پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۶
گزارش عصرهامون از پیچ و خم های خاکی اعتبارات جاده های روستایی؛
38 سال انتظار برای 12 کیلومتر آسفالت/راه خاکی همچنان سهم روستاییان از ابلاغیات
 
جاده روستای بزی امرودی شهرستان هیرمند پرتردد ترین جاده روستایی شمال سیستان و بلوچستان است که سال هاست در پیچ و خم خاکی اعتبارات راه را بر مردم تنگ تر می کند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، سال هاست کمبود اعتبارات در جاده های سیستان و بلوچستان جان می گیرد تا این استان همچنان رکوردار تصادفات جاده ای باشد.
جاده محروم امرودی بزی که راه ارتباطی 7 روستا به مرکز شهر می باشد یکی از مناطق نقطه صفر مرزی است که نبود آسفالت 12 کیلومتری جاده های آن نه تنها سال ها عرصه را بر مردم تنگ کرده بلکه این روز ها سبب ترک تحصیل دانش آموزان این منطقه نیز شده است.
یکی از شهروندان این روستا به خبرنگار اوشیدا با بیان اینکه نمایندگان بسیاری قول آسفالت جاده روستا را داده اند اما تا کنون محقق نشده است، گفت:  اداره راه و شهرسازی وفرمانداری هیرمند و زابل نیز هیچ گونه جوابی به ما در این خصوص نداده اند.
 
38 سال انتظار برای 12 کیلومتر آسفالت
شهروند دیگری افزود: پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از انقلاب شکوهمند ایران و طی مسیرهای آبادانی و سازندگی در اقصی نقاط کشور، عدم آسفالت و بهینه سازی یک جاده در یک نقطه محروم ناشایست و به دور از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر رسیدگی به مشکلات مردم است.
یکی دیگر از اهالی منطقه اظهار داشت: سال هاست که به مسئولین جهت رفع این مشکل مراجعه کرده ایم اما تا کنون علی رغم در خواست های مکرر هیچ اقدامی انجام نشده است و برای روستاییانی که باید برای انجام امورات روزانه خود از این جاده استفاده کنند مشکلات زیادی به وجود آمده است.
 
علی رغم نامه نگاری با نمایندگان اما هیچ اقدامی انجام ندادند
وی ادامه داد: در فصل تابستان و شروع بادهای 120 روزه وضعیت این جاده خاکی بسیار اورژانسی و غیر قابل تردد می گردد به نحوی که شب هنگام تردد برای اهالی روستاهای همجوار از این جاده بسیار دشوار می گردد.
شهروند دیگری تصریح کرد: در هنگام وقوع اتفاقات و بحران ها به دلیل راه نامناسب عبور ماشین های امدادی از قبیل آمبولانس و آتشنشانی به شدت در این منطقه با مشکل مواجه است چرا که به دلیل عدم در دسترس بودن جاده مناسب از سرعت ماشین های فوق کاسته و در زمان مناسب به امدادرسانی نخواهند پرداخت.
 
سه کیلومتر زیر سازی سهم 38 سال انتظار 
چندی پیش علی شفیعی رئیس اداره راه و شهرسازی هیرمند به ندای هیرمند گفته بود که: جاده روستای بزی امرودی شهرستان هیرمند از طرف برج یوسف حدود سه کیلومتر زیرسازی شده است و در حال حاضر به دلیل نبود اعتبار بقیه این مسیر مانده است.
وی ادامه داد: در این خصوص مکاتباتی با استان صورت گرفته است که در صورت تعیین اعتبار بقیه این راه روستایی آسفالت خواهد شد.
در تماسی که پایگاه خبری عصرهامون با منصور ملاشاهی معاون راهداری  اداره کل راه و شهرسازی استان داشت، وی با بیان اینکه وظیفه اداره راهداری نگهداری از جاده است، افزود: از آنجایی که جاده خاکی است و باید آسفالت شود این موضوع زیر نظر اداره راهسازی می باشد.

محور امرودی جز تعهدات راهسازی نیست
در تماسی که خبرنگار اجتماعی عصرهامون با مهدی پارسی معاون راهسازی اداره راه و شهرسازی  استان داشتیم، وی با بیان اینکه از ابتدای سال تا کنون 70 کیلومتر جاده در سیستان آسفالت شده است، افزود:  محور امرودی بزی جز محور های موافقت نامه و تعهدات اداره راه و شهرسازی نیست.
وی ادامه داد: روستاهای این منطقه زیر 20 خانوار هستند لذا هیچ موافقت نامه، ابلاغ و اعتباری از سوی سازمان مدیریت به ما داده نشده است.
پارسی با بیان اینکه در 2 سال گذشته 80 کیلومتر آسفالت در هیرمند انجام شده است، تصریح کرد: تا زمانی که موافقت و ابلاغی از سوی سازمان مدیریت به ما داده نشود هیچ کاری نمی توانیم در این بخش انجام دهیم.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۶۹۰۰


ارسال