سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ,19 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
این روزها مردم روزه دار شهرستان سرباز در حالی با دمای هوای بالای 49 درجه دست و پنجه نرم می‌کنند که کولرها نیز از شدت گرما جوابگوی مردم نیست.
به گزارش عصرهامون؛ در هنگامه ای که هنوز صدای پای تابستان در بسیاری از نقاط کشور شنیده نمی شود، مردم شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان با پوست، گوشت و استخوان خود گرمای طاقت فرسا را تحمل می کنند و چه بسا که در برخی روزها دمای هوا راسک مرکز این شهرستان به بیش از50 درجه بالای صفر نیز می رسد.
هر ساله با آغاز فصل گرمای طاقت فرسا که معمولا در شهرستان سرباز 9ماه به طول می انجامد و از اواخر بهمن ماه آغاز شده و تا آذر ماه طول میکشد، مردم رنج کشیده این منطقه مجبور به استفاده از وسایل خنک کننده می شوند که باعث افزایش مصرف برق و به خودی خود سبب بالا رفتن هزینه های خانواده های بیکار و کم درآمد سرباز می شود، مردمی که از یک سو باید درد و رنج شرایط بد آب و هوایی را تحمل کنند و از سوی دیگر زیر بار هزینه های برق مصرفی کمرشان خم شود.
هوای شرجی و حرکت شن های روان نفس کشیدن را بر مردم دیار سرباز سخت کرده است، حتی نسیم و بادهایی که در تمام دنبا باعث خنکی و لطافت هوا می شود در این شهرستان حامل هوایی گرم و داغی است که حتی امکان روشن کردن کولر آبی را از مردم سلب می کند زیرا هوای پر از رطوبت مانع اثر سرمایشی این گونه کولرها شده وتنها کولرهای گازی آن هم به تعداد زیاد می تواند لحظه ای حس گرما را از جان این مردم دور کند.
محمد رحیمی در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به گرمای شدید هوا در شهر راسک، گفت: شهرستان سرباز که به گلخانه طبیعی ایران نیز معروف است همیشه با مشکل گرمای شدید مواجه است.
وی ادامه داد:گرما و رطوبت بالای هوا در این شهرستان به گونه ای است که در بیش از 9 ماه از سال حتما باید کولرهای گازی روشن باشند وگرنه نفس کشیدن برای مردم سخت می شود و در سه ماه دیگر سال نیز تنها در شب میتوان احساس هوای بهاری را داشت.
این شهروند راسکی با تاکید بر اینکه  تعرفه های برق در این شهرستان باید کاهش پیدا کند، اظهار داشت: که بسیاری از مردم این منطقه از دولت انتظار دارند که در شرایط سخت معیشتی و نبود اشتغال حداقل در محاسبه تعرفه های برق و مالیاتی در مقایسه با نقاط برخوردار و توسعه یافته کشور که هوای مطبوعی نیز دارند تفاوت و امتیازاتی  قائل شوند تا رضایت مردم ولایتمدار و مرزدار شهرستان سرباز را به همراه داشته باشد.
یکی از مغازه داران راسک با ابراز تاسف از عدم حمایت دولت از مردم شهرستان سرباز، بیان کرد: گرمای بیش از 50 درجه ای و هوای شرجی باعث شده است تا هر ماه مجبور به پرداخت بیش از 500 هزار تومان پول برق برای سیستم سرمایشی و کولرهای مغازه  باشم.
عبدالرحمان هوت ادامه داد: افرادی که برای خرید به مغازه ها مراجعه می کنند انتظار دارند تا حداقل برای لحظاتی بتوانند از گرمای وحشتناک بیرون رهایی یابند و دقایقی را با آرامش خیال و در فضایی خنک به خرید مشغول شوند.
وی با گلایه از اینکه تعرفه برق این شهرستان به صورت ویژه محاسبه نمی شود، تصریح کرد: چرا باید  تعرفه برق شهرهایی که حتی نیمی از گرمای راسک را ندارند و از نظر امکانات مالی در حد بسیار خوبی هستند به صورت نیم بها محاسبه شود اما تعرفه برق این شهرستان که در طول سال هیچ گاه دمای هوای کمتر از 30درجه ندارد، باید  به صورت عادی محاسبه شود.
گزارش: حبیب پیران - سرباز
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۵۶۸۲
مرجع : پاپایا


ارسال