جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۶
استاد تاریخ دانشگاه سیستان و بلوچستان:
حذف پیروزی مردم بلوچ در برابر ارتش انگلیس از اسناد تاریخی این کشور/استکبار ستیزی در میان قوم بلوچ موج می زند
 
استاد تاریخ دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه استکبارستیزی در میان قوم بلوچ موج می زند گفت: مردمان این خطه همواره در صف اول دفاع از مرزهای ایران قرار دارند.
دکتر مسعود مرادی در گفت و گو با خبرنگار عصر هامون، استاد تاریخ و دانشیار دانشگاه سیستان و بلوچستان با اشاره به پیروزیهای مردم بلوچ در برایر نیروهای پرتغالی و انگلیسی در طول تاریخ، گفت: در 14 جلد گزارش کنسولگری های انگلیس که به چاپ رسیده است، پیروزی های مردم بلوچ در آنها گنجانده نشده است، حتی گزارش بسیار مفصلی را شخصی به نام "ماورلی" که خود افسر عملیاتی و اطلاعاتی انگلیس در جنگ بوده و شرح عملیات ایران را به رشته تحریر در آورده است، پیروزی های مردم بلوچ را بسیار کمرنگ جلوه داده و حتی خود "ژنرال دایر" این موضوعات را در گزارشات خود نیاورده است.
وی در خصوص علت حذف رخداد های پیروزی های مردم بلوچ در برابر انگلیس های متجاوز افزود: چون نمی خواستند نشان دهند که یک سپاهی فاقد تفنگ و سلاح گرم که تنها با شمشیر های ساخته شده با آهن های نعل اسب ها در جنگ با سپاه مجهز به آخرین تکنیک ها و ابزار جنگی آن روز پیروز شده و دشمنان به شکلی مفتضحانه در جنگ با مردم بلوچ شکست را متحمل شده اند.
وی در خصوص نقش مردم بلوچ در استکبار ستیزی نیز بیان کرد: در دو مقطع مبارزات تاریخ مردم بلوچ با محوریت استکبار ستیزی وجود دارد که یکی از این مقاطع مبارزه با استعمار پرتغال بوده است که در دوره صفویه نیروهای این کشور و در جنوب خلیج فارس و جنوب دریای عمان مستقر شدند و برای خودشان قلعه هایی ساختند که در آن زمان "حمل هوت" در مقابل اینها ایستادگی کرد.
وی بیان کرد: مقطع دوم در دوره جنگ جهانی اول بود که منطقه ایران بین انگلستان و روسیه تقسیم شده بود به سه قسمت در سال1907میلادی، قسمت شمال کشور را روسها و جنوب ایران را انگلیسی ها به اشغال خودشان در آورده بودند و قسمت مرکز ایران هم بی طرف باقیمانده بود.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: در آن زمان، به دلیل اهمیتی که هندوستان برای انگلستان داشت و یک منطقه استراتژیک برایشان به حساب می آمد، بخش هایی از بلوچستان را متصرف شدند و دولت وقت ایران(قاجار) نتوانست کنترل خود را اعمال کرده و نیروهای انگلیس تا حکومت کلات را تصرف کرد.
دکتر مرادی خاطر نشان کرد: خود مردم بلوچ در حکومت کلات هم علیه انگلیسیها جنگیدند و عده زیادی از آنان در این جنگ ها به شهادت رسیدند اما این بخش از ایران جدا شد و متاسفانه دولت قاجار نتوانست دوباره مجددا حاکمیت ایران را در آنجا برقرار کنند.
وی با اشاره به اینکه منطقه جنوب شرق کشور در جنگ جهانی اول دوباره اهمیت پیدا کرد، تصریح کرد: به دلیل اینکه در سال ها اکتبر 1914 انگلستان خودش را درگیر جنگ با عثمانی کرد، این باعث شد مسلمانها در مستعمره هند احتمالا با احکام جهادی که صادر می شد علیه انگلیسی ها جهاد کنند و به این دلیل این منطقه بیشتر مورد توجه قرار گرفت و به این سمت آمدند، حتی اینها ماموریت داشتند در برابر مقاومت ها بایستند و جلوی نفوذ آلمان ها در منطقه را گرفته و نگذارند نیرویی از عثمانی و آلمان ها حتی به سمت شرق ایران نزدیک بشوند.
وی در ادامه در خصوص نقش مردم بلوچ در دفاع مقدس نیز گفت: در دفاع مقدس بیشتر نقاط غرب کشور و مرکز و پایتخت کشور مورد تهاجم دشمن قرار گرفت و بارها بمب باران می شد و خطری استان سیستان و بلوچستان را تهدید نمی کرد اما در دفاع مقدس شاهد حضور تعداد بسیاری از جوانان و مردم بلوچ و اهل تسنن در جبهه های جنگ بودیم که جان خود را بری دفاع از کشور فدا کردند و از خود رشادت ها و شجاعت های زیادی نشان دادند.
این دانشیار دانشگاه سیستان و بلوچستان ادامه داد: از ابتدای انقلاب، گروه هایی از گروه های چپ و کمونیستی  در کشور  وجود داشتند که خیلی روی اقلیت های قومی سرمایه گذاری و تلاش کردند که قومیت ها را با شعار های فریبنده خود از مسیر اصلی منحرف دهند.
وی خاطر نشان کرد: در ابتدای انقلاب گروه های چپ آمدند در منطقه سیستان و بلوچستان و برخی از جوانان را همراه خودشان کردند و این باعث شد تا اینجا منطقه ای خطرناک شود، این گروه های چپ و کمونیستی ادعای استقلال داشتند و به نوعی تجزیه طلب بودند و این موضوع تنها در سیتان و بلوچستان رخ نداد و در ترکمن صحرا، خوزستان و آذربایجان هم با این نوع فعالیت ها مواجه بودیم اما امام راحل(ره) و مردم ایران این توطئه ها را خنثی کردند و نگذاشتند این گروه ها به فعالیت بپردازند.
این استاد تاریخ در خصوص عربستان نیز بیان کرد: این کشور از همان ابتدای انقلاب با ایران تقابل داشت و در این راستا موسسه های فرهنگی در مدینه ایجاد کرد که در کشور های اطراف ایران با راه اندازی مدارس و دانشگاه ها و بورسیه کردن افراد به فعالیت می پرداخت و شروع به عضو گیری کردند.
وی اضافه کرد: این موسسات سعی کردند تا بتوانند در سیستان و بلوچستان نیز نفوذ کردند و بتوانند از این طریق ایران را مورد تهدید قرار دهند اما اجرای طرح امنیت که توسط سپاه در سالهای اخیر شروع شده، باعث ایجاد خودباوری در بین مردم بلوچ شده است.  آنهاهوشیار هستند و این را می دانند که اگر امنیت باشد آرامش را در محل زندگی خواهیم داشت و منطقه توسعه پیدا خواهد کرد.
وی با تاکید بر اینکه مردم بلوچ در صف اول دفاع از مرزهای کشور قرار دارد کرد: صد در صد معتقدم که امنیت ایجاد شده استان با تدبیر و درایت بسیار ارزشمندی بوده که حاصل خون شهدای وحدت است.
گفتنی است همایش نقش مردم بلوچستان در استکبارستیزی و دفاع مقدس به مناسبت یکصدمین سالگرد مبارزات مردم این خطه علیه استعمار انگلستان از 24 تا 26 آذر ماه در زاهدان برگزار می شود.


انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۰۵۴۳


ارسال