شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ,21 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۸
زنگ هشدار خشکسالی کماکمان ادامه دارد؛
روستاهای جنوب شرق کشور همچنان گرفتار بی آبی/ تشنگی 4 ماهه سهم روستاییان خاشی از وعده مسئولین
 
روستاییان روستای افتخار آباد شهرستان خاش 4 ماه است که مشکل آب آشامیدنی دارند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، چندی پیش بود که اخباری مبنی بر 33 روز تشنگی 577 روستای استان در سایه خلف وعده مسئولین در تامین تانکر از سوی برخی رسانه ها منتشر شد.
پس از آن باقر کرد معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در گفت و گو با ایرنا با بیان این که هزار و 20 روستای این استان دچار بحران بی آبی هستند گفت: 362 روستا در حال جیره بندی آب قرار دارند که تنها راه عبور از این بحران در تابستان صرفه جویی و تامین تانکر است.
وی گفته بود که: میانگین فاصله روستاهای فاقد سامانه آبرسانی در سیستان و بلوچستان 55 کیلومتر است که برای تامین آب آشامیدنی آنها با مشکلاتی روبه رو هستیم. 
 
 آبرسانی 1020 روستا با تانکر
کرد افزود: بحران بی آبی تا اواسط شهریور سالجاری در استان ادامه دارد و اوج این وضعیت در ماه تیر است که باید این موضوع به بهترین شکل مدیریت شود. 
چندی پیش نیز نارویی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون عنوان کرده بود که در حال حاضر هزار و 27 روستا توسط 110 تانکر آبرسان سیار دولتی و خصوصی آبرسانی می شوند که با توجه به مشکل بحران آب در استان، 362 روستا دیگر نیز دچار مشکل شده اند که اکنون برای رفع این معضل 43 دستگاه تانکر نیازمند  هستیم که 23 دستگاه در جلسه ستاد بحران تامین شد.
نارویی ادامه داد: در جلسه ستاد بحران قرار شد معاون عمرانی استانداری با رایزنی مابقی تانکر های آبرسان را از سایر استان های همجوار تامین نمایند تا این مشکل مرتفع شود.
علی ای حال این گفته ها در حالیست که روستاییان روستای افتخار آباد خاش 4 ماه است که مشکل آب آشامیدنی دارند .

حفاظت از منابع آب اراده جمعی را می‌طلبد
چندی پیش نیز محمداکبر چاکرزهیفرماندار خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما گفته بود که: بهره‌برداری بیش از حد و بی رویه از منابع آبی اثرات بسیار مخرب زیست محیطی فراوانی در بر داشته که به آسانی قابل جبران نیست.
 با تاکید بر بحرانی بودن وضعیت آبی شهرستان خاش، افزود: این مسئله نیازمند چاره اندیشی جدی از کشور است و اگر تدبیر و برنامه ریزی به سرعت اتخاذ نشود احتمال تخریب اکوسیستم ما وجود دارد.
وی با بیان اینکه حفاظت از منابع آب همواره از اهمیت بسزایی برخوردار و از مسائل استراتژیک و اساسی کشوری است، گفت: حفاظت از منابع آبی اراده و همت جمعی را می‌طلبد.
چاکرزهی بر ضرورت صرفه‌جویی اصولی در آب تأکید و اظهار کرد: دغدغه سال جاری ما بحران کم‌آبی و بعضا در بعضی نقاط بی‌آبی است که به همین منظور کارگروهی در این‌باره از قبل از عید نوروز تشکیل شد تا نسبت به نحوه مدیریت بحران آبی که با آن مواجه هستیم، برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی صورت گیرد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۲۲۹


ارسال