جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ ,20 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۹
مدال های المپیک 2020 از گوشی های هوشمند ساخته می شوند
 
مسئولین برگزارکننده بازی های المپیک 2020 در توکیو از ساخت مدال هایی خبر دادند که توسط گوشی های هوشمند ساخته می شوند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مسئولین برگزارکننده بازی های المپیک 2020 در توکیو اعلام کردند احتمالا مدال های طلا، نقره و برنز بازی های المپیک چهار سال آینده از بازیافت ضایعات گوشی های هوشمند و دیگر قطعات الکترونیکی ساخته خواهند شد. این طرح برای اولین بار توسط مسئولین، مقامات دولتی و مدیران اجرایی در یکی از جلسات سازمانی مردم نهاد (NGO) با هدف آن جلوگیری از افزایش ضایعات الکترونیکی مطرح شد.

به منظور اجرای این طرح، ژاپن نیازمند برنامه ریزی های منسجم تری جهت جمع آوری تلفن های هوشمند از کار افتاده است. اگرچه ژاپن از نظر معادن طبیعی زیاد کشور ثروتمندی نیست، ولی یکی از مخازن اصلی فلزات ناشی از ضایعات الکترنیکی محسوب می شود. طلا و نقره به کار رفته در ابزار الکترونیکی بازیافت شده به ترتیب 16 و 22 درصد از مخازن فلز دنیا را تشکیل می دهد.
 
مدال های المپیک 2020 از گوشی های هوشمند ساخته می شوند

در المپیک 2012، مدال هایی که به قهرمانان اعطا شد حاوی 9.6 کیلوگرم طلا، 1.210 کیلوگرم نقره و 700 کیلوگرم مس بود. در سال 2014 ژاپن 143 کیلوگرم طلا، 1.566 کیلوگرم نقره و 1.112 تن مس از دستگاه های الکترونیکی بازیافت کرد. 

امروزه ضایعات دستگاه های الکترونیکی یکی از معضلات محیط زیست محسوب می شود به طوری که سازمان ملل متحد آن  را یکی از سریع ترین عوامل رشد ضایعات در جهان می داند. براساس گزارشی که در سال 2013 توسط سازمان ملل منتشر شد، حجم زباله های الکترونیکی تا سال 2017، 33 درصد افزایش می یابد که می تواند منجر به تولید و ورود مواد سمی به آب و خاک شود.

ژاپن سالانه نزدیک به 650 هزار تن زباله الکترونیکی تولید می کند که کمتر از 100 هزار تن از آن ها بازیافت می شود. حالا طرح ساخت مدال های المپیک از بازیافت زباله های الکترونیکی می تواند این درصد را تا حد زیادی افزایش داده واز خطرات ورود آلاینده ها به آب و خاک جلوگیری کند.


انتهای پیام/ 1833
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۷۶۱۷


ارسال