پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۸
گزارشی ازاستراحگاه کاروان های زیارتی به عتبات عالیات؛
تنها موکب پذیرایی زائرین امام حسین(ع)در جنوب شرق/ بیش از 56 هزار زائر پاکستانی وارد کشور شدند
 
مدیر اجرایی و فرهنگی مجموعه خدماتی و فرهنگی موقوفه امام رضا(ع) گفت: این موقوفه تنها محل اسکان زائران خارجی است که از کشورهای افغانستان، پاکستان وشبه قاره هند به قصد تشرف به عتبات عالیات وارد ایران اسلامی می شوند.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از زاهدانه، همه ساله زائرین پاکستانی و شبه قاره هند جهت عزیمت به مشهد مقدس، قم، عتبات عالیات و یا ارتحال امام راحل از طریق مرز میرجاوه وارد ایران اسلامی شده و در استان سیستان وبلوچستان توقف می کنند. درگذشته ای نه چندان دور زائرین به محض ورود مدتی از زوارخانه پاکستانی ها که در خیابان آزادی شهرستان زاهدان بود استفاده کرده که به مرور زمان این مکان مخروبه و زائرین برای اسکان با مشکلات متعددی مواجه شدند تا اینکه اداره اوقاف و امور خیریه استان با همکاری برخی نهادها در ورودی شهر روبروی پادگان شهید عامری جهت اسکان زائرین اقدام به خرید قطعه زمینی با بیش از 4 هزارمتر مربع مساحت کرد و با مساعدت های مقام معظم رهبری در سفر پرخیر و برکتی که به استان داشتند حدود 35 اطاق، چندین چشمه سرویس بهداشتی و حمام، مسجد، سالن غذاخوری، کانون فرهنگی و غیره ساخت.
 
هم اکنون موقوفه مسجد و زائر سرای امام رضا (ع) در ابتدای ورودی شهر زاهدان به عنوان تنها ترین محل اسکان و پذیرایی زائران و مسافران خارجی در بدو ورود به ایران اسلامی از مرز های زمینی شرق کشور است که در این میان جمعی از خادمین افتخاری شیعه و سنی این شهر در اقدامی خودجوش موکب پذیرایی زائرین امام حسین(ع) را در زائر سرای امام رضا(ع) برپا کرده و با امکانات اقامتی و رفاهی مناسب از زائران مسلمان پاکستانی و افغانی بطور رایگان پذیرایی می کنند.
این موقوفه هم اکنون زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه شهرستان زاهدان اداره می شود و از آنجایی که بعنوان تنها محل اسکان زائرین خارجی در بدو ورود به کشور است سالیانه به بیش از 50 هزار نفر از زائران و مسافران خارجی که به قصد زیارت عتبات عالیات، شرکت در مراسم ارتحال امام راحل، زیارت حرم اما رضا(ع) و حضرت معصومه می آیند خدمات رفاهی، اقامتی به همراه بسته فرهنگی ارائه می دهد.
مدیر اجرایی و فرهنگی مجموعه خدماتی و فرهنگی موقوفه امام رضا(ع) در گفت وگو با خبرنگار زاهدانه در این خصوص اظهار داشت: موقوفه امام رضا(ع) تنها محل اسکان زائران خارجی از کشورهای همسایه است که به قصد زیارت امام رضا(ع)، حضرت معصومه (س) و تشرف به عتبات عالیات وارد مرزهای ایران اسلامی شده تا از این طریق به زیارت بروند.
 
حجت الاسلام هاشم رعنایی محل تامین هزینه های این مجموعه را کمک های مردمی، خیرین و بخشی هم دولتی عنوان کرد و گفت: نگهداری و توسعه این موقوفه نیازمند توجه مدیران و مسولان استانی است که تاکنون هزینه های بسیاری نظیر افزایش فضای اسکان و پذیرایی، فضای فرهنگی و مذهبی و همچنین توسعه و بهبود فضای سبز و رفاهی برای رفاه حال زائران انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه مشکلات بهداشتی این مجموعه با همت سپاه پاسداران و مرکز بهداشت شهرستان زاهدان رفع شد، افزود: متاسفانه نهادهایی که باید در این محل با اداره اوقاف و امور خیریه همکاری کنند، تاکنون مشارکت خوبی نداشتند بگونه ای که نبود پارکینگ و عدم آسفالت این مجموعه باعث دردسرهای زیادی شده زیرا ورود زائران خارجی به کشور با اتوبوس است که نبود محلی برای ساماندهی این اتوبوس ها که گاها بیش از 40 دستگاه هم می باشند یکی از چالش های اساسی این مجموعه به شمار می آید.
 

وی ادامه داد: امسال در این زائرسرا دو سالن جدید نیز احداث شد تا ظرفیت اسکان مهمانان افزایش یابد که با احتساب چادر و سالن ها، حداکثر ظرفیت 3هزار و 500نفر برای اسکان وجود دارد.
این مسئول بیان کرد: سال گذشته حدود 56هزار زائر خارجی از ابتدای محرم تا 48 به کشور وارد شدند که پیش بینی می شود این آمارو ارقام امسال به بیش از 100 هزار نفر زائر برسد.
وی تصریح کرد: تمام نهادهای کشوری اعم از دولتی ومذهبی از وجود تنها موقوفه کشور برای اسکان زائران در سیستان وبلوچستان اطلاع دارند که امید می رود در این راستا امسال استقبال بهتری از زائران در ایام اربعین صورت گیرد.
 
گفتنی است؛ امسال نیز موکب پذیرایی از زائران کربلا در زائر سرای امام رضا(ع) پذیرای هزاران زائری است که با پای پیاده راهی این سفر معنوی می شوند و در این میان هستند خادمین افتخاری امام حسین(ع) که چند هفته قبل خود را آماده پذیرایی از این افراد کرده، براستی که رمز ماندگاری و جاودانه بودن انقلاب اسلامی را باید در الهام گیری از قیام سرخ عاشورای حسینی به شمار آورد زیرا تا زمانی که این ارادت و دلدادگی به ساحت مقدس سیدالشهدا و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در دل و جان و روح ‏امت اسلامی ریشه دارد، دشمنان کور دل که کینه از دین الهی دارند نمی توانند کوچکترین آسیبی به آن وارد کند و در مسیر ضربه به این ‏حرکت الهی کاری از پیش ببرند.‏
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۷۴۸۰
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال