پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۹
مدیرعامل جامعه معلولین سیستان و بلوچستان:
فضاهای اداری و عمومی مناسب معلولان نیست/ شهر ما معلول است نه معلولان
 
مدیرعامل جامعه معلولین سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه مسئولان خود را ملزم به اجرای قانون در زمینه های مرتبط با معلولان به مثل استخدام سه درصد از جمعیت قابل استخدام در آزمون های استخدامی و یا قبولی در کنکور نمی دانند و مقتدرانه از کنار اجرای این قوانین عبور می کنند.
محمد نخعی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون افزود: متاسفانه براساس آمار موجود می توان گفت تاکنون حتی یک درصد از قانون سه درصد قانون استخدامی محقق نشده است.
وی با بیان اینکه نباید معلولان را جدا از سایر افراد جامعه بدانیم ، ادامه داد: چرا که امروزه ما معلول در استان داریم که در رشته های مختلف پزشکی درحال تحصیل هستند و یا رتبه های بسیار خوبی را بدست آورده اند که یکی از مشکلات حال حاضر جامعه ما اشتغال است و تنها به قشر معلولان اختصاص ندارد.
وی با بیان این مطلب که "دست ما را نگیرید، راه را برای ما هموار کنید" اظهار کرد: مناسب سازی فضاهای اداری و عمومی از جمله مشکلاتی است که در استان معلولان با آن برخورد می کنند، براساس قانون باید فضاهای اداری و عمومی طوری باشد که معلولان بتوانند بدون کمک کسی وارد آن محل شوند.
وی بابیان این مطلب که متاسفانه در بازار زاهدان دستگاه خود پردازی که معلولان بتوانند از آن استفاده کنند وجود ندارد، خطاب به مسئولان دستگاه های دولتی و غیر دولتی تاکید کرد: شهر ما رو به سالمندی است و رو به پیر شدن هستیم، اگر برای معلولین نمی خواهید کاری کنید، فکری برای سالمند شدن خودتان بکنید و برای آن زمان مناسب سازی را انجام دهید. 
این مقام مسئول اظهار کرد: معلولین ما دچار نقص نیستیند و آنها توانمند هستند اما شهر ما معلول است چرا که معلولان در تمام عرصه ها توانمندی خود را ثابت کرده اند، امروزه شهر ما معلول است امکانات و مناسب سازی معلول است.
وی خاطر نشان کرد: برای کمک بیشتر به معلولان، سال گذشته قانون جامع حمایت از معلولان در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار گرفت و در شورای نگهبان ایراداتی بر روی این قانون گرفته شد که درحال حاضر در حال رفع است و اگر این قانون مصوب شده و الزام اجرای آن نیز به دستگاه ها داده شود، بخش عمده ای مشکلات معلولان رفع خواهد شد اما مهمترین نکته الزام کردن دستگاه ها به اجرای قانون است چرا که هم اکنون مسئولان دستگاه ها زیر بار اجرای قانون نمی روند و خیلی مقتدرانه از این جریان عبور می کنند.
وی در خصوص فعالیت جامعه معلولان استان بیان کرد: این نهاد از سال 1387 فعالیت رسمی و قانونی خود را شروع کرد و بلافاصله اقدام به راه اندازی دفاتر نمایندگی در شهرستانهای استان کرد و براین اساس شهرستانهای زابل، زهک، چابهار، خاش، ایرانشهر، سراوان و سرباز دارای دفتر نمایندگی می باشند.
وی گفت: در این دفاتر تنها افراد بالای 16 سال دارای معلولیت جسمی حرکتی می توانند عضو شوند و از خدمات این نهاد بهرمند شوند.
نخعی تصریح کرد: درحال حاضر هزار و 500نفر عضو فعال در نقاط مختلف استان از خدمات جامعه معلولان استان بهرمند می شوند.
وی با بیان این که جامعه معلولان استان اولین و تنها ترین نهاد تخصصی معلولان استان است، گفت: در راستای فرمایش مقام معظم رهبری برای اجرای اصل 44قانون اساسی در حوزه معاونت توانبخشی از سال 1388وارد قرارداد با سازمان بهزیستی شدیم که در ابتدای سال 1388 ما 4شهرستان چابهار، راسک، زهک و زاهدان دفتر مددکاری تاسیس و تجهیز کردیم و بالغ بر هزار معلول تحت پوشش این دفاتر قرار گرفتند و ما به آنها خدمات داده و از سازمان بهزیستی یارانه دریافت می کردیم.
وی با بیان این مطلب که در سال 1389 قرارداد تیم توان پزشکی را با بهزیستی امضاء کردیم، ادامه داد: تیم توان پزشکی ما در قالب یک سازمان مردم نهاد شامل یک پزشک و پرستار، فیزیوتراپ، روانشناس و مددکار می باشد که این افراد ماهانه یک مرتبه 50معلول ضایعه نخاعی را در منزلشان به طور رایگان ویزیت می کنند.
وی خاطر نشان کرد: طبق قانون باید پزشک عمومی در این گروه طرف قرارداد می شد اما ما یک پزشک متخصص عفونی را طرف قرار داد کردیم و این موضوع برای معلولانی که زخم بستر دارند یک آبشن و برند بسیار خوب است.
وی گفت: قرارداد سوم این نهاد با بهزیستی، طرح توانمند سازی است که از سال گذشته قرارداد امضاء شده و این طرح یک طرح آموزشی و تحقیقاتی است در راستای توانمند سازی افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی اجرا می شود، بعد از یک سال که از آغاز این طرح در استان می گذرد خروجی بسیار خوبی داشته است.
وی خاطر نشان کرد: این طرح در راستای توانمند سازی معلولین ضایعه نخاعی است.
وی تاکید کرد: امروزه جامعه معلولین به سازمان بهزیستی کوچک تبدیل شده است و با سه معاونت بهزیستی دارای قرار داد می باشد.
وی با اشاره به مشکل اعتبار در جامعه افزود: معضل اعتیاد در جامعه ما به یک مشکل تبدیل شده و متاسفانه سن اعتیاد خیلی به سن پایینی تنزل پیدا کرده است، با توجه به این موضوع که کودکان و نوجوانان ما داشتند به دام اعتیاد صنعتی گرفتار می شدند ما در دو سال گذشته طرح پایلوت مرکز نگهداری و درمان بچه های معتاد زیر 18 سال را با سازمان به توافق رسیده و اجرایی کردیم و این طرح تنها در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد و در دیگر نقاط کشور راه اندازی نشده است.
نخعی بیان کرد: از زمان راه اندازی این مرکز تاکنون بیش از 70فرد زیر 18 سال در این مرکز از نقاط مختلف استان پذیرش شده اند، این افراد بین سه ماه تا یک سال از خدمات این مرکز بهرمند شده اند.
وی اظهار کرد: با توجه به موفقیت بودن این طرح و لزوم مراقبت بعد از بهبودی، درخواست راه اندازی شهید محمدعلی واعظی را دادیم که آبان سال گذشته در زابل راه اندازی شد. 
وی در زمینه مسکن معلولان نیز گفت:2 تعاونی مسکن معلولین به تعداد 204نفر در این نهاد از سالهای گذشته راه اندازی شده بود که با شکست مواجه شد به گونه ای که می خواستند زمین را از تعاونی پس بگیرند اما از سه سال گذشته ورود جدی به این طرح شد و هم اکنون این پروژه با 80درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است و تا پایان امسال 204معلول دارای مسکن خواهند شد.
ما از سال 1388تاکنون در طی این مدت90میلیون تومان از سود پولی که داشتیم به جامعه هدف بازگرداندیم و با توجه به نبود خانه سالمندان در مرکز استان، درخواست راه اندازی این خانه را به سازمان بهزیستی داده ایم و تا پایان آذر ماه این خانه سالمندان که با هزینه کامل جامعه معلولان اداره خواهد شد را راه اندازی خواهیم کرد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۰۲۶۸


ارسال