چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ,28 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۱
ضرورت مبارزه با قاچاق کالا:
قاچاق سازمان یافته مانع از تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور است
 
یکی از مضرات قاچاق کلان و سازمان یافته، لطمات جبران ناپذیر آن به اقتصاد کشور و ممانعت از تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور است.
به گزارش  عصرهامون و به نقل از دلگان پرس، یکی از مضرات قاچاق کلان و سازمان یافته، لطمات جبران ناپذیر آن به اقتصاد کشور و ممانعت از تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور است که باید همه مسئولان با همه قوا با این پدیده شوم مقابله جدی کنند.
این موضوع قاچاق کالا و آن هم بصورت نظام مند آن چنان مهم و نگران کننده است که مقام معظم رهبری در دیدار چند روز گذشته با کارگران فرمودند: "قاچاق را بلایی بزرگ و سمّ تولید داخلی برشمردند و باید قوی ترین اشخاص را مأمور این کار کرد و دولت، ضمن تقویت دستگاههای ذیربط، با قدرت با قاچاق سازمان یافته مقابله و برخورد کند."
این سخنان مقام معظم رهبری این نکته را یادآوری می کند که مبارزه با قاچاق عزم جدی و راسخ مسئولانی را می خواهد که دست از شعار بردارند و در این زمینه هیچ گونه کوتاهی نداشته باشند که چرا این کوتاهی ها باعث می شود که صدمات بسیاری به اقتصاد وارد شود.
البته همانطور که در فرمایشات مقام معظم رهبری قابل مشهود بود و ایشان فرمودند که: "منظور از مبارزه با قاچاق کالا، مقابله با کوله‌برهای ضعیفی که در برخی مناطق اجناس کوچک را وارد می کنند، نیست؛ بلکه منظور قاچاقچیان بزرگی است که با دهها و صدها کانتینر، اجناس قاچاق، وارد کشور می کنند." البته در این راه مسئولان با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی جامعه به‌ منظور آشنایی مردم با مضرات قاچاق در اقتصاد و اشتغال می‌تواند در جلب مشارکت مردم و عدم استفاده از کالاهای قاچاق موثر باشد.
راهکارهایی دیگری که می تواند از قاچاق کالا جلوگیری کند بحث قاچاق کالا بصورت نظامند و کلان است و مقابله نظام‌مند با قاچاق مستلزم شناسایی شیوه‌های جدید قاچاق و جرایم مربوط به آن و نیز پیاده‌سازی روش‌های نوین و علمی در برخورد متقابل با این پدیده شوم است.
در این راه هم با بحث کالاهای قاچاق که انجام می شود باید از ظرفیت تولید داخلی استفاده شود که بهترین راه همان بکارگیری موضوع اقتصاد مقاومتی و اجرای آن در تمام سطوح جامعه است که هدف آن بکارگیری نیروی کار و تولیدات داخلی است و زمانی که این امر اجرایی شود به طور قطع می توان گفت از همان قاچاق های خرد هم جلوگیری خواهد شد.
و رویکرد اصلی و دیگری که مسئولان مبارزه با قاچاق باید در بحث پیشگیری، مبارزه با سرشاخه‌ها و سرشبکه‌های قاچاق کالا و ارز در اولویت کاری خود قرار دهند و همچنین تعامل سازنده و موثری با مردم داشته باشند.
 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۴۱۲۲
مرجع : دلگان پرس


ارسال