جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۳
رئیس اداره دامپزشکی مهرستان:
توزیع بیش از ۵ هزار واکسن تب برفکی در مهرستان/ مورد تائید شده ای از تب برفکی در دامهای منطقه مشاهده نشده است
 
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان مهرستان گفت: ۵ هزار و ۷۰۰ واکسن تب برفکی برای پیشگیری و کنترل این بیماری در شهرستان استفاده ‌شده است.
به گزارش عصر هامون به نقل از با مهرستان سعید زارعی با اشاره به اینکه از بهمن سال گذشته واکسیناسیون برعلیه تب برفکی در شهرستان مهرستان آغاز شده است، گفت: در این مدت ۵ هزار و ۷۰۰ واکسن برای پیشگیری و کنترل این بیماری در شهرستان استفاده ‌شده است.
وی با اشاره به اینکه ۵ هزار راس دام سبک و حدود ۷۰۰ دام سنگین علیه بیماری تب برفکی واکسینه شده اند، افزود: تب برفکی یک بیماری عفونی و دارای واگیری بالا در دامها است که دام های سنگین مانند گاو و گوساله و دام های سبک از جمله بز و گوسفند را مبتلا می کند.
وی با بیان اینکه دامداران هزینه ای برای واکسن دام ها صرف نمی کنند، گفت: به منظور پیشگیری از بیماری تب برفکی واکسن ها رایگان در اختیار دامداران قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: با اقدامات صورت گرفته، از سوی اداره دامپزشکی تا کنون موردی از بیماری تب برفکی در بین دام های شهرستان مهرستان مشاهده نشده است.
زارعی به آموزش های ارائه شده به دامداران اشاره و تصریح کرد: بیشتر دامداران شهرستان با مراجعه به این اداره، راهکارهای مقابله با این بیماری و کاهش تلفات ناشی از آن را آموزش می بینند و همچنین درطی بازدیدها و انجام واکسیناسیون دام ها به چند تن از دامداران آموزش های لازم جهت پیشگیری از این بیماری داده می شود که این افراد به بقیه دامداران اطلاع رسانی کنند.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر اقداماتی که اداره دامپزشکی شهرستان مهرستان در راستای اطلاع رسانی این بیماری انجام داده تهیه بروشورهای آموزشی و توزیع آن بین دامداران است.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان مهرستان با بیان اینکه رعایت اصول بهداشتی برای کنترل و پیشگیری بیماری تب برفکی بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: واکسن فقط حدود ۷۰ درصد باعث پیشگیری از این بیماری می‌شود و در پیشگیری و کنترل این بیماری، ۳۰ درصد اقداماتی که توسط دامدار انجام می گیرد نقش دارد.
زارعی از دامداران شهرستان خواست هرگونه تلفات و مورد مشکوک بیماری را در اسرع وقت به دامپزشکی شهرستان گزارش دهند.

انتهای پیام/9507
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۶۱۰۱


ارسال