سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۲
قانون نانوشته ای که لباس نافرم مدارس را بر تن دانش آموزان کرد
 
اکثر مدارس هرساله لباس فرم خود را تغییرداده و والدین ناچار به تهیه لباس فرم جدید برای دانش آموزان هستند حال آنکه پوشیدن لباس فرم یک ضابطه وقانون دراموزش وپرورش نیست.
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون، به نقل از پایگاه خبری لادیز؛  طرح لباس متحدالشکل یا همان لباس فرم دانش آموزان چندسالیست که در مدارس کشور در حال اجراست و با انتقادات و پیشنهادات زیادی رو برو شده است برخی وجود لباس هماهنگ در مدارس را مزیتی بزرگ برای دانش آموزان از لحاظ حفظ نظم و انضباط و همین طور  رعایت شئونات فرهنگی و اسلامی و روحیه دانش آموزان می دانند و برخی دیگر تهیه سالیانه لباس فرم مدارس را در تضاد با روحیه قناعت و معظلی بزرگ برای خانواده های کم در آمد قلمداد می کنند.

 اجبار دانش آموزان برای تهیه لباس فرم یکی از موضوعات پرحاشیه درهنگام ثبت نام مدارس است چراکه اکثر مدارس هرساله لباس فرم خود را تغییرداده و والدین ناچار به تهیه لباس فرم جدید برای دانش آموزان هستند حال آنکه پوشیدن لباس فرم یک ضابطه و قانون در اموزش و پرورش نیست.

 نارضایتی زیادی از این موضوع در میان والدین به چشم می خورد عده ای از مدل و رنگ لباس ناراضیند و تعدادی از جنس پارچه و عده ای هم از قیمت ها شاکی اند و برخی نیز معتقدند که تهیه لباس فرم برای خانواده هایی با چندین فرزند دانش آموز هزینه زیادی را بر دوش والدین گذاشته است و دانش آموزان باید در انتخاب لباس مدارس آزاد باشند چراکه تولیدی ها هزینه های غیرواقعی برای خرید لباس فرم مدرسه بر دوش والدین می گذارند که با اندکی نظارت این هزینه ها را می توان به نصف کاهش داد.

خرید روپوش متحدالشکل اجباری نیست

حسینعلی دهباشی"مدیر آموزش و پرورش میرجاوه دراین باره به خبرنگار لادیز اظهار داشت: به دلیل عدم تمکین مالی برخی خانواده ها در مناطق محروم و روستایی خرید روپوش متحدالشکل اجباری نیست اما والدینی که قصد تهیه روپوش ولباس را برای فرزندانشان دارند بهتر است با هماهنگی مدارس اقدام به تهیه لباس فرم کنند تا مدارس در سال تحصیلی جدید شاهد نظم و هماهنگی بیشتری نسبت به گذشته باشند .

وی با بیان این مطلب که در سال تحصیلی گذشته در اقدامی مبتکرانه درراستای اجرای اقتصاد مقاومتی تهیه و دوخت لباس های فرم دانش آموزان دبستانی توسط خود دانش آموزان دبیرستانی آماده شده است اذعان کرد :   روپوش های امسال توسط دانش آموزان دخترهنرستان ام کلثوم در رشته خیاطی با نصف قیمت در بازارمصرف تهیه و آماده شده است که این امرعلاوه بر خود کفایی به اقتصاد دانش آموزان و خانواده های آنها کمک می کند .

قانونی مبنی بر اجباری بودن لباس هماهنگ برای دانش‌آموزان وجود ندارد

مدیر کل فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش گفت:هیچ قانونی مبنی بر اجباری بودن لباس هماهنگ برای دانش‌آموزان مدارس سراسر کشور وجود ندارد.

علی‌اکبرزاده  ادامه داد: علاوه بر آنکه قانونی مبنی بر لباس هماهنگ کشوری دانش‌آموزان وجود ندارد دانش‌آموزان در مدارس نیز می‌توانند لباس‌هایی غیر از لباس فرم داشته باشند.
وی عنوان کرد: در مدارسی‌ که لباس فرم مشخصی به تأکید مدرسه وجود نداشته باشد دانش‌آموزان می‌توانند لباس‌هایی متناسب با شئونات اسلامی و غیر هماهنگ داشته باشند.

اگرچه  ایجاد هماهنگی درمدارس از نظر شکل ظاهری و رعایت شئونات فرهنگی و اسلامی تاثی بسزایی در کم شدن فاصله طبقاتی دانش آموزان از نظر پوشش شود  اما باید مسئولان ارائه دهنده این طرح غیر اجباری چاره اندیشی کنند تا در سالهای  آینده رضایت اولیا و دانش آموزان نیز در انتخاب لباس فرم، چگونگی تهیه آن به نحوی مدنظر قرار بگیرد.

انتهای پیام/4941

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۳۶۷


ارسال