يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ,5 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۶
سرشماری ۴۰۲ تمساح پوزه کوتاه در استان/ سد پیشین بزرگترین محل تجمع گاندو
 
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش سیستان و بلوچستان گفت: آگاهی از محل تجمع و برنامه ریزی برای فراهم کردن مطلوب ترین زیستگاه گونه از جمله مهمترین اهداف این سرشماری بود که سد پیشین با بیش از 150 عدد تمساح بزرگترین محل تجمع این خزنده خاص است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از پاپایا، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به سرشماری 402 تمساح پوزه کوتاه در استان، اظهار داشت: همزمان با اجرای طرح سرشماری در بهمن سال گذشته این تعداد از گاندوها در شهرستان‌های چابهار، سرباز و نیکشهر توسط کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، همیاران افتخاری و مردم بومی منطقه شناسایی شدند.
حسین عسکری با اشاره به اینکه در اجرای این طرح بیشترین تعداد گاندو در سد پیشین سرشماری شده افزود: آگاهی از محل تجمع و برنامه ریزی برای فراهم کردن مطلوب ترین زیستگاه گونه از جمله مهمترین اهداف این سرشماری بود که سد پیشین با بیش از 150 عدد تمساح بزرگترین محل تجمع این خزنده خاص است.
وی با اشاره به حادثه خفگی کودک 10 ساله سربازی، تصریح کرد: حادثه روستای کشاری شهرستان سرباز باعث شد تا برای آرامش خاطر روستاییان تمساح های برکه این روستا با همکاری اهالی و کارشناسان این سازمان به سایر برکه های منطقه منتقل شوند.

لازم به ذکر است که تمساح پوزه کوتاه باقیمانده راسته کروکودیل ها که خود خزندگانی بوده اند که 225 تا 265 میلیون سال قبل زیست می کردند و در حال حاضر گاندو یا تمساح پوزه کوتاه ایرانی تنها گونه از راسته تمساح ها در ایران است که پهن ترین پوزه را در مقایسه با سایر تمساح ها دارد و از ویژگیهای مهم گاندو میتوان به پاهای قوی آن اشاره کرد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۶۹۵۸
مرجع : پاپایا


ارسال