دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ,28 May 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۷
مشکلات بانکی همچنان پابرجاست
 
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: علی‌رغم تلاش‌های فراوان برای تأسیس شعب سه بانک ایرانی در آلمان، همچنان در زمینه نقل و انتقالات پولی با مشکل مواجه هستیم.
به گزارش عصرهامون، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در نشست هیأت نمایندگان اتاق تهران عنوان کرد: در خصوص نقل و انتقالات پولی وبانکی علی‌رغم تلاش کشور جهت تأسیس شعب سه بانک ایرانی از جمله سینا، خاورمیانه و پارسیان در آلمان، همچنان با مشکلاتی مواجه هستیم و امید است بعد از توافقات این وضعیت به روال عادی خود بازگردد.
خوانساری با اشاره به اینکه سه بانک ایرانی مطابق با توافق نامه ای که با آلمان به امضاء رسیده در این کشور شعبه دایر خواهند کرد، افزود: با وجود این هنوز نقل و انتقال پول با مشکل روبرو است. ما در زمان تحریم از مبادی غیر رسمی کار می کردیم که پس از توافق هسته ای، امیدواریم به حالت عادی خود بازگردد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به پیوستن ایران به FATF اظهارداشت: پس از تحریم، پیوستن به قانون مبارزه با پولشویی و ضد تروریسم در سال 94 در مجلس به تصویب رسید و شورای نگهبان هم آن را مورد تائید قرار داد. البته مسئول اجرای این قانون وزارت اقتصاد است که متاسفانه در روزهای اخیر این موضوع دستخوش مسائل سیاسی قرار گرفته است.

وی در ادامه به بدهی بخش خصوصی به سیستم بانکی کشور اشاره کرد و افزود: این بدهی در فصل دوم سال‌جاری نسبت به فصل اول آن، 16 هزار میلیارد تومان افزایش داشته و حجم نقدینگی در بهار سال 95 نسبت به اسفند سال گذشته، 4.2 درصد رشد داشته است، علاوه بر این سهم سپرده‌های کوتاه‌مدت در سال 95 از نقدینگی کل کشور افزایش و سپرده‌های بلندمدت کاهش یافته است.
گفتنی است مرکز آمار، نرخ تورم از ابتدای امسال تاکنون روندی کاهشی داشته است بطوریکه نرخ تورم در فروردین 11.2 درصد، اردیبهشت 10.4 درصد، خرداد 9.7 درصد، تیر 9 درصد و مرداد 809 درصد بوده و طبق پیش بینی معاون وزیر اقتصاد، در شهریور ماه جاری نیز از 807 درصد فراتر نخواهد رفت.
خوانساری در خصوص لایحه اصلاح بودجه 95 عنوان کرد: 15 شهریور ماه این لایحه در مجلس شورای اسلامی با اصلاح چند تبصره به تصویب رسید، که یکی از این تبصره ها این اجازه را به دولت می داد تا بدهی‌های خود را تهاتر کند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: تبصره 36 این لایحه نیز به دولت این اجازه را می‌دهد تا 40 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کند که در این صورت، بخشی از بدهی‌های دولت به پیمانکاران بخش خصوصی پرداخته خواهد شد. همچنین قرار است 8 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه برای بیمه سلامت منتشر شود تا از این طریق بدهی‌های دولت در این زمینه نیز پرداخت شود.
وی در خصوص تبصره 38 این لایحه نیز گفت: دولت می‌تواند حدود 5 هزار میلیارد دلار برای تأمین مالی پروژه‌های زیربنایی و انرژی‌های نو از کشور روسیه وام بگیرد.
به گفته خوانساری، ماده 34 قانون رفع موانع تولید مشکلاتی برای تسعیر ارز با بخشنامه حوزه مالیاتی دارد که این موضوع تا اندازه‌ای حل شده است. علاوه بر این بخش ارزش افزوده‌ای که برای کالاهای صادراتی پرداخت شده و بازگشت آنها با تأخیراتی همراه بود، با تأکید ماده 34 قانون در این مورد، ظرف یک ماه پرداخت می‌شود.
خوانساری در بخشی دیگر از سخنانش به انتخابات رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران اشاره کرد و افزود: بعد از کناره‌گیری محسن جلال‌پور از سمت ریاست و نیز نبود رئیس در این بخش، اتاق تهران همچون گذشته با این اتاق همکاری داشته و اکنون نیز با انتخاب شدن غلامحسین شافعی به عنوان رئیس جدید پارلمان بخش خصوصی که طی هفته گذشته انجام شده ، انسجام بیشتری میان همکاری دو اتاق دیده می‌شود.
وی در پایان بیان کرد: دو کتاب تحت عنوان صد سال دیگر و اقتصاد و دولت در ایران منتشر شده‌اند که کتاب دومی کار پژوهشی بوده و در اتاق ایران به چاپ رسیده است، همچنین یک فیلم تیزری در قالب انیمیشن نیز در اتاق تهران تهیه شده است.


انتهای پیام/1833
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۲۳۷


ارسال