چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ,22 January 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۶
گزارش عصرهامون از پادرهوایی هزاران کیلو هندوانه؛
ردپای غریبه‌ها در مزارع دلگان/ دست کشاورزان بومی در پوست گردو+ فیلم
 
کاشت هندوانه توسط کشاورزان مهاجر در استان سیستان و بلوچستان نه تنها موجب خسارت جدی به منابع آبی استان شده بلکه کمبود کامیون جهت حمل هندوانه این روزها کمر کشاورزان بومی را هم خم کرده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، بی توجهی به الگوی کشت متناسب با ظرفیت، آب و اقلیم مناطق مختلف استان بارها از سوی متولیان امر مورد انتقاد قرار گرفته اما در سال زراعی جاری نیز با کم توجهی و عدم نظارت جدی افزایش کاشت هندوانه سبب شد تا روزانه جهت كشت هر كیلو هندوانه حدود 2 هزار لیتر آب جنوب استان به قیمت و بهای سودهای ناچیز کوتاه مدت هدر رود.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی دلگان به دلگان پرس هم اینك سه هزار هكتار از زمین های جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان زیر كشت هندوانه است و با پیگیریهای لازم هر روز بیش از 200 كامیون این هندوانه ها را جابجا می شود.
یارمحمد بامری ادامه داد: امسال كشت هندوانه به اندازه ای زیاد است كه كامیون كافی برای حمل سایر اقلام كشاورزی از جمله گندم وجود ندارد.
وی با بیان اینکه هندوانه دلگان به سایر شهرستانها و كشورهای اطراف صادر می شود، تصریح كرد: قیمت هندوانه در مزارع تا چند روز قبل حدود 12 هزار ریال بوده اما از قیمت كنونی آن اطلاعاتی در دست نیست.
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان دلگان با اعلام مخالفت با كشت هندوانه خاطرنشان كرد: بر اساس برآوردها كشت هر كیلو هندوانه حدود 2  هزار لیتر آب نیاز دارد و این موضوع سبب خشك شدن بسیاری از چاه های منطقه شده است.
بامری ادامه داد: بسیاری از مردم این منطقه زمین های زراعی خود را به افرادی از یزد و اصفهان اجاره داده اند و در حقیقت سود حاصل از فروش محصولات به جیب افراد غیر بومی می رود در حالی كه منابع زیر زمینی این منطقه خشك و نابود می شوند.
 140 هزار تن هندوانه در آستانه خرابی
از سوی دیگر نبود جاده مناسب ، کمبود کامیون حمل و نبود سردخانه سبب نگرانی بسیاری از کشاورزان دلگانی شده است.
یکی از کشاورزان این منطقه با اشاره به اینکه برای جابجایی و حمل محصولاتشان نیاز به حداقل 330 کامیون دارند، گفت: در صورت حل نشدن این مشکل بیش از 140 هزار تن محصول هندوانه در این منطقه خراب می شود.
شهرام نارویی یكی دیگر از كشاورزان کشاورزان جلگه چاه هاشم در این خصوص اظهار کرد: كمبود كامیون و فروش نرفتن محصول موجب شده اغلب هندوانه كاران ورشكسته و خسارات زیادی متحمل شوند.
وی با اشاره به بیکاری جوانان این منطقه که بعضی از آنها به سمت کار کشاورزی روی آورده اند افزود: با این معضل دیگر کسی ترغیب نمی شود که به سمت کشاورزی برود.
این کشاورز جلگه ای تصریح کرد: مسئولان چرا در این زمینه سهل انگاری می کنند، چرا این مشکل را قبل از آنکه با دندان باز کنند، با دست باز می کردند بهتر نیست.
شهرام نارویی با بیان اینکه اضافه کردن کامیون مثل یک مسکن است که فقط تا چند ساعت باعث درد می شود خاطر نشان کرد: با راننده های کامیون که صحبت می کنیم همه از وضعیت بد جاده صحبت می کنند، اگر به وضعیت این جاده رسیدگی کنند، دیگر این مشکل پیش نمی آید
افزایش سطح زیر کشت هندوانه باعث کمبود کامیون شده است
افزایش تولید یک و نیم برابری هندوانه در دلگان نسبت به سال گذشته
هوشنگ بامری فرماندار دلگان نیز در این خصوص در گفت وگو با دلگان پرس گفته بود که: روزانه بالغ بر 250 کامیون هندوانه از سطح مزارع این شهرستان برداشت و بارگیری می شود که این عداد نسبت به سال گذشته 1 و نیم برابر افزایش داشته است.
وی یکی از مشکلاتی را که باعث کمبود کامیون جهت حمل این هندوانه شده است را افزایش سطح زیر کشت این شهرستان عنوان کرد و افزود: در حدود بیش از 3 هزار هکتار از اراضی دلگان زیر کشت هندوانه رفته است.
فرماندار دلگان به مشکلاتی که در خصوص حمل هندوانه رخ داده بود، گفت: علیرغم اینکه امسال تعداد شرکتهای  حمل بار بیشتری در منطقه مستقر شده اند و تلاش زیادی برای پاسخگویی به نیاز در تامین کامیون شده است ولی این طبیعی است که با همه تقاضا مشکلات و کاستی هایی رخ دهد که درصدد رفع آن هستیم.
فرماندار دلگان با بیان اینکه هندوانه یکی از محصولاتی است که تا زمان برداشت نیاز به آب دهی دارد و آب زیادی هم مصرف می شود، گفت: بالغ بر 1 هزار هکتار از اراضی شهرستان دلگان از چاه های غیر مجاز آبیاری شده است.

خروج روزانه 260 دستگاه کامیون حمل هندوانه از جلگه چاه هاشم دلگان
مدیركل حمل و نقل و پایانه های سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما اظهار کرد: روزانه تا 260 دستگاه كامیون از پایانه های استان برای حمل هندوانه های جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان به این منطقه روانه می شوند.
علی خانقائی تصریح كرد: روزانه حدود 6 هزار تن هندوانه از این منطقه بارگیری و از ابتدای فصل برداشت تا كنون بیش از 200 هزار تن بارگیری شده است و این هندوانه ها نه تنها به تمام نقاط كشور ارسال بلكه به سایر كشورها از جمله تركیه نیز صادر می شود.
وی خاطر نشان کرد: برای حمل هندوانه ها هیچ مشكلی وجود ندارد اما به دلیل نامناسب بودن راه های بین مزارع، رانندگان از عبور در این مسیرها خودداری می كنند و در صورتی كه هندوانه ها تا كنار جاده آورده شود به راحتی بارگیری خواهد شد.
 انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۴۲۱۸


ارسال