دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ,25 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
با وجود هشدارهای قبلی شعله های بی رحم آتش صبح امروز داغی سیاه بر دل تالاب هامون نهاد و 50 هکتار از اراضی این تالاب را خاکستر کرد.
 به گزارش عصرهامون، آتش سهل انگاریها و بی تدبیری ها صبح امروز بر تن بی جان تالابی افتاد که طوفان های سهمگین و خشکسالی چند سال اخیر توان برای آن نگذاشته بود.
وقوع آتش‌سوزی در تالاب هامون و دیگر مناطق کشور در حالی رو به افزایش نهاده و با تخریب‌ها و خسارات گسترده‌ای همراه بوده است که این سریال دنباله‌دار هر ساله و با آغاز فصل گرما در کشور تکرار می‌شود.
اما ماجرا وقتی دردناک می شود که وقوع آتش سوزی در بستر تالاب هامون پیش از این پیش بینی شده بود و در این خصوص هشدارهایی هم به مسئولین داده شده بود اما برخلاف انتظار امروز 50 هکتار از تالاب خشکیده هامون خاکستر شد.
پیشتر برخی از مسئولین از خطر آتش سوزی در تالاب هامون گفته بودند و در این خصوص هشدار دادند که شرایط خطرناکی در کمین دریاچه و منطقه سیستان می باشد اما علی رغم این هشدارها صبح امروز شاهد بودیم که بخشی از تالاب هامون در آتش بی تدبیری سوخت در هر حال باید دید چرا این هشدارها جدی گرفته نشد؟
معاون فرماندار نیمروز در این خصوص گفت: این آتش سوزی به علت سهل انگاری چوپان ها در روشن کردن آتش در تالاب بوده است که طوفان و  ورزش باد باعث گسترش آن شده بود.
ثریا گفت: آتش سوزی در ساعت شش و نیم بامداد رخ داده است که با حضور نیروهای اتش نشانی بعد از حدود پنج ساعت آتش مهار شد.
وی گفت: در این آتش سوزی بیش از 40هکتار از تالاب هامون در آتش سوخت
در این میان نبود امکانات و تجهیزات اطفای حریق و کمبود نیرو از یک‌سو و وزش باد و طوفان های 120 روزه از دیگر سو موجب تاخیر در اطفا و گسترش آتش‌سوزی‌ها و افزایش خسارت به این منابع ملی شده است.
نکته مهم در آتش‌سوزی‌ها تالاب هامون تعمدی بودن و عامل انسانی است که باز هم در نبود نیروی کافی برای حفاظت از منابع طبیعی استان در این زمینه مقام اول را داراست. البته هنوز میزان خسارت وارد شده به محیط زیست و منابع طبیعی در این آتش‌سوزی مشخص نشده ولی آنچه معلوم است اینکه 50 هکتار از این تالاب دود شده و از بین رفته است.
علی ای حال گردو خاک و طوفان های سهمگین و خشکسالی چندین ساله دیگر جانی برای تالاب هامون باقی نگذاشته تا در برابر آتش بی تدبیریها مقاومت کند.


انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۷۰۱۷


ارسال