پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ,20 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
بسیجیان سیستان و بلوچستان سال هاست که بی وقفه برای امنیت پایدار، رفع موانع اقتصادی، محرومیت زدایی ، رفع معضلات بهداشت و درمان و ارتقاء علمی استان در تلاشند تا لبخند رضایت بر لب های مردم محروم این خطه از کشور نقش بندند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، پنج آذر ماه 58 بود که فرمان تشکیل نهاد بسیج از سوی رهبر کبیر انقلاب اعلام شد تا هر سال این روز بهانه ای شود برای لشکر مخلصی که با درك شرايط و موقعيت انقلاب و كشور از هيچ گونه خدمت و ياري رساني به نظام و كشور دريغ نورزند.
علی ای حال بر آن شدیم تا به مناسبت این روز به سراغ فعالیت های خاکی پوشان جنوب شرق برویم و گوشه ای از اقدامات  این بسیجیان را در عرصه های مختلف بیان کنیم.
نگاهی به کارنامه بسیجیان در جنوب شرق کشور نشان از لبخند های شیعه و سنی در گوشه گوشه این استان دارد.
 اینجا صحبت از روحیه است روحیه ای که پیشه نمیشناسد و هرکس، در هر منسبی را پای کار می آورد  تا در عرصه های مختلف غنچه هنر وجودی و خدمتش گل کند، شاید  بیمارستان های صحرایی قرارگاه قدس منطقه ای جنوب شرق و سپاه سلمان بهانه ای باشد تا لباس سپید پزشکان بسیجی گردی از غبار و خاک این استان را داوطلبانه به خود ببنید و برای خدمت رسانی به محرومین این منطقه از هم پیشی بگیرند و طعم خدمت در  مناطق محروم استان  و صفر مرزی را تجربه کنند، اما این همان روحیه ای است که ثابت می کند  بسیج نیروی کارآمد کشور  است برای همة میدانها.
سال 88 بود که استارت اولین بیمارستان صحرایی سیستان و بلوچستان زده شد تا در عرض 7 سال بیش از یک میلیون شیعه و سنی استان طعم شیرین سلامتی را در جای جای استان بچشند و دست هایشان را برای سلامتی رهبر انقلاب بالا ببرند.
 

مردم با دعای خیرشان برای سلامتی رهبر فرزانه انقلاب دعا می‌کنند 
ملازهی یکی از مردم سراوان بود که در حاشیه یکی از بیمارستان های صحرایی به عصرهامون ضمن تقدیر از نیروی زمینی سپاه و سازمان بسیج گفته بود: کلیه خدمات درمانی همچون ویزیت رایگان، داروی رایگان و خدمات بهداشتی رایگان به مردم ارائه می شود که مردم منطقه در این بیمارستان ها از کلیه خدمات تخصصی بهره بردند و همواره با دعای خیرشان برای سلامتی رهبر فرزانه انقلاب و همه بسیجیان دعا می‌کنند.
حضور پزشکان بسیجی در نقاط محروم سیستان و بلوچستان سبب شد که ایرج حریر چی قائم مقام وزیر بهداشت و درمان نیز پس از حضور در بیمارستان صحرایی اقدام بسیج جامعه پزشکی در برپایی بیمارستان های صحرایی را قابل تحسین عنوان و اعلام کند که از حضور پزشکان مجرب در مناطق محروم شگفت زده شدم !
در هر حال حضور بسیجیان در عرصه پزشکی تنها به اینجا ختم نمی شود بلکه حضور بسیجیان جهادگر در روستاهای دور افتاده استان نیز لبخند رضایت بر لبان کودکان و حاشیه نشینانی داشت که خشکسالی ها و طوفان های اخیر خانه به دوششان کرده بود به طوری که بر اساس آمارها بیش از یک هزار خانه محروم تنها در یک سال از شمال تا جنوب سیستان و بلوچستان به همت قرارگاه قدس و با توان نیروهای بسیجی مرمت، ساخته و تحویل مردم شده است. 
 

خانه دار شدن بیش از یک هزار محروم در استان
 یکی از این اقدامات نجات خانه خانواده سیستانی از آوار توسط دانشجویان بسیجی در حاشیه زاهدان بود که ، بار دیگر لبخند رضایت بر دل نا امید قشر محروم نشاند. 
حضور دانشجویان بسیجی بدون هیچ ادعایی در مناطق روستایی و محروم استان و ساخت خانه، مسجد، مدرسه ، قنات، راه ، جاده و بسیاری اقدامات دیگر در گوشه گوشه استان خبر از لبیک به ندای رهبری و تداوم همان اتفاقی دارد که بسیج در حوزه سازندگی شروع کرده است. 
از بحث های درمانی و محرومیتی که بگذریم این روز ها که تحریم ها دروازه های کشور را به روی ملت ایران بسته است اما باز هم بسیجیان همچنان پر توان در این عرصه حضور پیدا کرده اند.
آغاز کار مزارع پرورش شتر مرغ، شتر، مرغداری و صنایع تولیدی کوچک تنها گوشه ای از اقدامات بسیجیان در بحث اقتصاد مقاومتی در سیستان و بلوچستان است به گونه ای که اکنون بسیاری از شهروندان مرغ مصرفی خود را در منازل و پشت بام ها پرورش می دهند و این اقدام شهری و روستایی نمی شناسد. 
پرورش مرغ بومی در پشت بام منزل توسط استاد بسیجی دانشگاه سیستان و بلوچستان شاید تنها نمونه ای از لبیک شهرنشینان به فرمان مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی باشد.
 
پرورش مرغ بومی توسط استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان
با این حال این روزها ظاهرا اتفاق جدید درحوزه اقتصاد مقاومتی در بسیج  در حال وقوع است و به نظر می رسد قرار است تحولی در بحث قطب بندی اقتصاد مقاومتی توسط بسیجیان کشور انجام شود.
با همه این اوصاف بسیج عرصه فرهنگی را فراموش نکرد و اقدامات چند ساله اخیر بسیج در حوزه مبارزه با ماهواره  سبب کاهش چشمگیری در استفاده از آن در سطح کشور شد که نباید از کنار این موضوع به راحتی گذشت و آن را بی اثر دانست.
علی ای حال این روز ها که نگرانی ها در حوزه های شبکه های اجتماعی بیشتر شده و هرروز فاصله خانواده ها را بیشتر و همه را از هم گریزان می کند حلقه، حلقه های صالحین بسیج روز به روز گسترش یافته و جمعشان جمع تر شده است به طوری که در حال حاضر بیش از 13هزار حلقه  تخصصی صالحین در استان فعالیت می کنند .
هرچند به گفته برخی کارشناسان این طرح نقیصه هایی دارد اما تا کنون از برگزاری این حلقه ها اقدامات ارزنده ای در کشور انجام شده است که تغییر در پوشش و رفتار برخی نوجوانان و جوانان گوشه ای از این اقدامات است. 
 
ساخت هواپیمای عمود پرواز توسط 2 دانشجوی بسیجی
یکی از شهروندان ضمن ابراز خرسندی از حلقه های صالحین عنوان کرده بود که برگزاری کلاس های دینی و درسی سبب شده است که نه تنها دخترم اقدام به پوشش چادر نماید بلکه علاقه زیادی نیز به درس پیدا کرده است.
همچنین خبرهای نگران کننده از آمار فعالیت در شبکه های اجتماعی بسیجیان را بر انداشت با تشکیل گروه های منسجم به تولید محتوای مناسب و انقلابی بپردازند و این عرصه را نیز خالی نکنند.  
اما بسیجیان سیستانی و بلوچ در عرصه های علمی نیز موفقیت های چشمگیری را از آن خود کرده اند به طوری که براساس آمار ها 8 درصد اختراعات کشور در سال های اخیر مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده است.
یکی از اختراعاتی که صرفه جویی ارزی فراوانی برای کشور دارد ساخت هواپیمای عمود پرواز 2 زیست توسط دانشجویان بسیجی استان بود که این مدل هواپیما ترکیبی از سه مدل پرنده y کوپتر، هلی کوپتر و هواپیماست که توانایی نشستن و برخواستن عمودی را هم بر روی آب و هم بر روی خشکی دارد به طوری که هر سه موتور با هم و همزمان می توانند 90 درجه به جلو و بالا خم شوند که این عمل باعث می شود این هواپیما مانند یک هواپیمای ملخدار حرکت کند و به جای صرف هزینه برای خرید سه مدل هواپیما، هزینه کمتر تنها برای تهیه یک هواپیمای ترکیبی کرد و از کارایی سه مدل بهره مند شد. 
 

 
علی ای حال یکی از عرصه هایی که بسیجیان به خوبی در آن  ورود کرده اند بحث امنیت در استان است، امنیتی از جنس پایدار که به همت قرارگاه منطقه ای قدس جنوب شرق در حال انجام است، اقدامی موثر که سنگ بنای آن را شهید شوشتری در این استان گذاشت و فرماندهان بعد از وی یک به یک  به خوبی این مسیر را ادامه دادند،  حضورپررنگ بسیجیان طوایف در پاسگاه های مرزی، کشفیات  متعدد آنها و اشراف اطلاعاتی شان تا به امروز باعث نگرانی باندهای مخدر و اشرار منطقه شده است.  از طرفی رشادت هایشان در  مرزبانی  از میهن اسلامی،  گشت های روزانه  و تامین امنیت در مناسبت های ملی و مذهبی  برگ زرینی دیگری از دفتر  بسیجیان این استان است  تا در تامین امنیت نقش آفرینی کنند. 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۹۹۵۷


ارسال