جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ,10 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۲
ملخ های یمنی در راه ایران/ آماده باش جهاد کشاورزی جنوب شرق برای مقابله
 
مدیر حفظ و نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: جهاد کشاورزی آمادگی صد در صد برای مقابله با هجوم ملخ صحرایی یا دریایی را دارد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، در روز های اخیر فائو درباره احتمال هجوم ملخ به ایران هشدار داده و گفته که چنانچه کشور عمان نتواند با هجوم این آفت مقابله کند، ملخ یمنی به ایران منتقل خواهد شد.
در ادامه این هشدار آمده که بر اساس پیش بینی ها استان های سیستان و بلوچستان، حاشیه های عمان و هرمزگان در معرض هجوم این آفت قرار دارند.
در تماسی که پایگاه خبری عصرهامون با غلامحسین تیموری مدیر حفظ و نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان داشت، وی درباره احتمال حمله ملخ صحرایی به کشور گفت: در صورت هجوم این ملخ ها به کشور، شهرهای زرآباد کنارک ، چابهار و جازموریان در معرض خطر این آفت هستند.
وی ادامه داد: این نوع ملخ‌ها تا چندین‌هزار کیلومتر می‌توانند پرواز کنند و اگر کشور عمان نتواند جلوی آنها را بگیرد و به‌موقع مبارزه کند، شهرستان‌های فوق باید آماده باشند.
تیموری از آماده باش صد درصدی جهاد کشاورزی برای مقابله با این آفت خبر داد و افزود: ملخ دریایی یا صحرایی از قدیم الایام در برخی کشور ها همچون یمن، عربستان و برخی کشور های آفریقایی بوده و عملیات کنترل و مبارزه انجام می شده که اکنون به دلیل جنگ در برخی کشور ها، مبارزه علیه آنها انجام نشده است.
مدیر حفظ و نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان مراحل رشد این آفت را در 2 فاز خواند و بیان کرد: فاز اول فاز انفرادی است که پس از اینکه تولید در منطقه بالا رفت و شرایط مناسب شد وارد فاز دوم یا مهاجر می شود و هزاران کیلومتر را  به قاره یا کشور بعدی پرواز می کند.
وی اضافه کرد: این آفت از گیاهان، درختان و میوه ها تغذیه می کند.
تیموری با بیان اینکه هجوم ملخ های دریایی در سال 86 هم صورت گرفته، گفت: در سال 86 توانستیم با این آفت مبارزه و آن را از بین ببریم.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۴۰۴۷


ارسال