پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ,9 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نیمروز گفت: به منظور جلوگیری از حرکت ریز گردها در بیش از 1000 هکتار از مراتع شهرستان نیمروز پروژه پخش سیلاب اجرایی شد.
به گزارش سرویس عصرهامون به نقل از خبرنیمروز،علی پهلوان اظهار داشت: پروژه پخش سیلاب اداره منابع طبیعی و ابخیزداری شهرستان نیمروز در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری با اعتبار 40 میلیون تومان در سطح بیش از ۱۰۰۰ هکتار اجرایی شد.
وی افزود: پخش سیلاب در واقع استفاده بهینه از روان آب و سیل می باشد که در حال جریان و خارج شدن از دسترس ما است بدین منظور با ایجاد کانال انحرافی و پمپاژ آب و احداث جوی و پشت آب سیل را به محل های مناسب منتقل کرده که علاوه بر احیا پوشش جنگلی و مرتع باعث تثبیت خاک و جلوگیری از وقوع فرسایش بادی می شود.
 پهلوان تصریح کرد: با همین رویکرد پروژه پخش سیلاب در محدوده گزانگوری خواجه موسی٬ تپه سرخ٬ شریف آباد و حاشیه دایک (سیل بند) در شمال شرق شهرستان نیمروز و با برداشت و هدایت آب از رودخانه نیاتک انجام گرفت.
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نیمروز خاطر نشان کرد: در این عملیات تعداد ۵ عدد الکترو پمپ ۱۸ اینچ سیار٬ یک دستگاه بیل مکانیکی و نیروی انسانی محلی منطقه استفاده گردید؛ از اثرات مهم این پروژه می توان به حفظ و احیای پوشش گیاهی و تامین علوفه٬ تثبیت خاک و جلوگیری از حرکت ریزگردها در بالادست شهرستان و ایجاد اشتغال برای افراد بومی منطقه را ذکر کرد.
محمد چشک از کشاورزان منطقه در خصوص این طرح در گفتگو با خبرنگار خبرنیمروز گفت: انجام پخش سیلاب توسط منابع طبیعی سبب کاهش ریزگردها در روستاهای گز انگوری  گلزار٬ شریف آباد٬ علیم خان٬ بزی و سایر روستاهای پائین دست و شهرستان نیمروز شده است.
وی افزود: پروژه های منابع طبیعی باعث ایجاد و افزایش پوشش گیاهی و تامین علوفه برای دام های ما روستائیان گردیده و منابع طبیعی با اجاره تراکتورهای ما روستائیان سبب کسب درآمد برای ما شده است.
انتهای پیام/9717
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۶۴۰۸


ارسال