دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ,28 May 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۳
گزارش عصرهامون از زنگ خطر بیماری دامی در آستانه عید قربان؛
مرگ، سوغات قاچاق دام از آن سوی مرزها به کشور/ شهروندان از مراکز مجاز دام زنده تهیه نمایند
 
معاون فرمانداری زاهدان به شهروندان در هشداری در خصوص دام قاچاق و بیماریهای دامی عنوان کرد : شهروندان تنها از مراکز مجاز دام زنده تهیه نمایند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و سلامت عصرهامون، این روز ها در آستانه عید قربان در حالی بازار خرید دام زنده در استان داغ است که قاچاقچیان دام هم از غافله عقب نمانده و سعی بر ورود دام های آلوده از آن سوی مرزها کرده اند.
در هشداری که گمرکی زاده معاون فرمانداری زاهدان به مردم داشت از شهروندان خواست از شهرك دامداران زاهدان دام زنده نخرند.
در ادامه وی گفته بود که در راستاي دسترسي آسان مردم به خريد دام زنده و كاهش انتقال بيماري تب كنگو امسال در 6 منطقه از شهر براي عرضه دام زنده تعيين و حق فروش دام زنده از شهرك دامداران هم گرفته شد.

شهروندان تنها از مراکز مجاز دام تهیه نمایند
گمرکی زاده ادامه داده بود که در 2 مورد این کشتارگاه ها علاوه بر فروش دام زنده، ذبح رايگان دام هم صورت مي گيرد.
معاون فرماندار زاهدان 6 منطقه مشخص شده براي عرضه دام زنده در زاهدان را شامل انتهاي خيابان كريم آباد، بولوار كشاورز جنب زمين ورزش، بلوار شهيد فاضلي روبه روي سازمان ميادين و تربار، بلوار جمهوري جنب مدرسه الكس، زيباشهر انتهاي خيابان صدرا و بلوار كشاورز جنب آتشنشاني عنوان کرد و تصریح کرد: در بلوارجمهوري و بلوار كشاورز نيز به دليل ازدحام جمعيت علاوه بر عرضه دام زنده، ذبح بهداشتي رايگان هم انجام مي شود.
وی با بیان اینکه  از لحاظ بهداشتي، تنها اين 6 كشتارگاه و ميدان دام بهنام مورد تاييد دامپزشكي است از شهروندان خواست که : به جدا از خريد دام از ساير نقاط شهر خصوصا شهرك دامداران و دام هاي موجود در سطح شهر خودداري كنند و رسانه ها نيز موظف هستند اين اطلاع رساني را تا قبل از عيد قربان به شهروندان انجام دهند.

ورود 19 فقره پرونده قاچاق دام به تعزیرات
در ادامه سید مرتضی مدنی فدکی  مدیرکل تعزیرات حکومتی استان خبر از ورود 19 فقره پرونده با عنوان مباشرت در قاچاق دام به ادارات تعزیرات حکومتی استان داد و گفت: از این تعداد 14 فقره پرونده مختومه و متخلفین به میزان 15 میلیارد و 910 میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت و ضبط دام های مکشوفه محکوم شدند.
وی با بیان اینکه  شتر و گاو بیشترین نوع قاچاق دام از طریق مرز جنوب شرق کشور را به خود اختصاص داده اند ،ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به عید قربان ، خرید و فروش و انتقال دام و حتی ورود آن از کشورهای همجوار پیش بینی شده است لذا ضرورت نظارت بیشتر ادارات متولی خصوصاً دامپزشکی را در بردارد زیرا خطر انتقال بیماری های مشترک میان انسان و دام بسیار مهم می باشد و علاوه بر به مخاطره افتادن سلامت مردم موجب آلودگی های زیست محیطی نیز خواهد شد.
مدنی فدکی بیان داشت: شهروندان می بایست توجه داشته باشند که دام هایی که از کشورهای همسایه به کشور وارد می شود حتماً دارای گواهی بهداشتی بوده و مراحل قرنطینه از طریق دامپزشکی صورت گرفته و دام پلاک کوبی شده باشد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۰۵۸


ارسال