پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ,18 July 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۷
یادداشت/ آثار و برکات مادی و معنوی یاد حضرت مهدی (عج)؛
یاد امام زمان (عج) انسان را نورانی و از ظلمت و گمراهی رها می سازد
 
یاد نورانی ترین شخص عالم، انسان را نورانی و از ظلمت و گمراهی رها و همچنین زمینه تربیت صحیح او را فراهم می سازد.
به گزارش عصرهامون به نقل از دلگان پرس، با عنایت به آموزه های روایی در موضوع مهدویت در می یابیم که یاد و ذکر امام عصر (عج)  آثار و برکات مادی و معنوی زیادی دارد بصورت اختصار به چند نمونه آن می پردازیم:
تربیت انسان
یاد نورانی ترین شخص عالم، انسان را نورانی می کند و از ظلمت و گمراهی رها می سازد و زمینه تربیت صحیح او را فراهم می سازد اثر بارز یاد حضرت ولی عصر (ع) این است که انسان تحت تربیت ایشان قرار می گیرد یکی از شئون قطب عالم امکان حضرت مهدی (عج) تربیت نفوس مستعد است، انسان هایی که استعداد رشد وتعالی معنوی را دارند امام زمان (ع) از آنها دست گیری می نمایند.
در تفسیر این فراز از زیارت آل یاسین که می فرماید:"السلام علیک یا داعی الله و ربانی آیاته: سلام بر تو ای دعوت کننده انسانها بخدا وسلام به تو ای ربانی آیات خدا"
از آیت الله بهاء الدینی (ره) این عارف بی نظیر که بارها شرف حضور به محضر امام عصر(ع)را داشتند پرسیدند که "ربانی آیاته" یعنی چه؟ ایشان فرمودند یعنی مربی نفوس، یعنی تربیت کننده جهان، یعنی تربیت کننده انسان و غیر انسان،امام زمان (ع)است. حال اگر بخواهیم تحت تربیت بهتربن مربی اخلاق قرار بگیریم ،مقدمه اش ذکر و یاد ایشان است.
امام صادق (ع) فرمودند:"به همان اندازه که تو به یاد ما باشی ما هم به یاد تو هستیم."  به هرحال اگر یاد حضرت باشیم ایشان ما را یاد می کنند اما اگر این یاد به ندرت باشد یا در گرفتاری ها و مشکلات، آنچنان باید و شاید اثر تربیتی موثر ندارد اما اگر یاد ما تداوم داشته باشد اثرش همان رشد و تعالی در تحت تربیت و سرپرستی ایشان خواهد بود. آنچه همیشه و همه جا امکان دارد توجه قلبی به ساحت مقدس مولایمان است این را تمرین کنید و مطمئن باشید همه خوبی ها را برای شما به ارمغان می آورد. شیخ رجبعلی خیاط (ره) در حین خیاطی هر سوزن که می زد برای سلامتی حضرت صلوات میفرستاد.
استغفار حضرت برای دوستداران
اگرشخصی که دائم توجهش به وجود مقدس ولی عصر(ع)است و همواره از اعمال بد می پرهیزد، به طور تصادفی اشتباهی مرتکب شد وقتی نامه اعمالش را خدمت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) می برند، حضرت برای او دعا و استغار می کند و از خدا میخواهد که او را ببخشاید.
سید بن طاووس (ره) می گوید: "که نیمه شبی در سرداب مقدس سامرا صدای مناجات زیبای امام عصر (ع) را شنیدم که در حق شیعیانش چنین طلب استغفار می فرمود: پروردگارا شیعیان ما از ماییند، از اضافه خاک خلقت ما آفریده شده اند و سرشتشان به آّب گوارای ولایت ما عجین شده است، پس ببخشای بر ایشان گناهانی را که با اتکاء و اعتماد به ما انجام داده اند."
نمی شود یادی از حضرت در شبانه روز در دلمان نقش نبندد ولی انتظار داشته باشیم ایشان برای ما استغفارو دعاکنند تحت ولایت امام عصر (ع) قرار گرفتن با ادعا ثابت نمیشود، نمی شود مثلا" من به عنوان دختر شیعه حجابم را رعایت نکنم و با بد حجابی، قلب نازنین ایشان را به درد آورم آنگاه انتظار داشته باشم مشمول دعای حضرت قرار بگیرم باید قدمی بر داشت هر چند کوچک که آن مهربان، به قدمی کوچک از ما ده ها قدم به سمت ما می آید.
قرار گرفتن در زمره یاران خاص امام زمان (ع)
در روایتی شریف از وجود مقدس پیامبر اکرم (ص)سوال شد: "دوست دارم که خاصترین بنده خدای تعالی باشم حضرت فرمودند: خدا را فراوان یاد کن تا خاصترین بنده خدای تعالی باشید. ذکر امام زمان (عج) جدا از ذکر خدا نیست و خودشان هم فرمودند: ذکر ما از ذکر خداست لذا وقتی خیلی یاد خدا باشی از بندگان مخصوص می شوی مسلما، وقتی هم خیلی یاد امام عصر (عج) که ولی خدا و جانشین خداست باشی از خواص و نزدیکان ولی خدا خواهیم شد.
آبادی اوقات به واسطه ذکر حضرت
یاد خدا و اولیای الهی باعث رونق زندگی و عمران دل و جان می شود و آرامش قلب در سایه یاد حضرت ولی عصر (عج) است. وقتی از آیت الله بهجت در مورد جزیره خضرا سوال می کنند که جزیره کجاست؟ که بعضی می گویند امام زمان (عج) در آنجا زندگی می کنند ایشان جواب می دهند جزیره خضرا آن قلبی است که امام زمان (ع) در آنجا تاب بیاورند و بمانند.
جای اصلی امام زمان در قلب ماست همان طور که جای خدا در قلب ما است" قلب خانه خداست غیر خدا را در آن جای ندهید، اما اگر قلب را به بیگانگان دادیم چون آنها محدود هستند و ظلمانی، هرگز نمی توانند آن اطمینان و آرامش را برای ما حاصل کنند چرا که خود آنها در به دست آوردن نیازهایشان محتاج کسی دیگری هستند ظلمت و تاریکی همیشه ترس و اضطراب و سر در گمی می آورد و قلبی می تواند آرامش داشته باشد و از سر در گمی بیرون بیاید که یاد و نام وجود مقدس امام عصر (عج) در قلبش مسکن کرده باشد کوچکترین هدیه این یاد نورانی آرامشی است که از طرف محبوب جانها،به آنها داده می شود کسانی که اتصال خویش را با این وجود نورانی تقویت کردنه اند به دریای عظیم نور الهی رسیده اندو همه خواسته هایشان در پرتو توسل و یاد حضرت مهدی (ع)محقق شده است.
حجت الاسلام والمسلمین نجف بامری
انتهای پیام/8306
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۷۷۱۰
مرجع : دلگان پرس


ارسال