده است.
در این زمینه قرارگاه منطقه ای قدس جنوب شرق کشور با همکاری و مشارکت مردم مجموعه ای کامل ونمونه را با هدف اشتغالزایی و محرومیت زدایی در حاشیه شهر زاهدان ایجاد کرد تا افراد از طریق آن به درآمدزایی و رفع مشکلات معیشتی خود بپردازند.
 از ساخت زمین ورزشی تا اشتغال زایی جوانان
فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید یوسفی در شهرستان زاهدان در این خصوص اظهار داشت: این اقدام قرارگاه قدس جنوب شرق در سالی که از سوی رهبر انقلاب بعنوان سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نامگذاری شد منجر به ایجاد اشتغالزایی و تغییر در وضعیت معیشتی مردم شد تا از این طریق کمک خرج زندگی خود باشند.
مهدی رستگارنیا از جمله اقدامات صورت گرفته در این مجموعه را ایجاد و تاسیس کارگاه های پرورش بلدرچین، کارگاه تولیدی و آموزش خیاطی، زمین ورزشی، پارک و غیره عنوان کرد و گفت: افراد در این مکان به اهم فعالیت های موجود پرداخته و علاوه بر اینکه منبعی برای کسب درآمد آنان به حساب می آید برای جوانان و نوجوانان نیز سرگرمی و شور و نشاط را به همراه دارد.
شهرکی یکی از بانوان در کلاس خیاطی است که در خصوص تاسیس کارگاه خیاطی توسط قرارگاه منطقه ای قدس سپاه افزود: کلاسهای خیاطی برای اشتغالزایی و سرگرمی زنان و دختران بسیار مفید می باشد زیرا علاوه بر یادگیری، آموزش و سرگرمی می توانیم کمک خرج خانواده خود باشیم و با درآمد زایی از طریق دوخت و دوز لباس ها به رفع مشکلات معیشتی خود کمک کنیم.
میر از دیگر جوانانی است که در زمین چمن مشغول فوتبال بازی کردن با اهالی محل می باشد در خصوص زیبا سازی و تاسیس این مکان توسط سپاه اظهار داشت: ایجاد فضای سبز باعث سرگرمی فرزندان و اهالی منطقه شریعتی شمالی شده زیرا استفاده از وسایل بازی و زمین چمن شور و نشاط فراوانی به همراه دارد.
مشارکت، همراهی و اقدام و عمل مردم منطقه در بهبود وضعیت رفاهی و معیشتی باعث شد تا با همکاری قرارگاه قدس جنوب شرق کشور مکانی هم برای پرورش بلدرچین ساخته شود و با خرید دستگاهی برای پرورش این پرنده اهالی از این طریق به امرار معاش پرداخته و اشتغالزایی برای آنان فراهم گردد.
سپاه برای رفع محرومیت مناطق حاشیه‌ نشین تمام توان خود را به کار می‌گیرد
سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، در مراسم افتتاح ۱۶۵ پروژه مشترک بین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شهرداری مشهد، خاطر نشان کرد: ما به عنوان خادمان و پیش‌مرگان ملت مسلمان ایران در اینجا و در این لباس سبز اعلام می‌کنیم که تمام توان خود را به کار می‌گیریم که محرومیت در این منطقه زدوده شود.
وی تأکید کرد: ما به دستور رهبر انقلاب پا به این عرصه گذاشته‌ایم و قطعاً تا بر این ناهنجاری غلبه نکنیم از این عرصه خارج نمی‌شویم.
جانشین فرمانده کل سپاه در پایان افزود: امیدواریم به یاری خدا هر چه زودتر شاهد بهبود وضعیت منطقه کم‌برخوردار و حاشیه شهر باشیم و در این زمینه تلاش خود را خواهیم کرد اما باید توجه داشت که ما در این مسیر نیازمند مشارکت همه عزیزان دست‌اندرکار هستیم.
در پایان گفتنی است که ساخت و بازسازی 3 مسجد و مراکز فرهنگی نیز از دیگر اقداماتی است که توسط قرارگاه قدس جنوب شرق کشور در منطقه شریعتی زاهدان در حال انجام می باشد.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۳۳۷۵


ارسال