پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ,6 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۳
گفتگو با فعال اقتصاد مقاومتی/
محقق شدن اقتصاد مقاومتی با پرورش مرغ گوشتی
 
یک فعال عرصه اقتصاد مقاومتی در شهرستان مهرستان توانسته با همت بلند خود ضمن تولید ۲۰۰ تن گوشت سفید در سال اقتصاد مقاومتی را معنا کند.
به گزارش عصر هامون عباس سپاهی در گفت وگو با خبرنگار با مهرستان گفت: از سال ۱۳۹۴ پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب پیرامون ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی، وارد چرخه تولید شده و تاکنون  توانسته بخشی از نیازهای جامعه را در زمینه گوشت سفید تامین کند.
تولید ۲۰۰ تن گوشت سفید در سال
وی با اشاره به مشکلات کشاورزان در شهرستان مهرستان، افزود: بدلیل خشکسالی و بحران بی آبی در منطقه کشاورزی و باغداری در این شهرستان از رونق افتاده و کشاورزان با مشکلات عدیده ای روبرو هستد.
وی ادامه داد: علاوه بر بحران بی آبی در منطقه و از رونق افتادن فعالیت کشاورزی، به دلیل علاقه فراوانی که به امر تولید در حوزه پرورش مرغ داشتم با سرمایه و پس اندازی شخصی به این حوزه ورود پیدا کردم.
سپاهی خاطرنشان کرد: تولید سالیانه گوشت سفید این مرغداری با ظرفیت ۲۵ هزار قطعه و ۵ دوره جوجه ریزی در سال ۲۰۰ تن است.
                      
این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی در زمینه اشتغالزایی اظهار داشت: در حال حاضر در این واحد پرورش مرغ ۵ نفر به‌صورت مستقیم مشغول به کار هستند.
سپاهی از مشکلات حوزه مرغداری در این شهرستان گفت و اظهار داشت:  یکی از مشکلات عمده در این حوزه تهیه جوجه از سایر استان ها می باشد.
وی با بیان اینکه جوجه مورد نیاز خود را از شهر ماهان، بیرجند و آمل تامین می کند، خاطرنشان کرد: تامین جوجه از سایر استان ها علاوه بر صرف هزینه زیاد تلفاتی را نیز بهمراه دارد.
وی تصریح کرد: در صورت تأمین  جوجه از استان هم هزینه‌ها کاهش خواهد یافت و هم مرگ‌ومیر جوجه‌ها در حین حمل‌ونقل به حداقل خواهد رسید.
سپاهی از دیگر مشکلات صنعت مرغداری در مهرستان را نبود دامپزشک در شهرستان برشمرد و افزود: متاسفانه در سطح شهرستان دامپزشک ثابت نداریم و دامپزشکی این شهرستان وابسته به شهر سوران می باشد که این شهر نیز بدلیل نداشتن امکانات کافی جوابگوی نیاز ما نیست.
وی ادامه داد: مرغداران این شهرستان برای انجام کارهای مربوط به دامپزشکی و تهیه دارو علاوه بر مرکز استان بیشتر به شهر سراوان مراجعت می کنند.
وی یادآور شد: برای تهیه دارو در طی یک روز ۳ بار مسیر مهرستان تا سراوان را طی نموده است.
سپاهی با بیان اینکه در طی ۳ دوره جوجه ریزی با زیان روبرو شده، تصریح کرد: بدلیل نداشتن تجربه کافی در این حوزه و شیوع بیماری در طی سه دوره جوجه ریزی مرغداری با زیان مواجه شده است.
وی ضمن گلایه از مسئولان و متولیان حوزه اشتغال شهرستان و استان، اظهار داشت: بدلیل نداشتن بودجه کافی برای خرید جوجه، مرغداری در یک بازه زمانی ۳ ماه تعطیل بود و در طی این مدت هیچ گونه نهادی برای راه اندازی مجدد این واحد تولیدی اعلام همکاری نکرد.
شکست پایان کار نیست
سپاهی با اشاره به اینکه ناامیدی و شکست پایان کار نیست و آغازی برای شروعی موفقیت آمیز است، تصریح کرد: اگر در ماههای اول این واحد تولیدی سود نداشته اما هیچ گاه از ادامه فعالیت ناامید نشده ام  زیرا که معتقدام پس از هر سختی روزهای شیرینی در پیش است.
وی از مسئولان خواست: برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه و همچنین رفع معظل بیکاری جوانان از فعالان اقتصادی حمایت کنند.
این فعال اقتصادی تاکید کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی تنها با اجرای خط به خط فرامین مقام معظم رهبری توسط مسئولان و مردم امکان پذیر است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۷۵۳۷


ارسال