جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ,5 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
سوال اینجاست که تاکنون رژیم سعودی چند بار آتش بس با انصار الله را نقض کرده است؟
به گزارش گروه سیاسی عصر هامون؛  مدتی است که " آتش بس" بین رژیم سعودی و ارتش و انصارالله"  برقرار شده که گفت و گوهای بیشتر در این زمینه در دست پیگیری است. 

علیرغم برقراری آتش بس در مدت کوتاه بین رژیم سعودی و ارتش و انصارالله ، اما ارتش پادشاهی عربستان و ائتلاف سعودی بارها "آتش بس" را نقض کرده اند و نشان دادند که اراده جدی برای برقراری صلح ندارند. 


**رژیم سعودی 39 بار آتش بس را نقض کرده است

 خبرگزاری المنار به نقل از خبرگزاری یمنی "سبا" گزارش داد: بیش از 39 بار نقض "آتش بس" از جانب دشمن سعودی و اتحاد وابسته به ارتش عربستان در پایتخت "صنعا" و حومه این شهر ، "تعز" ، "مارب" ، "جوف" ، حجه" رخ داده است. 
 
نقض آتش بس در یمن با


 

این خبرگزاری با اشاره به ساز و کار "آتش بس" در یمن ادامه داد: نقض آتش بس توسط جنگنده های رژیم سعودی با همکاری اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا و با استفاده از سلاح های سنگین و نیمه سنگین صورت گرفته است. 

نقض آتش ‌بس از سوی دشمن سعودی و مزدورانش در 12 استان با سلاح‌های سنگین و از جمله از سمت کوه "الشبکه" صورت گرفته و بمباران توپخانه‌ای از کوه "المساوره" علیه مواضع ارتش و نیروهای داوطلب مردمی یمن صورت پذیرفته است. بعلاوه بمباران موشکی از جانب شمالی این کوه نیز صورت گرفت.

همچنین یگان موشكی و توپخانه ای مزدوران عربستان نیز اخیرا  بخش هایی از شهرستان "صرواح" در استان "مارب" و شهرستان های "غیل" و" خب" و "شعف" در استان "جوف"  را هدف قرار دادند. علاوه بر این هواپیماهای جاسوسی مزدوران نیز روز گذشته  در آسمان مناطق  "ضباب"، "عمری" و "جدید" در استان "تعز" به گشت زنی پرداختند.


**جنگ روانی رسانه های وابسته به "رژیم سعودی"

جالب است که رسانه های وابسته به رژیم سعودی تلاش می کنند تا مقصر آتش بس را انصار الله بخوانند و در این پروسه اتهاماتی همچون شلیک موشک "توچکا" به استان مارب را نیز مطرح می کنند. 

"بی بی سی فارسی"  گزارش داد: "انصار الله"  پس از آتش بس، یک شلیک موشک به سمت "مارب" شلیک کرده و نظامیان رژیم سعودی را هدف قرار داده که البته  صحت این موضوع جای سوال جدی دارد. البته شبکه سلطنتی انگلیس گفته که شاید تجزیه یمن راه حلی برای ثبات در این کشور باشد و ضمنا این شبکه از شیوه اداره مناطق تحت کنترل القاعده تمجید کرده است.
 

 رژیم سعودی و همپیمانانش با موشک "کاتیوشا" از سمت غربی کوه  "الاسود"  اقدام به نقض آتش بس موقت کردند، همچنان که اقدام هواپیماهای سعودی در نقض آتش بس موقت در بمباران منطقه "صالة" در تعز و به پرواز درآمدن در آسمان مناطق "البرح"، "الوازعیه" و کوه "حبشی" و نیز به پرواز درآمدن بالگردهای آپاچی برفراز شهر "التربة" از جمله اقدامات ناقض آتش‌بس دشمنان سعودی علیه یمن می‌باشد.
 


نقض آتش بس در یمن با

نقض آتش بس در یمن با

 

"شرف غالب لقمان،" سخنگوی نیروهای مسلح یمن، بر پایبندی ارتش و كمیته های مردمی به آتش بس تاكید كرد، اما در عین حال گفت كه این نیروها حق خود را برای پاسخ به هرگونه نقض آتش بس محفوظ می دانند. منابع یمنی گفتند شبه‌نظامیان مزدور ائتلاف سعودی آتش بس را در چند استان بویژه "تعز" و "مارب" نقض كرده اند.

شورای امنیت از طرف های درگیر خواسته است اقدامات لازم و نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از هرگونه آسیب به شهروندان و مراكز غیر نظامی انجام دهند و تلاش كنند كمك های انسانی بدون هیچ مانع و هرچه سریع تر به دست نیازمندان برسد.

در حالی موضوع آتش بس یمن مطرح می شود که رژیم سعودی تاکنون از تمام ابزارهای نظامی و سیاسی خود برای به شکست کشاندن صلح در این کشور استفاده کرده و 39 بار نقض آتش بس از آغاز جنگ یمن گویای همین موضوع است. 

البته رژیم سعودی تلاش می کند ایران را مقصر اتفاقات جاری و حمله به یمن  معرفی کند و وزیر خارجه پادشاهی عربستان اظهاراتی را در این زمینه مطرح کرده است. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده از هر گفت و گویی برای رسیدن به یک صلح پایدار در یمن حمایت می کند. 

اگرچه تلاش های رژیم سعودی برای نقض آتش بس ادامه دارد اما ارتش و انصار الله علاوه براینکه به این روند پایبند هستند از صلح پایدار در یمن استقبال می کنند و حضور گروه  یمنی در مذاکرات "کویت" گویای همین نکته است. 

نکته جالب توجه این است که چرا با وجود 39 مرتبه نقض آتش بس از سوی رژیم سعودی هیچ نهاد بین المللی به این اقدام پادشاهی عربستان اعتراض نکرده و ریشه این موضوع را می توان در همپیمانی آمریکا و عربستان یافت. 


انتهای پیام/ 7473
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۳۹۸۷


ارسال