يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ,20 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۵
گفت و گوی اختصاصی عصرهامون با شاعر عاشورایی:
کسب رتبه ی اول جشنواره بین المللی" 72 خط اشک" توسط شاعر جوان سیستان و بلوچستانی/ سه سال در انتظار ملاقات با حضرت آقا هستم
 
شاعر برگزیده جشنواره بین المللی" 72 خط اشک" می گوید: سه سال در انتظار ملاقات با حضرت آقا هستم.
به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر عصر هامون؛ " حرفهامون، اشک هامون، خنده هامون/ هامون را باد برد تو اما  هنوز روی شن ها نشسته ای/ به خشکی ها نگاه می کنی، غصه ی قایق ها را می خوری" این سطرها آغازگر گفت و گوی شاعر جوان سیستان و بلوچستان با خبرنگار پایگاه خبری عصرهامون بود.
به مناسبت روز شعر و ادب فارسی بر آن شدیم تا به سراغ شاعر جوان استان برویم؛ وی که درباره عاشورا اشعاری در کارنامه خود دارد پس از حضور در دفتر عصرهامون گفت: مجموعه «گندم ها» یکی از مهمترین آثاری است که تاکنون در حوزه شعر عاشورایی منتشر کرده است.
وی با بیان اینکه سال ۸۶ شروع به شعر سرودن کرد ادامه داد: از 11 سالگی با علاقه ای که به فن نویسندگی داشتم شروع به  نوشتن کردم و در جشنواره ای که توسط بسیج دانش آموزی مدرسه برگزار شد توانستم  در نوشته ی "نامه ای به امام زمان" رتبه ی اول استانی را کسب کنم.
این شاعر 26 ساله افزود: اولین شعرم را در سن 17 سالگی به صورت عاشقانه سرودم اما پس از آن از سال 86 به صورت تخصصی سرودن شعر سپید را آغاز کردم و وارد جشنوارهای مختلف شدم که در زمینه ی شعر غزل و کلاسیک نیز گاها گریزی می زدم.
"گندم ها" اولین و بلندترین شعر آیینی من است
کیخا ادامه داد:  از سال 90 شروع به سرودن اشعار آیینی کردم و اولین و بلندترین شعر آیینی خود را با عنوان "گندم ها" سرودم  که از طریق این شعر در جشنواره های زیادی به عنوان شاعر برگزیده انتخاب شدم.
وی ادامه داد: اولین اشعار من تا سال 88  در هیچ روزنامه و رسانه مکتوب و غیر مکتوبی منتشر نشد  اما بعد از آن به سطحی رسید که قابلیت انتشار یافت.
 
این شاعر جوان اضافه کرد: اولین شعرم توسط "آرش شفاهی" یکی از بهترین شاعران تهران با عنوان "تنهاترین خیابان تهران " در روزنامه قدس سال 90  به چاپ رسید.
این شاعر زاهدانی شعر گندم ها را از بهترین اشعار خود دانست و تصریح کرد:  متن شعر" گندم ها " را برای اولین بار در مراسم شب شعر عاشورایی که در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شده نوشتم و بعد از آن در اولین کنگره عاشورایی استان شرکت کرده و رتبه آوردم.
وی گفت: " گندم ها" یک هنجار شکنی از آنچه در خصوص عاشورا می دانستم بود و فک نمی کردم بسیار مورد توجه جامعه هنری قرار بگیرد.
عشق به امام حسین(ع) انگیزه ی من برای سرودن "گندم ها" شد
وی ادامه داد: آنچه باعث شد این شعر را به رشته تحریر دراوردم علاقه ی شخصی ام فارغ از اعتقادات مذهبی ام به یک ابر قهرمان به نام امام حسین(ع) بود.
کیخا در خصوص مشوق خود در عرصه شعر خاطر نشان کرد:  تا زمان اولین کنگره ی  شعر عاشورا  که توسط سازمان تبلیغات سیستان و بلوچستان برگزار شد هیچ مشوق خاصی نداشتم اما بعد از آن دکتر عباس باقری انگیزه ی زیادی در شعر به من دادند و در واقع تنها مشوق من ایشان بودند.
وی از چاپ کتاب مجموعه اشعار خود تا ۲ سال آینده خبر داد و گفت: تا کنون بیش از 40 شعر سپید سروده است.
وی تاکید کرد: از جامعه ادبی استان گلایه ای  ندارم اما چون  از مرکزیت استان تهران دور افتاده ایم و از طرفی هم همه ی هنرمندان در آنجا موفق تر هستند و خواهند بود نیاز به حمایت های مضاعفی از طرف پایتخت نشین ها داریم.
وی فضای هنری استان را به نسبت محرومیت سیستان و بلوچستان خوب دانست و افزود: همکاری مسئولان استانی تا کنون نسبتا خوب بوده اما مسئولان می توانند با برگزاری کارگاه های آموزشی کمک بیشتری به رشد و تقویت استعدادهای هنری استان نمایند.
 
کیخا گفت: در کنگره شعر عاشورایی که به همت سازمان تبلیغات استان برگزار شد به عنوان دومین شاعر برگزیده انتخاب و  رتبه چهارم  را کسب کردم و سپس در جشنواره خطبه های نور، شعر خانگی اصفهان، 72 خط اشک که جشنواره بین المللی در دانشگاه اصفهان بود اولین رتبه و شاعر برگزیده کشوری در بخش شعر سپید شدم.
وی با تاکید بر اینکه اخرین رتبه  ی خود را در چهاردهمین  مهرواره شعر و داستان جوان سوره کسب کردم بیان داشت: میزبانی خوب سیستان وبلوچستان از شاعران و هنرمندان و همچنین برگزاری کارگاههای آموزشی مفید از نقاط قوت این استان در عرصه شعر و ادب فارسی است.
سه سال منتظر ملاقات با حضرت آقا(مدظله العالی) هستم
وی عدم تجلیل در خور از شاعران و هنرمندان بزرگ را از نقاط ضعف در این عرصه خواند و اذعان داشت: سه سال در تلاش هستم تا با حضرت آقا دیدار داشته باشم که موفق نشدم و در تلاش هستم تا با تقویت در بخش غزلیات کلاسیک خود بتوانم امسال به دیدار با حضرت آقا مشرف شوم.
وی در پایان قطعه ای از اشعار خود را که در وصف دریاچه ی هامون است به خوانندگان این پایگاه خبری تقدیم کرد:
"حرف هامون، اشک هامون، خنده هامون
هامون را باد برد تو اما  هنور روی شن ها نشسته ای
به خشکی ها نگاه می کنی، غصه ی قایق ها را می خوری ... "
انتهای پیام

 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۳۵۲


ارسال