دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ,30 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
​دودستگی دولتی ها درباره "مناطق آزاد"
پرده برداری استاندار سیستان و بلوچستان از هجمه درون دولتی به منطقه آزاد سیستان
 
استاندار سیستان و بلوچستان در دیدار با رئیس جمهور از هجمه های درون دولتی به منطقه آزاد سیستان خبر داد و گفت: تحقق این خواسته مردم منطقه نیازمند یک مدیریت خاص است.
 به گزارش عصرهامون، لایحه منطقه آزاد سیستان از همان ابتدای ورود به مجلس با کش و قوس های فراوانی همراه بود بسیاری از کارشناسان انگشت اتهام رای نیاوردن این لایحه در مجلس نهم را تجمیع چندین منطقه آزاد از سوی دولت در قالب یک لایحه می دانند و بر این باورند که دولتی به نوعی با ارایه این لایحه تنها خواسته است بار این مطالبه مردمی را از دوش خود رها کند.
آگاهان منطقه ای در سیستان و بلوچستان نیز می گویند اگر دولت برای تصویب منطقه آزاد سیستان تمایل و رغبتی داشت و تنها تحقق خواسته مردمی هدفش بود می بایست این لایحه را قالب لایحه ای جدا به خانه ملت می فرستاد که این با توجه به آگاهی قریب به اتفاق نمایندگان مجلس از وضعیت بحرانی سیستان و بلوچستان تصویب آن را در همان مجلس نهم بسیار محتمل می کرد.
علی ای حال اما دولتی ها بعد از رای نیاوردن کلیات لایحه منطقه آزاد سیستان در مجلس نهم بار دیگر و بدون تغییر لایحه مناطق آزاد را راهی مجلس دهم کردند.
اواخر تیرماه امسال بود که حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی از طرح یک فوریت لایحه ی مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه ی اقتصادی در مجلس خبر داد و به تصویب یک فوریت لایحه ی منطقه آزاد تجاری سیستان اشاره کرد و باعث شد مردم به تصویب این لایحه پرماجرا امیدوار باشند.
با این تفاسیر اما برخی از کارشناسان بر این باورند که بیشتر حجم قاچاق از مبادی رسمی و قانونی کشور انجام می‌شود که مناطق آزاد تجاری نیز به یکی از همین مبادی رسمی و قانونی تبدیل شده‌اند.
متوليان مناطق آزاد كشور تلاش دارند نقش اين مبادي رسمي در ورود كالاي قاچاق را كمرنگ جلوه دهند. مناطق آزادی که در آن تعدادی اندکی شغل به قیمت نابودی تولید داخلی و پایین آمدن بهره‌وری و افزایش دلالی غیر قانونی ایجاد شده است و غافل از اینکه این مناطق به مرکز قانونی‌شدن قاچاق کالا تبدیل شده‌اند.
چندی پیش بود که ترکان در رسانه ملی با حمله کردن به انتقادات منتقدان (علی الخصوص نعمت زاده وزیر صنعتف معدن و تجارت) تلاش ویژه و آشکاری را برای فرافکنی در واقعیت های موجود در مناطق آزاد ایران داشت.
«اکبر ترکان» که به عنوان مهمان برنامه متن-حاشیه به صداوسیما آمده بود در خصوص انتقادات محمدرضا نعمت‌زاده از عملکرد ضعیف مناطق آزاد و حجم بالای قاچاق در این مناطق اظهارداشت: «خجالت می‌کشم راجع به نعمت زاده حرفی بزنم و توصیه می کنم به ایشان که بی هوا حرف نزنند که من از کوره در نروم.»
این صحبت های ترکان در خصوص وزیر صنعت، معدن و تجارت ناظر به صحبت های نعمت زاده در 19 تیر امسال در مراسم روز صنعت بود که با انتقاد از واردات‌محور شدن مناطق آزاد اظهار کرد: مناطق آزاد یکی از گلوگاه‌های واردات و قاچاق است. این‌که مردم کالایی را به عنوان سوغاتی از این مناطق وارد کنند، مساله‌ای نیست اما وقتی برخی افراد نیسان را پر می‌کنند و تریلی‌های مملو از کالا را روانه سرزمین اصلی می‌کنند، دیگر روشن است که هدف واردات و به عبارت دیگر قاچاق کالاست. هر روز از صفحات روزنامه‌ها تبلیغات خرید املاک تجاری در مناطق آزاد دیده می‌شود که نشان می‌دهد خبری از تولید در آن مناطق نیست.
با این تفاسیر و در حالی که دولتمردان تمام تلاش خود را به کار بسته اند که همجه به مناطق آزاد به خارج از دولت حواله کنند، موضع گیری اخیر وزیر صنعت در خصوص مناطق آزاد و گلایه استاندار سیستان و بلوچستان از هجمه های درون دولتی به مناطق آزاد نشان می دهد برخی از دولتمردان بزرگترین منتقدان افزایش مناطق آزاد هستند.
 

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۹۳۲


ارسال