دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ,23 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۲
گزارش پاپایا از بازار سیاه دارو در جنوب سیستان و بلوچستان؛
وقتی جان مردم وسیله ای برای دلالی می شود/ جولان پزشکان قلابی و قاچاقچیان دارو در جنوب شرق کشور
 
استان سیستان و بلوچستان به دلیل مرز طولانی با کشور پاکستان و عدم کنترل این کشور بر تردد های مرزی همواره محلی برای جولان قاچاقجیان دارو است.
به گزارش عصرهامون،به نقل از پاپایا، دارو از جمله کالاهای ضروری است که گاهی جان یک انسان بسته به فوریت در رسیدن  یه دارو به بیمار است و فرد نیازمند به آن برای زودتر به دست آوردن این کالا و نجات جان عزیزش همه ی سرمایه مالی و اندوخته ی خود را بی محابا تقدیم کند و در این بین متاسفانه از قبل این نیاز فوری و نبود یک دارو در داروخانه ها شیادان و سوداگران بیرحم به نان و نوایی می رسند، قاچاق دارو وحشتناک ترین نوع قاچاق پس از مواد مخدر و اسلحه است، چرا که زیان آن تنها شامل زیان اقتصادی نیست بلکه سلامتی و جان انسان ها را نیز به خطر می اندازد.
در این بین می توان گفت اهمیت دارو و مصرف به موقع و صحیح آن در هر جامعه ای از اهمیت تغذیه صحیح بیشتر است زیرا فقر و رژیم تغذیه نادرست اثرات بد و منفی دراز مدتی بر سلامت یک جامعه دارد اما  دارو یک نیازی است که به طور ناگهانی و فوری لازم می شود و سریع تاثیر می گذارد و در همین راستا عوارض ناشی ازسوء مصرف آن هم دامن گیرفرد و هم اجتماع می شود.
شاید تابه حال بارها نام محلی به نام “ناصر خسرو ” را شنیده باشید و یا برعکس اصلا ندانید این نام مربوط به کدام شهر از کشور است اما خیابان ناصر خسرو نامی آشنا برای کسانی است که با بیماری‌های خاص دست و پنجه نرم می‌کنند، بیماران بدحال و رانده شده از داروخانه‌ها با شنیدن نام ناصرخسرو میروند تا دارایی خود را تقدیم به شیادان و دلالان دارو کنند در برخی از شهر های کشور خیابان و یا محل خاصی برای فروش داروهای که به صورت قاچاق وارد کشور شده اند توسط شیادان و دلالان عرضه می شود شیادانی که گاه از فوریت نیاز یک فرد به دارو استفاده میکنند و تمام دارایش را ناجوانمردانه در راه خرید دارو از او می گیرند
 
"دکه بازار" داروخانه تقلبی بلوچستان
 
مردم شهرستان سرباز هم از این امر مستثنی نیستند و این شهرستان هم ناصر خسرویی دیگر دارد البته با نامی متفاوت به نام “دکه بازار” آری دکه بازار نام محلی است که زالو صفتانی در پوست انسان که اقدام به فروش داروهای قاچاق می کنند گاها خون افراد نیازمند به دارو را درون شیشه می کنند تا نیازشان را براورده سازند و در این بین ممکن است که افراد پول  زیادی برای خرید یک دارو بپردازند و از بخت بد و ناجوانمردانگی فروشندگان داروی قاچاق داروها تقلبی از آب در اید داروهایی که نه تنها در وضعیت بیمار آن‌ها بی‌تاثیر است بلکه گاهی خطر آفرین  نیز می‌شود و فرد بیمار را به مرگ نزدیکتر می کند.
کالاهای زیادی از مرزهای کشور به داخل و به خارج قاچاق می شوند اما قاچاق دارو از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا دارو با جان مردم سروکار داردو بدین ترتیب دارو با توجه به اهمیتی که در سلامت مردم دارد و هم به سبب قاچاق دوطرفه آن یعنی هم ورود داروی خارجی به کشور و هم خروج داروی داخلی به خارج از کشور به صورت قاچاق، از اهمیتی بیش از سایر کالاها برخوردار است.
شهرستان سرباز به دلیل نزدیکی به مرز محلی برای رفت و امد قاچاقچیان دارو شده است به طوری که در طول سال اخیر با پیگیری های نیروی انتظامی مقادیر زیادی داروی قاچاق  کشف و ضبط می شود و در طی چند روز گذشته نیز یک محموله داروی قاچاق که شامل بیش از هزار قلم دارو بود کشف شد
 
داروهای چاقی و لاغری مهمترین محصول بازار قاچاق
 
در این میان داروهای چاقی، لاغری و تناسب اندام و برخی داروها که به تک نسخه‌ای معروف هستند، مهمترین محصولات این بازار غیرقانونی را تشکیل داده اند و تبلیغات شبکه های ماهواره‌ای نیز به بازاریابی و فروش این داروهای مرگ آور رونق بخشیده است.
علاوه بر شبکه های ماهواره ای و اجتماعی که پدیده های نوظهور بازار قاچاق دارو هستند، ناصرخسرو نیز نامی آشنا برای بسیاری از خانواده های افرادی است که با بیماری های خاص دست و پنجه نرم می کنند. بیمارانی که گاها به دلیل کمبود یا حتی نایاب بودن یک داروی خاص، پایشان به این خیابان باز شده و از روی ناچاری و ناامیدی با پرداخت پول های کلان داروهای تقلبی و قاچاق عایدشان می شود و بیخبر از همه جا دارویی می خرند که نه تنها در وضعیت بیمار آنان اثری مثبت ندارد، بلکه در بسیاری از مواقع خطر آفرین می شود و هدیه ای جز خطر مرگ برای عزیزانشان به همراه ندارد.
 
افزایش واردات دارو به شیوه غیرهدفمند و قاچاق
 
دستاوردها و موفقیت‌های صنعت دارویی ایران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار چشمگیر بوده است به گونه ای که در طول سالها تحریم بی‌رحمانه کشورهای غربی، این صنعت تواسته است بسیاری از مشکلات دارویی کشور را حل کرده و نیازهای دارویی بیماران را تا حدودی مرتفع کند اما در دوره پسا برجام با توجه به برداشته شدن سد مبادلات کشور و حذف برخی تحریم ها افرادی سودجو در تلاش برای واردات دارو به شیوه غیرهدفمند و قاچاق هستند و خطر نابودی تولیدات دارو با توجه به این رویه جدی است.
از سوی دیگر برخی سودجویان که جان مردم برایشان اهمیتی ندارد با قاچاق داروهای بی کیفیت و تقلبی از هندوستان و پاکستان باعث شده اند تا بازارهای همچون ناصرخسرو در هر شهر و دیاری ایجاد شود و هر روز شاهد مرگ و میر افرادی باشیم که از این داروها استفاده میکنند.
استان سیستان و بلوچستان به دلیل مرز طولانی با کشور پاکستان و عدم کنترل این کشور بر تردد های مرزی همواره مورد توجه قاچاقچیان بوده وجولان آنهابوده و این امر نیز باعث شده است تا همه ساله شاهد شهادت جمعی از نیروهای نظامی و انتظامی در مبارزه با این پدیده شوم باشیم، ولی این موضوع باعث نشده تا این غیور مردان در انجام وظایف خود کوتاهی کنند و با تلاش شبانه روزی در مقابل قاچاقچیان ایستادگی میکنند.
 
وقتی جان مردم وسیله ای برای سود جویان می شود
 
در تاریخ یکم شهریور ماه 95 فرمانده انتظامی شهرستان سرباز در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با اشاره به دستگیری یک پزشک قلابی در شهرستان سرباز، اظهار کرد: پس از دریافت گزارش های مردمی مبنی بر اینکه یک تبعه خارجی در بخش سربازکلات بدون داشتن مدارک پزشکی اقدام به ویزیت بیماران و ارائه دارو به شهروندان می کند، موضوع جهت برسی بیشتر در دستور کار پلیس قرار گرفت.
سرهنگ سیامک مرادی افزود: ماموران نیروی انتظامی شهرستان سرباز پس از انجام تحقیقات محلی و پایش های اطلاعاتی محل طبابت این پزشک قلابی را شناسایی کرده و با هماهنگی مراجع قضایی از محل کار او بازرسی کردند.
مرادی با بیان این مطلب که متهم پس از تکمیل بازجویی و تحقیقات به مراجع قضایی معرفی شد، تصریح کرد: ماموران پلیس نامبرده را به علت نداشتن مدارک پزشکی به همراه مقادیری داروهای قاچاق بازداشت و به مراجع قضایی معرفی کردند.
وی درپایان بیان کرد: شهروندان جهت جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو از صحت مدارک تحصیلی و حرفه‌ای افراد اطمینان حاصل کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک مراتب را از طریق  تلفن 110 به پلیس اطلاع دهند.
لازم به ذکر است که سال گذشته در بازرسی از یک انبار داروی غیر مجاز در شهرستان سرباز بیش از 230 هزار و 800 قلم انواع داروهای قاچاق اعم از شربت، قرص، آمپول، الکل، سرم، پودر ors، سرنگ، پماد، چسب پزشکی قاچاق به ارزش 3 میلیارد ریال کشف و در این رابطه یک متهم نیز دستگیر شد.
 
مجازات قاچاقچیان دارو بازدارنده نیست
 
در همین راستا یک کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با اشاره به قوانین مبارزه با قاچاق دارو، بیان کرد: در قانون برای قاچاقچیان دارو جریمه‌هایی در نظر گرفته شده تا بتوان از بخش عمده چنین قاچاقی جلوگیری کرد اما این جریمه ها در اندازه ای نیست که جلوی قاچاق دارو به کشور را سد کند.
اسما دهمرده با اشاره به قوانین جدید مجازات قاچاق دارو، گفت: مجازات متخلفین در این قانون به صورت پله ای افزایش پیدا میکند، به گونه ای که اگر ارزش کالای قاچاق تا یک میلیون تومان باشد جزای نقدی آن 2 تا 3 برابر ارزش کالا خواهد بود. اما اگر ارزش کالای قاچاق یک تا 10 میلیون تومان باشد جزای نقدی آن 3 تا 5 برابر و اگر ارزش کالا از یکصد میلیون تومان تعیین شود علاوه بر جزای نقدی معادل 7 تا 10 برابر ارزش کالا، فرد متخلف به 2 تا 5 سال حبس  محکوم خواهد شد.
این کارشناس حقوقی با تاکید بر این مطلب که جریمه قاچاق دارو بازدارنده لازم را ندارد و نمی‌تواند از حجم قاچاق بکاهد، یادآور شد:‌ موضوع قاچاق دارو با دیگر موارد قاچاق بسیار متفاوت است به گونه ای که ممکن است فردی تنها کمتر از یک میلیون تومان داروی قاچاق وارد کشور کند اما همین داروی غیر مجاز و تقلبی میتواند جان بسیاری از مردم را به خطر بیندازد.
 
کار قاچاقچیان بازی با جان مردم است
 
وی با تاکید بر لزوم تصویب مجازات های سنگین برای مبارزه با قاچاق دارو، تصریح کرد: قاچاقچیانی که برای سود و منفعت خود با جان هزاران بیمار بازی میکنند و برایشان مهم نیست که این داروهای تقلبی چه بر سر بیماران می آورد باید با سخت ترین مجازات ها نقره داغ شوند.
دهمرده  در پایان با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی در جامعه برای مقابله با خرید داروهای غیر مجاز، تصریح کرد: برای مقابله همه جانبه با این تجارت سیاه، علاوه بر مجازات متخلفین دارویی و قاچاقچیان، باید در جامعه فرهنگ سازی عمومی صورت گیرد تا مردم دیگر از محل های غیر مجاز دارو تهیه نکنند و به تبلیغات مجازی و ماهواره ای در مورد داروهای مکمل چاقی، لاغری و زیبایی اعتماد نکنند.
 
سخن پایانی
با این تفاسیر همچنان باید منتظر ماند و دید دولت یازدهم می توان جلوی قاچاق دارو و در نهایت جلوی دلالی عده ای سودجو که با جان و مال مردم بازی می کنند را بگیرد یا این ماجرا هم  مانند سایر شعارهای دولت یازدهم به دست فراموشی سپرده می شود و ناصر خسروها  همچنان محل جولان قاچاقچیان دارو باقی خواهند ماند!
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۹۷۹۳
مرجع : پاپایا


ارسال